moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową

Co przyszli piloci robią z kołem reńskim, jak wygląda trening w symulatorze dezorientacji przestrzennej i na jakich maszynach szkolą się podchorążowie legendarnej Szkoły Orląt? W najbliższą środę Lotnicza Akademia Wojskowa zaprasza na wirtualny spacer po uczelni. W tym roku, ze względu na pandemię, dzień otwarty odbędzie się wyłącznie w formule online.

– Jako jedyni spośród wojskowych akademii prowadzimy rekrutację na studia wojskowe tylko do końca marca. Wynika to ze specyfiki naszej uczelni oraz konieczności przejścia badań lekarskich i szkolenia lotniczego przez kandydatów na pilotów. Ze względu na sytuację epidemiczną mamy w tej chwili ograniczone możliwości organizacji imprez stacjonarnych. Nie chcąc jednak pozbawiać kandydatów okazji na bliższe zapoznanie się z naszą ofertą edukacyjną, postanowiliśmy zorganizować dzień otwarty w bezpiecznej formule online – mówi mjr Marek Kwiatek, rzecznik prasowy LAW.

Na wirtualny spacer po uczelni przedstawiciele Akademii zapraszają już 10 marca. Transmisja online rozpocznie się o godzinie dziewiątej na profilu na Facebooku i kanale YouTube LAW.

REKLAMA

Atrakcje dla każdego

Przedstawiciele uczelni zapewniają, że atrakcji nie zabraknie. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby zainteresowane studiami wojskowymi, jak również ci, którzy planują kształcenie na jednym z czterech kierunków cywilnych (lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe, logistyka). LAW zaprasza także wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda jedyna w Polsce uczelnia kształcąca m.in. pilotów wojskowych.

W ciągu kilku godzin transmisji uczelnia pokaże m.in. filmy prezentujące Akademię. – Dotychczas transmisje online były jedynie dodatkiem do dnia otwartego, tym razem będzie to wyłącznie przekaz wirtualny. Dlatego zależało nam na wysokim poziomie technicznym i merytorycznym transmisji. Dzięki studiu filmowo-fotograficznemu, które systematycznie rozwijamy, mogliśmy przygotować profesjonalne nagrania w technologii HD. Całość tworzy spójny materiał, prezentujący to, czym jako uczelnia możemy się pochwalić – mówi Anna Borysewicz, kierownik Biura Promocji LAW.

Co zatem będzie można obejrzeć? Na przykład serce Szkoły Orląt, czyli Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego i znajdującą się w hangarach flotę powietrzną. Poza samolotami DA-40, DA-42 i maszynami Zlin, śmigłowcami Guimbal Cabri oraz Robinsonami R44 II, uczelnia pokaże również nowe, kupione w ubiegłym roku samoloty Diamond DA-20. Na nagraniach zostanie pokazany także Ośrodek Szkolenia Kondycyjnego oraz stanowiące jego wyposażenie lotnicze gimnastyczne przyrządy specjalne (LGPS), w tym np. koło reńskie czy żyroskop, które służą pilotom do kondycyjnego i sprawnościowego przygotowania się do lotów.

Pokaz szkolenia ratownictwa wodnego

Zaprezentowane zostaną również bezzałogowe statki powietrzne oraz różnego rodzaju nowoczesne urządzenia treningowe: do nauki katapultowania, skoków spadochronowych, kontroli ruchu powietrznego oraz lotu. Na filmie pojawi się też symulator dezorientacji przestrzennej, który pozwala kandydatom na pilotów zapoznać się niebezpiecznymi zjawiskami mogącymi wystąpić w realnych warunkach lotu, np. złudzeniami optycznymi i fałszywym horyzontem. LAW pokaże też najnowszy zakup uczelni – ALSIM AL4X-5 – symulator lekkich samolotów jednosilnikowych Diamond DA-40 i dwusilnikowych DA-42.

Jednym z ciekawszych filmów będzie z pewnością ten pokazujący szkolenie wojskowych studentów w zakresie ratownictwa wodnego. – W jego trakcie podchorążowie poznają procedury związane z zachowaniem się po katapultowaniu i lądowaniu ze spadochronem do wody oraz ćwiczą posługiwanie się środkami ratowniczymi. Jednym z elementów szkolenia jest także nauka posługiwania się lotniczym aparatem ucieczkowym, będącym w wyposażeniu załóg śmigłowców państw NATO, a używanym w przypadku ewakuacji z zanurzonego śmigłowca – wyjaśnia kpt. Sebastian Sołtyka z sekcji wysokościowo-ratowniczej LAW.

Wirtualny dzień otwarty stanie się także okazją do zaprezentowania bazy dydaktycznej uczelni. – Nasi widzowie zobaczą, jak wygląda laboratorium interaktywnego symulatora operacyjno-taktycznego działań sił powietrznych „Gambler” oraz laboratorium bezpieczeństwa powietrznego służące do prowadzenia zajęć z psychologii lotniczej. Zaprosimy też do pracowni logistycznej, która jest odzwierciedleniem urządzeń używanych na lotniskach. Znajduje się w niej m.in. skaner do kontroli bagażu podręcznego i bramka magnetyczna do kontroli pasażerów – mówi Anna Borysewicz.

Po wirtualnym spacerze będzie można wysłuchać rozmów na żywo ze studia filmowo-fotograficznego. Wezmą w nich udział m.in. studenci wojskowi i cywilni oraz pracownicy Biura Obsługi Studentów, którzy opowiedzą np. o zasadach rekrutacji i egzaminach wstępnych do uczelni. Informacje będą dotyczyć zarówno kierunków dla kandydatów na pilotów, jak i naziemnych. Podczas transmisji na żywo widzowie będą mogli zadawać pytania.

Osobom, które nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu, zostanie udostępniona relacja z dnia otwartego na portalach społecznościowych LAW oraz na stronie internetowej uczelni https://www.wojsko-polskie.pl/law/.

Szkoła Orląt w Dęblinie od 1 października 2018 roku funkcjonuje jako Lotnicza Akademia Wojskowa. Jako jedyna uczelnia w Polsce kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Studiują tu także osoby cywilne – przyszli piloci, kontrolerzy ruchu powietrznego, logistycy i służby cywilne związane z bezpieczeństwem lotniczym.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. LAW

dodaj komentarz

komentarze


Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
 
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Sto sekund do zagłady
Siły powietrzne czekają na F-35
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Rosomaki na okrętach
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Jak wojsko walczy z pandemią
Skok na wyższy poziom
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Łask czeka na myśliwce V generacji
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Udany weekend żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Mistrzowskie zagranie przegranych
Ogień z trzech poligonów
Błękitni po raz trzeci w Libanie
„Wolverine Strike” odpiera atak
Mężny duch dla ratowników
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Kierunek: certyfikacja
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Course on Diplomacy
Nowy zarząd PGZ
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Złoto ustrzelone w Indiach
Afganistan. Czas wracać do domu
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Sportowy jubileusz
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Ukraiński kurs na Zachód
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Nowy karabin z Tarnowa
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Pierwsze kroki na linie
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Leopardy w natarciu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Łączenie dwóch światów
Nowe książeczki wojskowe
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Jedyna taka brygada
Rumuński „Scorpion Spring”
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Opiniowanie po nowemu
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kurs na dyplomację
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Kolejne Herculesy dla wojska
Test na flance
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO