moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi z Black Hawkami

Polscy specjalsi są świetni i zasługują na to, aby dysponować najnowocześniejszym sprzętem – powiedział dzisiaj minister Mariusz Błaszczak w siedzibie PZL Mielec. Szef resortu obrony podpisał z zakładem umowę na zakup czterech śmigłowców dla wojsk specjalnych. – Trafią do żołnierzy do grudnia tego roku – zapowiedział szef MON-u.

– Kupujemy śmigłowce sprawdzone i takie, które należą do najnowocześniejszych na świecie – mówił minister Mariusz Błaszczak w siedzibie PZL Mielec. Szef resortu obrony podpisał dzisiaj umowę na zakup czterech śmigłowców Black Hawk S-70i, które zostaną wyprodukowane przez mielecki PZL. Na uroczystości był obecny również premier Mateusz Morawiecki. – Zakup świadczy o sprawności państwa polskiego, realizowaniu zadań NATO, o możliwościach budżetowych państwa. Niech śmigłowce Black Hawk strzegą polskiego nieba – powiedział premier.

Śmigłowce otrzymają wojska specjalne, lecz nie wiadomo, która z jednostek będzie za nie odpowiedzialna. – O tym dziś nie będziemy informować. Mogę powiedzieć tylko tyle, że śmigłowce to zakup dla całych wojsk specjalnych – podsumował gen. bryg. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. – Dzisiejszy zakup wpisuje się w plan rozwoju wojsk specjalnych, których efektywność na pewno się wzmocni – dodał. Generał mówił również, że już wkrótce szkolenia będą przechodziły załogi śmigłowców. Wiadomo na pewno, że w skład załóg będą wchodzić wyłącznie żołnierze wojsk specjalnych. Jak zaznaczył gen. Drumowicz śmigłowiec będzie przeznaczony przede wszystkim do zadań bojowych. Niewiele wiadomo również o uzbrojeniu śmigłowca, wojska specjalne nie informują o tym ze względów operacyjnych. Będzie ono wyprodukowane w Polsce.

REKLAMA

Podpisana dziś umowa dotyczy zakupu czterech śmigłowców Black Hawk S-70i, części zapasowych i eksploatacyjnych oraz sprzętu, który posłuży do naziemnej obsługi śmigłowców. Umowa zapewnia również szkolenia, zarówno pilotów, jak i personelu technicznego. Wartość kontraktu podpisanego przez Inspektorat Uzbrojenia oraz Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu wynosi 683,4 mln zł. Wszystkie cztery śmigłowce Black Hawk S-70i mają być dostarczone wojskom specjalnym do końca 2019 roku. Jeśli tak się stanie i PZL Mielec wywiąże się z umowy, koszt jednej maszyny wyniesie 75 mln zł.

Black Hawk to średni, dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy. S-70i to jego wersja eksportowa, która jest produkowana przez PZL Mielec, zakłady należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. Black Hawk S-70i może zabrać na pokład od 11 do 17 żołnierzy – w zależności od wyposażenia oraz skonfigurowania kabiny maszyny.


Film: MON

Maksymalna prędkość, z jaką może lecieć śmigłowiec to 297 km/h. Bez dodatkowych zbiorników paliwa może lecieć na odległość niemal 600 km. Black Hawk jest używany do transportu oddziałów, zaopatrzenia czy transportu rannych. Jest też śmigłowcem wykorzystywanym w operacjach bojowych, w wersji uzbrojonej może być wyposażony w karabiny maszynowe, kierowane i niekierowane pociski rakietowe, jak również torpedy. Jak będą uzbrojone śmigłowce dla polskich wojsk specjalnych? Ministerstwo nie podaje takich informacji ze względów operacyjnych. Black Hawk jest obecnie używany w służbach 32 krajów na całym świecie. W zeszłym roku śmigłowce kupiła m.in. polska policja.

Ewa Korsak

autor zdjęć: lockheedmartin.com, ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Na wyciągnięcie ręki
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Diabły po Żelaznych Koniach
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Breakdown? Do not panic
Cel – bezpieczna Europa
Obrady NATO w Brukseli
O honor Polski walczącej
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Podwójne zamrożenie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Interoperacyjność Jaśmina
Ramię w ramię z pogranicznikami
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
W Brukseli o bezpieczeństwie
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Podchorążowie na zimowym survivalu
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Pokonać strach przed ogniem
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Nurkowie ćwiczą pod lodem
WOT na szklanym ekranie
The holy mission
Więcej Polski w Eurokorpusie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Zwiad w miejskiej dżungli
Macedonia Północna w drodze do NATO
77 lat temu powstała Armia Krajowa
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Panie bez taryfy ulgowej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Wypływamy na prostą
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Deputowani z USA murem za NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Peaceful Pretexts of Putin
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Neptuny wchodzą do służby

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO