moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-16 lecą na Litwę

Dziś w Krzesinach pożegnano żołnierzy X zmiany PKW Orlik. Od 1 grudnia przez cztery miesiące będą strzec przestrzeni powietrznej państw nadbałtyckich. Ich najważniejszym zadaniem będzie przechwytywanie samolotów, które naruszą przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii. Dla załóg F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego to trzecia natowska misja Baltic Air Policing.

Żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego i cztery samoloty F-16 wylecą na Litwę jutro. Personel PKW będzie stacjonował w Szawlach na Litwie. Dziś żegnał ich m.in. gen. dywizji pil. Jacek Pszczoła, inspektor sił powietrznych, oraz płk pil. Łukasz Piątek, dowódca bazy w Krzesinach. – Jestem przekonany, że z waszym poziomem wyszkolenia zadania w powietrzu będą realizowane na bardzo wysokim poziomie – ocenił inspektor sił powietrznych. – Życzę wam wytrwałości. Wracajcie bezpiecznie do domu – dodał.

Z kolei dowódca krzesińskiej bazy, zwracając się do żołnierzy, mówił, że ich misja ma być realizowana w wyjątkowej sytuacji, w czasie „kiedy zmagamy się z nieustającą agresją ze strony sąsiadów”. – Stajemy teraz na straży granic powietrznych oraz suwerenności zaprzyjaźnionych państw. Tam, gdzie lecicie, będziecie odgrywali szczególną rolę. Rolę promyka nadziei dla tych narodów, które nie są w stanie same strzec swojej przestrzeni powietrznej. Pokażcie im, że nie są sami, że zawsze mogą na nas liczyć – mówił płk pil. Łukasz Piątek.

REKLAMA

Żołnierze wylecą na Litwę w piątek. Przetransportują ich tam dwa samoloty CASA. – Około południa wystartują też cztery F-16 – mówi kpt. Robert Filipczuk, rzecznik prasowy PKW Orlik. 30 listopada odbędzie się przekazanie obowiązków pilotom z Polski. – 1 grudnia będziemy pełnić pierwszy dyżur – dodaje rzecznik.

Kontyngent Orlik X liczy około 150 osób. Ich dowódcą jest ppłk pil. Paweł Stajniak, pilot, który za sterami F-16 spędził około 1500 godzin. Polacy będą krajem wiodącym misji. Jak wyjaśnia ppłk Stajniak państwo wiodące poza statutowymi obowiązkami, czyli nadzorowaniem nieba w przestrzeni nadbałtyckiej, ma dodatkowo koordynować działania związane z tym, jak będzie chroniona ta przestrzeń powietrzna. – Nadzorujemy więc działania zarówno w estońskiej bazie Ämari, jak i oczywiście w Szawlach – dodaje dowódca PKW Orlik X.

Piloci, którzy tworzą kontyngent, mają status combat mission ready, czyli są gotowi do wykonywania każdej misji bojowej samolotem F-16 z wszelkim uzbrojeniem. Ich zadaniem będzie dyżurowanie nieprzerwalnie przez cały okres pobytu Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Litwie. Dwa samoloty, dwóch pilotów oraz personel zabezpieczający przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu będą gotowi na reakcję, gdy zostanie ogłoszony sygnał alarmu bojowego „Alpha Scramble”. Mają wówczas zaledwie kilkanaście minut, by poderwać myśliwce do lotu i wykonać zadanie, czyli przechwycić samolot, który próbuje naruszyć przestrzeń powietrzną. Mogą zostać też poderwani, gdy jakiś samolot straci łączność.

Czym jest misja Baltic Air Policing? NATO prowadzi ją od 2004 roku. Wówczas to Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą do Sojuszu o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Dowództwo NATO zdecydowało, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Od marca 2006 roku zaś zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo.

Na Baltic Air Policing polscy żołnierze wylecieli po raz pierwszy w 2006 roku. Od tamtej pory przestrzeni państw bałtyckich strzegli lotnicy z Mińska Mazowieckiego, Malborka, Krzesin, a w ubiegłym roku PKW Orlik sformowali żołnierze 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku.

KE

autor zdjęć: ppor. Jakub Fonfara

dodaj komentarz

komentarze


NATO zmienia priorytety
 
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Zwiad ze spadochronem
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Wizyta w PKW Łotwa
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Marynarz wicemistrzem świata w rzucie młotem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi w obronie stolicy
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Honorowi krwiodawcy w mundurach
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Prymuska logistyki
Desant do Jeziora Żywieckiego
Raptory już w Polsce
Camp Kościuszko w Poznaniu
Warszawa ’44. Pamięć nie umiera
Wymiana ciosów w Ukrainie
Śladem profesjonalistów
Pożegnanie z Iskrą
Włoscy lotnicy w Malborku
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Raptory lecą do Polski
Powrót do korzeni
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
Nowy dowódca 18 Dywizji
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Jak zostać żołnierzem zawodowym
O jeden most za daleko?
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
PKW Orlik wrócił do domu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przemysł idzie w OPL
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Uratować rannego!
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
AFN uderzył w Kołobrzegu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Wyjście z cienia
Cyberkonkurs MON-u
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Szkolenie na klifie
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
1 Kadrowa idzie w bój
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
„Biorą inni, bierzmy i my”
Operacja „Śluza”
Kolektywna obrona to priorytet
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
Przełomowy szczyt
Pokaz możliwości FA-50

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO