moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Próba siłowego przekroczenia polskiej granicy udaremniona

Setki migrantów w pobliżu polsko-białoruskiej granicy w Kuźnicy próbuje siłą dostać się na teren Polski. Nienaruszalności granicy pilnują pogranicznicy, policja i ponad 12 tysięcy żołnierzy. W związku z trudną sytuacją na wschodzie kraju został zwołany sztab kryzysowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a później narada z prezydentem Andrzejem Dudą w BBN.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej podsycany przez reżim Łukaszenki przybiera na sile. W poniedziałek rano w okolice przejścia granicznego w Kuźnicy w województwie podlaskim dotarła grupa kilkuset migrantów. W obecności białoruskich służb podjęli oni siłową próbę przedostania się na teren Polski. Forsowali zaporę przy pomocy konarów drzew i gałęzi, a stalową siatkę przecinali nożycami. Po godzinie 13.00 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w mediach społecznościowych, że „polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy. Sytuacja została opanowana”.

Jednak godzinę później migranci po raz kolejny zaczęli napierać na ogrodzenie. Do podobnej sytuacji dochodziło w ciągu ostatnich godzin kilkukrotnie. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało w mediach społecznościowych film, na którym widać agresywne zachowanie migrantów.

REKLAMA

W związku z masową próbą przedostania się migrantów na teren RP w Ministerstwie Obrony Narodowej zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministra obrony Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz szefa dyplomacji Zbigniewa Raua. W posiedzeniu uczestniczył również minister Paweł Soloch z Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz dowódcy: gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, gen. Jarosław Mika, dowódca generalny RSZ, gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny, gen. bryg. Robert Jędrychowski, zastępca komendanta głównego ŻW, a w imieniu dowódcy WOT – płk Arkadiusz Mikołajczyk.

Premier, ministrowie oraz szefowie służb spotkali się później także w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego ze zwierzchnikiem sił zbrojnych. – Prezydent wraz z rządem omawiał środki, jakie należy podjąć zarówno jeśli chodzi o reagowanie państwa polskiego bezpośrednio na zagrożenia, z którymi mamy do czynienia, jak i działania na niwie międzynarodowej – powiedział podczas konferencji Paweł Soloch, szef BBN. Prezydencki minister poinformował także, że jeszcze przed naradą w BBN Andrzej Duda rozmawiał na temat kryzysu migracyjnego z prezydentami Litwy i Gruzji. Paweł Soloch przyznał, że prezydent rozważa zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– Mamy do czynienia z najtrudniejszą sytuacją od początku konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. Reżim Łukaszenki organizuje grupy osób, które zmierzają na polską granicę. Dzięki działaniom Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji dotychczasowe siłowe próby przejścia zostały powstrzymane – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu. – Na tę chwilę w pobliżu polskiej granicy jest od 3–4 tysięcy osób, a na terenie całej Białorusi około kilkanaście tysięcy, które są gotowe przekroczyć granicę z Polską – dodał. Przyznał, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez służby bezpieczeństwa na teren Białorusi cały czas docierają samoloty z Bliskiego Wschodu z osobami, które chcą dostać się do Unii Europejskiej. W związku z sytuacją planowane jest wzmocnienie służb na granicy polsko-białoruskiej.

Minister Mariusz Kamiński, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, rano zapewniał, że sytuacja jest monitorowana, a służby są przygotowane na każdy scenariusz. – Twarda obrona granicy jest naszym priorytetem. Zwiększyliśmy liczbę funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów i żołnierzy – napisał na Twitterze Kamiński. Natomiast szef MON sprecyzował: – Na granicy pełni służbę już ponad 12 tysięcy żołnierzy. Podnieśliśmy stan gotowości terytorialsów. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy – napisał Mariusz Błaszczak.

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego RSZ ppłk Adriana Wołyńska wylicza, że Straż Graniczną wspierają jednostki: 16, 18 i 12 Dywizja Zmechanizowana, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej oraz żołnierze WOT. Pancerniacy z Czarnej Dywizji na obszarze przygranicznym są od niedzieli, 7 listopada. – Żołnierze chronią granicę kraju, wykorzystując m.in. posterunki obserwacyjno-ochronne oraz prowadząc wspólne partole piesze i mobilne ze Strażą Graniczną. Ponadto nadal budowane jest ogrodzenie w postaci zapory inżynieryjnej, czyli 2,5-metrowego płotu, a równolegle budowana jest siatka leśna, która chroni zwierzęta przed okaleczeniem – mówi mjr Artur Pinkowski, rzecznik prasowy 11 LDKPanc.

Podnosimy gotowość naszych sił w odpowiedzi na agresywne działania strony białoruskiej – konwojowanie tysięcy osób w kierunku polskiej granicy – informuje rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. Formacja w poniedziałek rano ogłosiła alert gotowości dla niemal 8 tysięcy żołnierzy. Do stawiennictwa w ciągu 6 godzin są zobowiązani od teraz żołnierze z trzech brygad OT: podlaskiej, lubelskiej i warmińsko-mazurskiej. – Skorygujcie swoje plany, powiadomcie pracodawców, sprawdźcie środki łączności, przejrzyjcie wyposażenie. Ślijcie meldunki z oceną sytuacji, jeśli zjawiska migracyjne będą miały miejsce w rejonie, w którym zamieszkujecie! – pisze w komunikacie płk Pietrzak.

W poniedziałek oświadczenie wydał także rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych: „Rozpoczęła się właśnie skoordynowana próba masowego wkroczenia na teren RP migrantów wykorzystywanych przez Białoruś do ataku hybrydowego przeciwko Polsce. (…) Tworząc sztuczny szlak migracyjny, wykorzystując cynicznie migrantów, Łukaszenka stara się destabilizować Polskę, Litwę i Łotwę, a także zmusić Unię Europejską do zniesienia sankcji nałożonych na reżim w Mińsku” – napisał Stanisław Żaryn.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 16 DZ, MON, Marek Borawski/KPRP, 18 DZ, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
 
Przeprawa przez Wisłę
PKW Orlik wrócił do domu
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
F-15 w Łasku
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Droga ku liczniejszej armii
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Coraz więcej Rosomaków w armii
Spotkaj się ze specjalsami
Ochotnicy do wojska
Raport podkomisji smoleńskiej
Więcej pieniędzy na zapomogi
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Gotowi na pojedynek!
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Wielki dzień dla polskiego wojska
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Uratować życie na polu walki
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Ukraina wyklucza ustępstwa
Lotnicza strona „Defendera”
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Przewrót majowy
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Symboliczne lwowskie pojednanie
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Aktualizacja Pustelnika
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
„Defender” otworzył ogień
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Porozumienie WOT i PKP
Polscy żołnierze na podium
Kolejne baterie „Wisły”
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Polacy na Monte Cassino
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Rakietowa rewolucja
Ottokar przyspiesza
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Minister o zmianach w wojsku
Resortowe kolonie i obozy
Amerykańskie F-15 w Polsce
Bitwa o Kamień Stołpecki
Medale za walkę z COVID-19
Passex z sojusznikami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO