moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum Powstania Warszawskiego będzie nowocześniejsze

Nowy pawilon wejściowy od ulicy Towarowej z ogrodem na dachu, holem, szatniami oraz salami edukacyjnymi i audytorium – tak wygląda koncepcja rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwycięski projekt opracowało biuro architektoniczne Nizio Design International. Prace nad modernizacją rozpoczną się w 2020 roku.

Pracownia Nizio Design International/Muzeum Powstania Warszawskiego

– Chcemy się rozwijać, być bardziej funkcjonalni i nowocześni dla naszych gości – mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, na spotkaniu, na którym zaprezentowano projekt modernizacji MPW. Jest ono dziś jednym z najważniejszych obiektów muzealnych stolicy i obowiązkowym punktem w programach wizyt zagranicznych gości. W ubiegłym roku muzeum odwiedziło ponad 700 tys. osób.

Otwarcie na miasto

MPW od 2004 roku działa w budynkach dawnej elektrowni tramwajowej na warszawskiej Woli. Zabytkowe gmachy zaadaptowano według projektu krakowskiego architekta Wojciecha Obtułowicza. Otoczenie placówki zmieniało się w ciągu 15 lat. – Gdy zaczynaliśmy działać, nasza instytucja była otoczona starymi pofabrycznymi budowlami, a wieżę ze znakiem Polski Walczącej widać było z daleka – mówił Ołdakowski. Dziś jednak wokół placówki stoją wieżowce finansowego centrum Warszawy, którym stał się ten rejon Woli. – Musimy reagować na zmiany zachodzące wokół nas – mówił dyrektor muzeum.

Problemem jest też wejście do MPW, które znajduje się od strony wąskiej ul. Przyokopowej, natomiast od przeciwległej ul. Towarowej muzeum odgrodzone jest ceglanym murem. – Chcemy, żeby muzeum było zwrócone ku Towarowej, bo stanie się ona reprezentacyjną ulicą tej części Woli – stwierdził na spotkaniu Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

W lipcu MPW, stołeczny ratusz i oddział warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiły konkurs architektoniczno-urbanistyczny na rozbudowę i modernizację muzeum. W odpowiedzi wpłynęło 11 prac. Ocenił je sąd konkursowy pod przewodnictwem architekta Krzysztofa Ingardena. Wygrała koncepcja przygotowana w pracowni warszawskiego studia architektonicznego Nizio Design International. Architekci biura Mirosława Nizio zaprojektowali wcześniej m.in. ekspozycję stałą Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz budynek Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

O historii na dachu

Zwycięski projekt zakłada, że ściana muru oddzielającego teren MPW od ul. Towarowej zostanie zburzona i w tym miejscu na pasie zieleni powstanie nowy pawilon. Długi, parterowy budynek będzie mieć przeszkloną frontową elewację i zielony dach. – Na dachu będzie można realizować imprezy plenerowe oraz otworzyć tam strefę edukacyjną – mówił Ingarden.

Pawilon przede wszystkim przejmie jednak rolę głównego wejścia do muzeum. W środku znajdzie się miejsce na hol, szatnie, punkty gastronomiczne, a także przestrzenie wystawowe, audytorium na warsztaty i lekcje muzealne. Komunikacja między nowym budynkiem a głównym gmachem muzeum będzie odbywała się podziemnym korytarzem.
Ponadto, aby rozładować zatłoczoną dziś ul. Przyokopową, w planach jest stworzenie zatok wzdłuż Towarowej, gdzie będą mogły zatrzymać się autokary turystyczne.

Koszty rozbudowy muzeum będą znane w ciągu najbliższych miesięcy, po dopracowaniu technicznych szczegółów projektu. Prace zostaną sfinansowane m.in. przez urząd miasta. Jak mówił dyrektor Ołdakowski, jeśli w przyszłym roku uda się m.in. opracować dokumentacje projektową, kosztorysy i przygotować projekty budowlane, to pierwsze łopaty pod budowę nowego budynku zostaną wbite w 2020 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mat. prasowe

dodaj komentarz

komentarze


Skok na głęboką wodę
 
Srebro sztafety i brąz kajakarek
NATO na tropie dezinformacji
MSPO 2021 - serwis specjalny
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Żołnierze bez testów z WF-u
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Jaki będzie nowy rok akademicki?
W jedynym słusznym kierunku
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Black Hawki w GROM-ie
Współpraca i wspólna pamięć
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Żołnierze wrócili do Polski
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Emerytura wypłacana w … karmie
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Srebro dla wytrwałych
Wybierz się na wojskowe studia
Ziemia z misji na pamiątkę
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Symulator skoków ze spadochronem
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Course on Diplomacy
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Techniki linowe dla wybranych
Afganistan. Czas wracać do domu
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Pomnik prawdy o Katyniu
Tajfuny dla polskich okrętów
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Misja, w której stawką było życie
Wojskowi mistrzowie szosy
Oczy specjalsów
Święto wojsk lądowych
Śladami walk 2 Korpusu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Przez sport do wojska!
Defendery w komplecie
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Baczyński – poeta walki
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Skała hartuje kawalerię
Ogień nad Bałtykiem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Czołgi do ataku!
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Srebrna strzała na wschodniej flance
W walce na dwa fronty – bez szans
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Szczyt NATO już w poniedziałek
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Wojsko dla mediów, media dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO