moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierski dar serca

Płk Szczepan Głuszczak, organizator „Projektu Wojownik” wystawił na aukcję charytatywną Buzdygana, którego otrzymał od czytelników „Polski Zbrojnej”. Nagrodę najwytrwalej licytowali żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i to właśnie oni odebrali ją dziś z rąk oficera. Postanowili jednak, że nie zatrzymają statuetki dla siebie - wkrótce trafi ona na kolejną aukcję.

W 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego trwa 13. edycja „Projektu Wojownik”. Podczas zajęć weterani trenują sztuki walki pod okiem mistrzów. Po raz pierwszy na treningu stawiła się silna reprezentacja żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, a dokładnie z 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Jednak podczas dzisiejszych zajęć ich zadaniem było nie tylko sprawdzenie swoich sił na macie – odebrali z rąk organizatora wydarzenia „Buzdygana”, którego wcześniej wylicytowali na aukcji charytatywnej.

Płk Szczepan Głuszczak za stworzenie „Projektu Wojownik” otrzymał od czytelników „Polski Zbrojnej” nagrodę nazywaną wojskowym Oscarem. Jednak postanowił nie zatrzymywać jej dla siebie, ale sprawić, by przyczyniła się do pomocy innym. Dlatego kilka dni po uroczystej gali, na której odebrał wyróżnienie, wystawił ją na aukcję. Wszystko po to, aby zebrać środki, które zasilą konto potrzebujących. – Pamiętam początki Buzdyganów, wówczas byłem świadkiem, jak tę nagrodę otrzymał dowódca jednostki, której byłem rzecznikiem. Nie ukrywam, że przeszło mi wówczas przez myśl, że fajnie byłoby ją mieć – mówi. – Jestem dumny, że mi się to udało, ale nie zależało mi na tym, aby stała po prostu u mnie w domu. Wiedziałem, że o wiele większą satysfakcję będę miał z tego, że ona będzie mogła jeszcze komuś pomóc – dodaje.

REKLAMA

Kiedy aukcja ruszyła, od razu do działania przystąpiło kilkanaście osób. Najwytrwalej „Buzdygana” licytowali właśnie terytoriasi, którzy zaoferowali za nagrodę 2050 złotych. – Nie ma takich pieniędzy, którymi moglibyśmy spłacić ofiarę, jaką podczas misji ponieśli nasi koledzy. Ale pamiętamy o nich i dlatego angażujemy się w działania, które mają na celu wsparcie weteranów i ich rodzin – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 BOT. Dodaje także, że udział w aukcji zaproponowali sami żołnierze. – To taki żołnierski dar serca – podkreśla.

Teraz ponad dwa tysiące złotych, które udało się uzyskać dzięki aukcji charytatywnej zasili konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość’. – Zobaczyłem kiedyś w telewizji wywiad z przedstawicielkami stowarzyszenia i pomyślałem, że mówimy bardzo dużo o weteranach, pomagamy im, a zapominamy o bliskich tych, którzy z misji nie wrócili. Uznałem, że należy to zmienić – wyjaśnia płk Głuszczak. Z takiego wsparcia cieszy się Monika Nosek, prezes stowarzyszenia. – To dla nas ogromne wyróżnienie, że tak prestiżowa nagroda została przekazana na aukcję charytatywną poświęconą naszemu stowarzyszeniu – podkreśla. 

Jednak wsparcie wojskowych na tym się nie skończyło. Terytorialsi postanowili, że nie zatrzymają „Buzdygana” dla siebie. Oddali ją dziś płk. Głuszczakowi. – Chcielibyśmy, aby ta nagroda ponownie trafiła na aukcję charytatywną. Liczymy na to, że uruchomi to łańcuszek dobra, dzięki któremu rodziny naszych przyjaciół będą zasilane kolejnymi środkami finansowymi – mówił płk Miernik.

A wszyscy ci, którzy chcieliby wesprzeć te ideę, powinni uważnie śledzić facebookowy profil płk. Głuszczaka. Bowiem to właśnie tam odbędzie się kolejna aukcja. Oficer zapowiedział, że rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
 
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Fordy, a nie Nissany
„Defender” – pracowity poligon saperów
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Brawurowe zagony motorowe
Prezydent Duda jedzie do USA
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Zbiegowie z innego świata
Terytorialsi nie stracą dodatku
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Kajmany na gąsienicach
Przysięga podkarpackich terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Powstaną kolejne strzelnice
Kraby w Bolesławcu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ogromne zainteresowanie Soną
Współzawodnictwo rozwija
Z menażką na wakacje
Na misjach święta inne niż zwykle
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
Rakiety z Mesko w F-35
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Informacja Prasowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ochotnicy na ratunek
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Most do współpracy
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Amerykanie odmładzają F-16
Groty z granatnikiem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
16 sekund Liberatora
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie porty bardziej otwarte
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Testament Polski Walczącej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO