moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek: Adazi

Żołnierze IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie są już na ostatniej prostej przed wyjazdem na misję. Jednak zanim zasilą szeregi Batalionowej Grupy Bojowej NATO, muszą udowodnić, że są gotowi do realizacji czekających ich zadań. W Orzyszu rozpoczął się test wyszkolenia żołnierzy kontyngentu.

Prowadzenie obrony oraz natarcia, ewakuacja rannych z pola walki czy dekontaminacja skażonych ludzi i sprzętu – to niektóre z zadań, jakie na poligonie w Orzyszu realizują żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 1 Brygady Logistycznej. Nie są to jednak rutynowe ćwiczenia. Wkrótce żołnierze wyjadą na misję na Łotwę, gdzie zasilą Batalionową Grupę Bojową NATO. Dlatego teraz muszą udowodnić, że są gotowi do sprostania czekającym ich wyzwaniom.

REKLAMA

– Zadaniem Batalionowej Grupy jest odstraszanie oraz obrona w razie ataku na terytorium NATO. To demonstracja gotowości i zaangażowania Sojuszu Północnoatlantyckiego w zapewnianie bezpieczeństwa państwom członkowskim – wyjaśnia płk Grzegorz Barabieda, dowódca 9 Brygady. Takie właśnie zadanie na Łotwie, wspólnie z sojusznikami, będą realizować polscy żołnierze. – Przed wyjazdem kontyngentu musimy dokładnie sprawdzić sprzęt, a także upewnić się, czy żołnierze opanowali umiejętności, które pozwolą im wykonywać obowiązki na poszczególnych stanowiskach – dodaje.

Dlatego na poligonie w Orzyszu stawili się wszyscy tworzący kontyngent żołnierze. Każdego dnia realizują wiele zadań pod bacznym okiem komisji certyfikującej z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Poza wyszkoleniem stricte wojskowym każdy z nich musi wykazać się znajomością obowiązujących na Łotwie przepisów oraz międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, a także umiejętnością posługiwania się językiem angielskim. Ponadto każdy musi mieć zaświadczenie o braku przeciwwskazań medycznych do wyjazdu na misję.


Film: Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Przygotowania do udziału w niej rozpoczęły się już w ubiegłym roku. – Formowanie kontyngentu to złożony proces. Najpierw trzeba wszystko dokładnie zaplanować, określić skład, a także przeszkolić żołnierzy – wylicza dowódca. Czy tego zadania nie utrudniała pandemia COVID-19? – Na pewno ograniczyła niektóre nasze działania, nie zatrzymała jednak procesu szkolenia. Zresztą wszyscy żołnierze, którzy przygotowują się do wyjazdu, przyjęli przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciwko SARS-Cov-2. To jeden z warunków udziału w misji, ale nikt nie ma z tym problemu. Zależy nam na tym, aby pandemia nie rozwijała się dalej – zaznacza płk Barabieda.

Żołnierze, którzy przechodzą właśnie certyfikację, utworzą IX zmianę PKW Łotwa (to już piąta, za którą odpowiada 9 Brygada). Płk Piotr Fajkowski, szef szkolenia 16 Dywizji Zmechanizowanej, zapewnia, że udział w takiej misji jest dla nich ważnym doświadczeniem. – To szczególnie istotne dla dowódców niższych szczebli. Po pierwsze, działają w środowisku międzynarodowym, gdzie na co dzień obowiązują wyłącznie procedury natowskie i język angielski. Żołnierze ci, co prawda, długo się do tego przygotowywali, ale na miejscu muszą działać już bez podpowiedzi. W dodatku wykonywać zadania pod kanadyjskim dowództwem, we współpracy między innymi z Włochami czy Hiszpanami – mówi. – To ważne także ze względów szkoleniowych, bo batalionowe grupy bojowe szkolą się w innym trybie niż my w kraju. One szkolą się bojowo, bo są przeznaczone do ewentualnego odparcia agresji. To nie to samo co trwające dwa tygodnie szkolenie taktyczne, jakie realizujemy w czasie pokoju – dodaje płk Fajkowski.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, żołnierze wyjadą na Łotwę w połowie roku. Na misji spędzą sześć miesięcy. Na miejscu Polskim Kontyngentem Wojskowym będzie dowodził mjr Michał Czarny. – To bardzo doświadczony oficer. Jestem przekonany, że doskonale sobie poradzi – podkreśla dowódca 9 Brygady Kawalerii Pancernej.

Decyzja o rozlokowaniu międzynarodowych batalionowych grup bojowych na wschodniej i południowej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego zapadła podczas szczytu NATO, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Polska jest jedynym państwem, które nie tylko gości, lecz również wydziela siły wchodzące w skład międzynarodowych BGB. Zgodnie z postanowieniami Sojuszu w Bemowie Piskim stacjonują Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni i Chorwaci, natomiast Wojsko Polskie oprócz Łotwy zostało skierowane także do Rumunii. Podobne międzynarodowe batalionowe grupy bojowe zostały rozlokowane również na Litwie i w Estonii. Jednak ta, która ma zasilić certyfikowany właśnie kontyngent, jest wyjątkowa. Tworzą ją bowiem reprezentanci aż dziewięciu państw. Ramię w ramię z Polakami będą służyć wojskowi z Albanii, Czech, Czarnogóry, Hiszpanii, Kanady, Słowacji, Słowenii i Włoch.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
 
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Rzetelna informacja w cenie!
W walce na dwa fronty – bez szans
Techniki linowe dla wybranych
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
In the Only Right Direction
Defendery. Innowacyjność w cenie
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
Czarna Dywizja świętuje
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Do broni!
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Afganistan. Czas wracać do domu
Kosmiczne technologie na MSPO
Nowe racje dla specjalsów
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Pomnik prawdy o Katyniu
Czołgi do ataku!
Symulator dla kierowców ciężarówek
Skok na głęboką wodę
HSW ma ofertę dla armii
OWŚ – betonowa wizja obrony
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Symulator skoków ze spadochronem
Przez sport do wojska!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Ćwierćwiecze AMW
Szczyt NATO już w poniedziałek
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
MSPO 2021 - serwis specjalny
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nowy system naboru zmienia też armię
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Misja, w której stawką było życie
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Żołnierze wrócili do Polski
Emerytura wypłacana w … karmie
Ocalić od zapomnienia
Wybierz się na wojskowe studia
Course on Diplomacy
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Współpraca i walka w komunikacji
W jedynym słusznym kierunku
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ziemia z misji na pamiątkę
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Żołnierze bez testów z WF-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO