moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma administracji wojskowej

W miejsce 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień powstanie Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z przedstawicielstwem w każdym województwie. To jedno z założeń ustawy o obronie ojczyzny. – Chcemy, aby te instytucje były przede wszystkim skoncentrowane na rekrutacji i pozyskiwaniu nowych żołnierzy – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak.

Wojewódzkie sztaby wojskowe oraz znane wszystkim WKU to tzw. terenowe organy administracji wojskowej. Służący w nich żołnierze i pracownicy wojska odpowiadają m.in. za prowadzenie ewidencji wojskowej i nadawanie przydziałów mobilizacyjnych, a także kwestie związane z zarządzaniem kryzysowym. Do ich zadań należy również pozyskiwanie kandydatów do służby. Żołnierze jako doradcy zawodowi spotykają się z ochotnikami, biorą udział w targach pracy, wojskowych piknikach oraz spotkaniach w szkołach. I zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej właśnie na te działania należy położyć szczególny nacisk. Zwłaszcza teraz, gdy jednym z priorytetów resortu jest zwiększenie liczebności armii. Dlatego w przyszłym roku wojskową administrację czeka reforma. Zapowiedział ją minister Mariusz Błaszczak, prezentując założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny.

Plany zakładają, że zamiast 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień pojawi się jedno Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z oddziałem w każdym województwie. – Zapisy projektowanej ustawy na nowo definiują rolę wojewódzkich sztabów wojskowych oraz WKU. Chcemy, aby powstałe centra były przede wszystkim skoncentrowane na pozyskiwaniu nowych żołnierzy – zapowiedział minister obrony podczas spotkania z przedstawicielami terenowej administracji. Zapewnił też, że planowane zmiany nie oznaczają zwolnień. – Proces reformy administracji wojskowej będzie płynny, a żołnierze i pracownicy wojska z mocy prawa znajdą zatrudnienie w nowych centrach rekrutacji – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Aby pracownicy nowych centrów mogli poświęcić się głównie rekrutacji, zadania związane z tzw. zarządzaniem kryzysowym (np. akcje ratunkowe na rzecz społeczeństwa) przejmą wojska obrony terytorialnej. MON podkreśla, że żołnierze tej formacji doskonale sprawdzili się w działaniach antykryzysowych np. w czasie epidemii, niosąc pomoc mieszkańcom podtopionych obszarów czy usuwając skutki wichur i pożarów.

To nie pierwsze zmiany dotyczące terenowych organów administracji wojskowej w ostatnim czasie. W ubiegłym roku wprowadzono nowy system naboru do Wojska Polskiego. W myśl jego założeń żołnierze i pracownicy administracji terenowej działają w ramach wojskowych centrów rekrutacji, które komendanci 16 WSzW powołują doraźnie w różnych miejscach Polski, w zależności od zainteresowania służbą. Jak pokazały wyniki badań, które w 2020 roku przeprowadziło Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (działania wojskowych centrów oceniały osoby, które przeszły w nich nabór), 95% ankietowanych było bardzo lub raczej zadowolonych z rekrutacji w WCR. 75% badanych uznało, że kontakt z WCR utwierdził ich w zamiarach podjęcia służby wojskowej.

16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 komend uzupełnień podlega bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. W imieniu szefa resortu ich działalnością kieruje szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WKU w Opolu

dodaj komentarz

komentarze


(Nie)ludzka broń Łukaszenki
 
Na straży polskich rubieży
Bryza na południowej flance
Mecz z mistrzem!
Mielec wraca do odrzutowców
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Cougary dla Wojska Polskiego
F-16 lecą na Litwę
Dowódca generalny na granicy
W BBN o sytuacji na granicy
„Tumak ’21” na finiszu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
W jedynym słusznym kierunku
Wciąż napięta sytuacja na granicy
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Podchorążowie na posterunku
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Słowo jak odcisk palca
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Nastał dzień krwi i chwały…
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Oczy na wschodnią flankę
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Dodatek specjalny za ochronę granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Legioniści wkraczają do Warszawy
Zespół NATO na bojowo
Orlik po raz dziesiąty
Course on Diplomacy
Śladem „białych kurierów”
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Polskie wyrzutnie Wisły
Harduny dla strażaków?
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Wojskowa politechnika świętuje
Afganistan. Czas wracać do domu
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Niemiec z Goździkiem
Nocny szturm na polską granicę
SOMA dla specjalsów
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Reforma administracji wojskowej
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Żołnierz ranny na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO