moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Perkozy zastąpią Mi-2

Firmy zbrojeniowe, które chciałyby sprzedać Wojsku Polskiemu wielozadaniowe śmigłowce wsparcia, mogą do 31 maja zgłaszać się do MON. Wysłużone wiropłaty Mi-2 mają zastąpić maszyny o kryptonimie „Perkoz”. Wojsko chce kupić 32 śmigłowce w trzech wersjach – wsparcia, dowodzenia i rozpoznania/walki elektronicznej.

Produkowane w Polsce śmigłowce Mi-2 wykorzystywane są do transportu sprzętu, żołnierzy czy rannych, część jest także uzbrojona. Maszyny, choć uchodzą za wszechstronne, służą w siłach zbrojnych już ponad pół wieku (od 1967 roku). Dlatego wojsko rozpoczyna właśnie procedurę zakupu nowych lekkich wiropłatów o kryptonimie „Perkoz”.

Kilka dni temu Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił firmy zbrojeniowe specjalizujące się w technice lotniczej do rozmów o możliwościach technicznych śmigłowców dostępnych na rynku. Przedsiębiorstwa zainteresowane dostarczeniem wojsku 32 maszyn w trzech wersjach – wsparcia bojowego z możliwością prowadzenia zaawansowanego szkolenia lotniczego, dowodzenia i rozpoznania/walki elektronicznej, mogą do końca maja zgłaszać się do IU MON. Wojsko zastrzega jednak, że do rozmów nie muszą zostać dopuszczone wszystkie firmy, które zgłoszą swój akces. Dialog techniczny rozpocznie się w lipcu i ma potrwać do grudnia.

Jakich śmigłowców szuka wojsko? Szczegółowe wymagania techniczne wobec następców Mi-2 otrzymają jedynie firmy, które spełnią warunki formalne udziału w dialogu technicznym. Wiadomo tylko, że wojsko chce kupić maszyny wielozadaniowe, które na pokład będą mogły zabrać albo pięciu uzbrojonych i w pełni wyekwipowanych żołnierzy lub jedną tonę ładunku.

Wojsko Polskie ma obecnie około czterdziestu śmigłowców Mi-2. Kiedy pod koniec lat sześćdziesiątych weszły one do służby, były podstawowym lekkim śmigłowcem naszych sił zbrojnych. Wykorzystywano je do transportu ludzi i sprzętu, wykonywania zadań rozpoznawczych, a także do zwalczania przeciwnika lub – wariancie uzbrojonym w przeciwpancerne pociski kierowane – czołgów i transporterów opancerzonych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze


Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Wypadek w PKW UNIFIL
Terytorialsi zapraszają
NATO i USA o Iranie
Armia testuje roboty do transportu
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Wojsko zaprasza rodziny
Bez zmian w emeryturach
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Początek wielkiej historii
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rzeźnik w rękach GROM-u
Bieg ku pamięci bohaterów
Skrzydlaci komandosi
Borsuki zdały wodny egzamin
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Przyszłość „Łucznika”
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Więcej strzelnic w powiecie
Trzynasty Husarz w powietrzu
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Specjalsi przeciw flocie cieni
Bez schematów
Nauki i nauczki z Afganistanu
Jest nowy szef BBN
Syndrom Karbali
Wyścig Stalina
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Czerwieńsze będą…
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Groźny incydent w Libanie
Adaptacja i realizm
Od cyberkursu po mundurówkę
Wraki w sonarze
Huta Częstochowa bliżej wojska
Symbol skupiający wiele znaczeń
Uczczono ofiary zamachu majowego
Ostatni most
Hornet czyli „polski Shahed”
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Biało-czerwona na Monte Cassino
Borsuk po słowacku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe stanowiska i nowe dowództwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO