moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce

Gdy rozlega się alarm „Alpha Scramble”, polskie F-16 wzbijają się w powietrze. Stacjonujące na Litwie myśliwce przechwyciły od stycznia około dziesięciu rosyjskich samolotów, które niebezpiecznie zbliżyły się do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Pilotom Jastrzębi z Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik” wkrótce wsparcia udzielą portugalskie załogi F-16.

Żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego są na Litwie od 2 stycznia, tworząc VIII zmianę PKW Orlik. Ich zadaniem jest ochrona przestrzeni powietrznej nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii. – W ciągu ponad miesiąca mieliśmy około dziesięciu tzw. Alpha Scrambles, czyli sytuacji alarmowych. Pary dyżurne F-16 podrywały się, gdy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, w bezpośredniej bliskości przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, pojawiały się samoloty bez włączonego transpondera. Takie urządzenie identyfikujące znajduje się w każdej cywilnej i wojskowej maszynie – mówi ppłk pil. Adam Kalinowski, dowódca PKW Orlik. Wszystkie naruszające zasady samoloty były rosyjskie. – To Su-27, Su-24, Ił-20, An-26 czy Ił-78. Operacje przechwycenia wykonały polskie załogi myśliwców we współpracy z polskimi i litewskimi nawigatorami – mówi dowódca.

Jak wygląda przechwycenie samolotu? Szczegóły takich misji nie są podawane do informacji publicznej, wiadomo jednak, że rozkaz do wylotu pary polskich myśliwców wydaje Combined Air Operations Centre (CAOC), natowskie dowództwo, któremu podlegają piloci służący w PKW Orlik. – Polscy piloci wykonują misję rozpoznawczą. Oznacza to, że muszą sprawdzić na przykład, czy lot ma charakter rozpoznania radioelektronicznego. Robią zdjęcia, a następnie „odprowadzają” samolot do granicy państwa, w tym przypadku Federacji Rosyjskiej. Następnie F-16 wracają do miejsca dyslokacji. Tego typu operacja może trwać kilka albo kilkanaście minut – wyjaśnia ppłk pil. Adam Kalinowski. 

Oprócz zadań bojowych Polacy wykonują też loty treningowe. Do tej pory odbyło się ich około 40. – Staramy się trenować przechwycenia wspólnie z litewskimi załogami samolotów L-39 Albatros, ale to maszyna szkoleniowa i nie w każdych warunkach atmosferycznych może wystartować. Jeśli pogoda nie pozwala Litwinom latać, treningi przeprowadzamy sami. Zwykle takie loty odbywają się raz albo dwa razy dziennie – wyjaśnia płk pil. Kalinowski.

Misję Baltic Air Policing, w ramach której służy polski kontyngent, wesprą wkrótce portugalskie siły powietrzne. – Ich myśliwce F-16 od 1 marca będą stacjonować w Malborku – mówi ppłk Adam Kalinowski.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – które nie posiadają własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Polacy dołączyli do misji dwa lata później. Jako pierwsi polecieli na Litwę piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od I do VI zmiany Polskiego Kontyngentu „Orlik” nad krajami bałtyckimi latały wyłącznie myśliwce MiG-29. VII zmianę tworzyły już F-16 z Krzesin, ale w styczniu znów nad Bałtyk miały wrócić MiG-i.  Jednak ze względu na tragiczny wpadek, w którym zginął pilot myśliwca kpt. Krzysztof Sobański, maszyny zostały uziemione. Postanowiono, że zmianę utworzą ponownie załogi F-16 z Krzesin. Piloci wrócą do kraju w maju tego roku.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
 
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Ottokar przyspiesza
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Ochotnicy do wojska
Polscy żołnierze na podium
Uratować życie na polu walki
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Kolejne szkoły stawiają na OPW
F-15 w Łasku
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Droga ku liczniejszej armii
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Polacy na Monte Cassino
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Porozumienie WOT i PKP
Przewrót majowy
Wielki dzień dla polskiego wojska
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Medale za walkę z COVID-19
Passex z sojusznikami
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Lotnicza strona „Defendera”
Gotowi na pojedynek!
Przeprawa przez Wisłę
Bitwa o Kamień Stołpecki
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
„Defender” otworzył ogień
Pomysłów nie brakuje
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Spotkaj się ze specjalsami
Resortowe kolonie i obozy
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Amerykańskie F-15 w Polsce
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Kolejne baterie „Wisły”
Więcej pieniędzy na zapomogi
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Minister o zmianach w wojsku
Rakietowa rewolucja
Coraz więcej Rosomaków w armii
Ukraina wyklucza ustępstwa
PKW Orlik wrócił do domu
Aktualizacja Pustelnika
Raport podkomisji smoleńskiej
Symboliczne lwowskie pojednanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO