moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kondor wystartował

Lotnictwo Marynarki Wojennej ma zostać wyposażone w 4-8 śmigłowców pokładowych – to cel programu „Kondor”, który kilka dni temu uruchomił Inspektorat Uzbrojenia MON. Maszyny powinny mieć zdolność śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych, a także radiolokacyjnego wskazywania celów. Firmy zainteresowane dostarczeniem wojsku śmigłowców mogą zgłaszać się do MON do 21 stycznia.

W tej chwili Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej korzysta z czterech śmigłowców pokładowych. To amerykańskie SH-2G, które na co dzień współdziałają z fregatami rakietowymi typu Oliver Hazard Perry. – Pozyskaliśmy je w latach 2002-2003. Zgodnie z założeniem powinny pozostać w służbie do 2026 roku – wyjaśnia kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik gdyńskiej brygady. W praktyce, jak przyznają sami piloci, może być z tym problem. Amerykanie wycofali się z produkcji SH-2G, więc nie zapewniają użytkownikom wsparcia technicznego. I właśnie dlatego – choć to maszyny, jeśli chodzi o polską marynarkę wojenną stosunkowo nowe – w najbliższym czasie mają zostać wymienione.

Kilka dni temu, 31 grudnia 2019 roku, Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o uruchomieniu programu „Kondor”. Cel: pozyskanie od czterech do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych o masie startowej nieprzekraczającej 6,5 tony. Oferowane maszyny muszą mieć zdolność poszukiwania, zwalczania i śledzenia okrętów podwodnych, a także radiolokacyjnego wskazywania celów. Najpewniej zostaną one przypisane do fregat OHP i okrętu patrolowego ORP „Ślązak”. Mają też pomagać w naprowadzaniu pocisków, które są w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej i okrętów rakietowych typu Orkan. W przyszłości powinny współdziałać z jednostkami kupionymi w ramach programu „Miecznik”.

REKLAMA

Pierwszą fazą programu „Kondor” będą rozmowy o technicznych warunkach z potencjalnymi kontrahentami. Firmy mogą się zgłaszać do MON do 21 stycznia. Sam dialog techniczny będzie trwał od maja do lipca. Wojskowi eksperci przyjrzą się poszczególnym ofertom, ocenią śmigłowce pod kątem technicznym, wstępnie przeanalizują też ceny. Potem zostanie ogłoszony przetarg.

– Skoro mamy okręty wyposażone w lądowiska, posiadanie śmigłowców pokładowych jest dla nas sprawą kluczową – ocenia kmdr ppor. Sebastian Bąbel, pilot SH-2G. – Oczywiście fregata może funkcjonować bez nich, ale to trochę tak, jakby dużego tira wysłać w trasę wyładowanego po brzegi wyłącznie lekkimi kartonowymi pudłami. Obecność śmigłowca znacząco wzmacnia jej możliwości. Razem tworzą spójny system – dodaje. I podkreśla, że śmigłowce pokładowe zwykle realizują całą gamę zadań – od transportu aż po walkę z okrętami podwodnymi. – Dla ich załóg stanowią bodaj najgroźniejszego przeciwnika. Okrętowi podwodnemu trudno się bowiem bronić przed atakiem z powietrza – podkreśla oficer.

SH-2G przez lata były wykorzystywane podczas krajowych i zagranicznych ćwiczeń, a także sojuszniczych misji. Wystarczy wspomnieć antyterrorystyczną operację „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, czy działalność w ramach stałego natowskiego zespołu SNMG1 w północnej Europie. Polski śmigłowiec operował wówczas z pokładu fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”. – Chcąc funkcjonować w NATO, musimy posiadać nowoczesny sprzęt. Nie wystarczą nam same umiejętności lotników i techników. A możliwość dysponowania śmigłowcami pokładowymi plasuje nas w elicie – podsumowuje kmdr ppor. Bąbel.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1578606960
`` Piotrek. Czas zacząć poważnie chronić swoje granice i przygotowywać się do obrony kraju, a z misjami czas skończyć.
80-AB-16-01
~Piotrek
1578476940
W tym kontekście warto wspomnieć, że błędem było, że w projekcie okrętu Gawron/Ślązak nie uwzględniono hangaru dla śmigłowca pokładowego. Mielibyśmy teraz okręt zdolny do operowania w misjach sojuszniczych daleko od własnych baz. A tak to dalej na tego typu misje trzeba wysyłać już stare OHP.
B6-8A-DD-8C

Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
 
Świętuj z żołnierzami
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chemicy do zadań specjalnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Trwała odporność terytorialsów
Super Warrior w GROM-ie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Sprawdzony sojusznik
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańska współpraca
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Dla odważnych i walecznych
Więcej celowników z PCO dla wojska
Skok na głęboką wodę
Online z mistrzami sportu
Amerykanie znów w Drawsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Polskie porty bardziej otwarte
Druga kadencja prezydenta Dudy
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Przeciwlotnicy w drodze do USA
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na misjach święta inne niż zwykle
Komuniści przeciwko legendzie Generała
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Ukraiński kurs na Zachód
Tak się zostaje prymusem
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek: misja
Strzelnice dla terytorialsów
Szarża „Hallerczyka”
Bon turystyczny także w wojsku
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO