moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyły szczepienia żołnierzy

W wojskowym szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie zainaugurowano szczepienia żołnierzy przeciw COVID-19. Pierwszych kilkanaście osób zostało zaszczepionych preparatem AstraZeneca. – Najlepszym rozwiązaniem w walce z pandemią jest zaszczepienie jak największej części populacji, szczególnie jest to istotne w przypadku żołnierzy – mówił minister Mariusz Błaszczak.

W inauguracji programu szczepień mundurowych wziął udział szef MON. – Zaczynamy szczepienie żołnierzy Wojska Polskiego, czyli osób, które są na pierwszej linii frontu walki z pandemią – mówił Mariusz Błaszczak w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Przypomniał, że wojsko od samego początku wspiera służby cywilne i społeczeństwo w zwalczaniu epidemii koronawirusa. – Codziennie ponad 7 tys. żołnierzy pomaga cywilnej służbie zdrowia w walce z pandemią, a kolejne 10 tys. jest w gotowości do niesienia pomocy – mówił Mariusz Błaszczak i zadeklarował, że polska armia będzie wspierać cywilną opiekę medyczną do ostatniego dnia epidemii.


Film: MON

REKLAMA

Szczepienia żołnierzy ruszyły dziś zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień. Kilkunastu żołnierzy zaangażowanych bezpośrednio we wsparcie cywilnej służby zdrowia i pomoc zakażonym COVID-19 otrzymało szczepionkę firmy AstraZeneca. – Zaczynamy szczepienie od ludzi, których służba jest najważniejsza, związana z ryzykiem, ponieważ pomagają w opiece nad zakażonymi – zaznaczył szef MON. Podał też, że w czwartek zostanie wykorzystanych w sumie 20 tys. szczepionek.

Ponadto minister przekazał, że wojskowa służba zdrowia jest przygotowana do samodzielnego przeprowadzenia szczepień żołnierzy, a także przedstawicieli innych służb mundurowych. Każdego dnia przeszło tysiąc żołnierzy wspiera proces szczepień w całym kraju, żołnierze pomagają też kombatantom i seniorom. W ramach akcji „Łączymy na szczepienia” wojska obrony terytorialnej asystują osobom starszym od momentu rejestracji aż do przyjęcia drugiej dawki, zapewniając transport do punktu.

MON uruchomiło też do tej pory 36 wojskowych podmiotów leczniczych, gdzie odbywają się szczepienia cywilów. Są to m.in. szpitale w Szczecinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie oraz szpital WIM przy ul. Szaserów.

Minister Błaszczak poinformował, że ponad 16 tys. żołnierzy przeszło już zakażenie koronawirusem. – Mamy świadomość, że wirus jest groźny oraz że najlepsze rozwiązanie to zaszczepienie jak największej części populacji, szczególnie ma to znaczenie w przypadku żołnierzy – mówił Błaszczak.


Film: MON

Potwierdził to gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. Podkreślił, że szczepienia są najbardziej skuteczną metodą przeciwdziałania zdrowotnym skutkom zakażenia koronawirusem i podał, że WIM w najbliższych 4–5 tygodniach zaszczepi co najmniej 25 proc. wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Gen. Gielerak apelował też do osób wątpiących w sens szczepień, żeby się kierowali faktami i zdecydowali na przyjęcie dawki szczepionki. – Dziś statystyczny Europejczyk ma ośmiokrotnie większą szansę umrzeć z powodu koronawirusa, niż doświadczyć nawet najcięższych powikłań związanych ze szczepieniem – zauważył dyrektor WIM.

MON podaje, że chęć zaszczepienia się zadeklarowali prawie wszyscy z armii liczącej ponad 110 tys. żołnierzy zawodowych. Dotychczas zaszczepieni zostali wojskowi medycy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
 
Żołnierze poszkodowani na granicy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Ogień na alpejskich szczytach
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Ciemne strony Facebooka
Polityka nie znosi próżni
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Szczury Torbuku
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Raki dla podhalańczyków
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
W jedynym słusznym kierunku
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Inwestycje Stoczni Wojennej
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Drzwi do JWK otwiera selekcja
O bezpieczeństwie państw NATO
Napięta sytuacja na granicy
Wilk na poligonie
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Żołnierze bez testów z WF-u
Emerytura wypłacana w … karmie
Time for Miecznik
Legia Akademicka po raz piąty
AZOR – podwodny specjalista
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Saper robi przejście
Zbrodnia bez kary
Afganistan. Czas wracać do domu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
103 lata Sztabu Generalnego
Szef MON odwiedził USA
Będą podwyżki dla żołnierzy
Course on Diplomacy
Kraby dla podhalańczyków
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kobiety a pokój
Duch Invictus jest, czas na formę
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Dron dla hydrografów
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Star Army
Wybierz się na wojskowe studia
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Czy będą podwyżki?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO