moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi świętują

Dziękuję Wam, żołnierzom wojsk specjalnych, za służbę. Za to, że o każdej porze dnia i nocy jesteście gotowi, by wykonać zadanie, że każdego dnia dbacie o nasze bezpieczeństwo – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 13. rocznicy powstania wojsk specjalnych. Na zbiórkę w Gliwicach przyjechali specjalsi z Agatu, JWK, GROM-u, Nila i Formozy.

Spotkanie z okazji święta Wojsk Specjalnych zorganizowano na terenie Jednostki Wojskowej Agat w Gliwicach. Na Śląsku zameldowali się żołnierze ze wszystkich jednostek specjalnych: Komandosów z Lublińca, GROM-u z Warszawy, Formozy z Gdyni oraz Nila i Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych z Krakowa. Trzynaste urodziny wojsk specjalnych, jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych, żołnierze świętowali w towarzystwie m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, ministra obrony Mariusza Błaszczaka, szefa BBN Pawła Solocha. Gospodarzem spotkania był dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. dr Sławomir Drumowicz.

– Jesteśmy tu, bo wczoraj wszyscy specjalsi, ponad 3 tysiące żołnierzy, obchodzili swoje święto. Dziękujemy Wam za dotychczasową służbę dla Polski. Przekażcie proszę życzenia swoim najbliższym, tym, którzy czekają na Was w domach, kiedy wykonujecie zadania w Polsce i poza jej granicami – mówił w Gliwicach prezydent Andrzej Duda. – Jesteście gotowi o każdej porze dnia i nocy, by wykonać najtrudniejsze, specjalne zadania – podkreślił.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaznaczył, że polskie wojska specjalne mają długą tradycję, która osadzona jest w czasach II wojny światowej i sięga cichociemnych oraz innych pododdziałów Armii Krajowej. Zwrócił uwagę także na to, że najmłodsza w wojskach specjalnych jednostka Agat, w zaledwie kilka lat osiągnęła wysoki poziom wyszkolenia. – Szybko uzyskana sprawność bojowa pokazuje jakość, przygotowanie, podejście i profesjonalizm ludzi, którzy tu służą. Sprawdziliście się już podczas zadań w Iraku, Afganistanie i Kuwejcie. To wielka duma dla Polski – zwrócił się do gliwickich specjalsów prezydent.

 

Andrzej Duda życzył wszystkim komandosom, by każde zadanie kończyło się ich szczęśliwym powrotem do domu. – Zapewniam, że będziemy dokładać wszelkich starań, żebyście byli wyposażeni w jak najlepszy sprzęt, a warunki służby były bezpieczne. Bo zawsze najcenniejszy jest dla nas człowiek – podkreślił prezydent. Wspomniał także o śmigłowcach Black Hawk dla wojsk specjalnych. – Mam nadzieję, że będzie ich więcej, że staną się standardowym wyposażeniem jednostek wojsk specjalnych, a potem innych rodzajów sił zbrojnych – dodał. Cztery średnie śmigłowce wielozadaniowe Black Hawk specjalsi otrzymali pod koniec ubiegłego roku. Maszyny przeznaczone są do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych. Zostały wyprodukowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu, spółce należącej do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. Koszt jednej maszyny to 75 milionów złotych.

Prezydent wraz z delegacją obserwował pokaz wyszkolenia taktycznego żołnierzy z wykorzystaniem dwóch Black Hawków oraz wozów M-ATV. Szturmani Agatu zademonstrowali działania podczas operacji specjalnej, której celem było zatrzymanie terrorystów i przejęcie składu broni chemicznej.

 

– Dziękuję wam, za to, że jesteście tak świetnie wyszkoleni, że zawsze można na was liczyć. Jestem pod wrażeniem waszych umiejętności – mówił po zakończeniu pokazu minister Mariusz Błaszczak. – Niedawno razem z prezydentem odbieraliśmy pierwsze śmigłowce, a dziś piloci z GROM-u udowodnili jakimi są świetnymi fachowcami i jak doskonale pilotują te maszyny – dodał.

Szef resortu obrony zapowiedział także dodatki specjalne dla komandosów. Otrzymają je żołnierze jednostek: Agat, Nil oraz Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. – W ten sposób będzie możliwe płynne przechodzenie żołnierzy pomiędzy jednostkami (red. bez straty finansowej dla żołnierzy) – mówił minister Błaszczak. Dodatki specjalne za tzw. walkę z terroryzmem mieli przez wiele lat tylko żołnierze GROM-u. W listopadzie 2017 roku otrzymali je także specjalsi z Jednostki Wojskowej Komandosów i Formozy.

Podczas uroczystej zbiórki prezydent i szef MON wręczyli odznaczenia wyróżniającym się żołnierzom wojsk specjalnych. Pierwsza Dama spotkała się natomiast z kobietami, które służą w strukturach tego rodzaju sił zbrojnych.

Obecnie wojska specjalne tworzy ok. 3 tys. żołnierzy, którzy służą w pięciu jednostkach: Formozie w Gdyni, Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, GROM-ie w Warszawie i Gdańsku, Nilu w Krakowie i Agacie w Gliwicach. W ubiegłym roku powstało Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, które będzie szkolić komandosów korzystając m.in. doświadczenie emerytowanych operatorów. Specjalsi współpracują z 7 Eskadrą Działań Specjalnych z Powidza, która operacyjnie – na czas ćwiczeń i misji – podlega dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.

Każda z jednostek specjalizuje się w prowadzeniu innego rodzaju działań, dzięki czemu WS są przygotowane do wykonywania najtrudniejszych misji o różnym charakterze. Operatorzy mogą działać w powietrzu, na lądzie i w wodzie. Są gotowi do prowadzenia operacji w kraju i za granicą, w każdej szerokości geograficznej i strefie klimatycznej. Żołnierze WS wiele razy udowodnili, że są perfekcyjnie wyszkoleni. Brali udział w różnych misjach m.in. na Haiti, w Zatoce Perskiej, na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Obecnie żołnierze WS biorą udział w misjach szkoleniowych w Iraku i Afganistanie.

Do najważniejszych sukcesów WS należy zaliczyć m.in. udział polskich operatorów w misji w Afganistanie. To właśnie tam specjalsi likwidowali składy amunicji i materiałów wybuchowych talibów, zatrzymywali najgroźniejszych przestępców i uwalniali zakładników z rąk rebeliantów.

Żołnierze polskich wojsk specjalnych pełnili także dyżur bojowy w ramach Sił Odpowiedzi NATO w 2015 roku. W 2020 roku ponownie uzyskali zdolność do dowodzenia operacjami specjalnymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ich dyżur w SON potrwa do końca tego roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
 
Jacht i menażki od wojska
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Power of Brotherhood
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Gorzka parada zwycięstwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Missions Shape Character
Nowe książeczki wojskowe
Marynarz na „Korfantym”
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Albatros” wyszedł na morze
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
Biało-czerwoni z wizytą w Krzesinach
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Kurs na dyplomację
W drodze do Ameryki
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Co ze sprawdzianem z WF?
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Moździerze dla WOT-u
Borsuk pokazał swoje możliwości
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Misje kształtują charakter
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
PKW Turcja już działa
Jak wojsko walczy z pandemią
Specjaliści od wsparcia
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nie tylko rozpoznanie
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Symulator Rosomaka
Kask Weterana do zdobycia!
A Multi-Front Operation
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Siła braterstwa
Tygrysy grasowały także nocą!
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
Gen. Andrzejczak: Wszystko ma swoją cenę, bezpieczeństwo również
Nagroda nie tylko od dowódcy
Krwiodawcy w mundurach
Course on Diplomacy
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Oni tworzą legendę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO