moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dźwina ’20”, czyli chrzest bojowy przed misją

Za kilka tygodni VII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego rozpocznie misję na Łotwie. Przed wyjazdem żołnierze musieli udowodnić, że są gotowi do działań za granicą. Na poligonie w Orzyszu prowadzili obronę i natarcie, kiedy było trzeba – naprawiali wojskowy sprzęt i wzywali pomoc medyczną. Ćwiczenia „Dźwina ’20” zakończyły ostatni etap przygotowań zawiszaków do misji.

W czterech państwach wschodniej flanki NATO – Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie stacjonują wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, których zadaniem jest odstraszanie potencjalnego przeciwnika. Każdą tworzą żołnierze z kilku armii, na Łotwie jest ich aż dziewięć. Pod kanadyjskim dowództwem, ramię w ramię z wojskowymi z Albanii, Czarnogóry, Czech, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii, Włoch, służą także Polacy. Do wyjazdu przygotowuje się właśnie VII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

REKLAMA

Żołnierze przygotowania do misji rozpoczęli kilka miesięcy temu. Za nimi wiele godzin szkolenia z taktyki, strzelania oraz specjalistycznych kursów, m.in. z międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, udzielania pierwszej pomocy czy znajomości języka angielskiego. Teraz przyszedł czas na końcowy sprawdzian. Podczas ćwiczeń „Dźwina ’20” odbyła się certyfikacja kontyngentu.

W Orzyszu sprawdzono ukompletowanie PKW, jego wyposażenie, a także praktyczne umiejętności wojska. Dlatego na poligon wyjechały czołgi PT-91, które żołnierze zabiorą ze sobą na misję. – Podczas „Dźwiny ‘20” żołnierze musieli wykazać się wszystkimi działaniami taktycznymi: marszem, zajęciem rejonu, obroną i natarciem – mówi mjr Maciej Sulewski, dowódca kontyngentu.

Aby ćwiczenia jak najbardziej przypominały działania realne, zaangażowano do nich także żołnierzy ze stacjonującej na Mazurach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – Na misji nasi żołnierze będą operowali wspólnie z sojusznikami, dlatego zależało nam na tym, aby ich umiejętność współpracy w środowisku międzynarodowym także była sprawdzona – wyjaśnia płk Bogdan Rycerski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, która będzie główną siłą VII zmiany.

Z kolei dowódca PKW precyzuje, że podczas certyfikacji żołnierze US Army pełnili zadania sił kanadyjskich, które stoją na czele łotewskiej Batalionowej Grupy Bojowej, a także odgrywali rolę przeciwnika. Do ćwiczeń zaangażowano również kompanię czołgów Leopard z 1 Brygady Pancernej, która stacjonuje na Mazurach. Pancerniakom przypadły zadania Hiszpanów, którzy w stacjonującej na Łotwie Batalionowej Grupie Bojowej NATO, są drugim pod względem wielkości kontyngentem.

Podczas „Dźwiny” do działań zostali włączeni nie tylko czołgiści. Pełne ręce roboty mieli także wojskowi z innych jednostek, którzy przygotowują się do wyjazdu na misję, m.in. z 1 Brygady Logistycznej, 100 Batalionu Łączności i Żandarmerii Wojskowej. Oni także musieli udowodnić, że są świetnie przygotowani do operowania poza granicami kraju.
– Wszyscy żołnierze podczas certyfikacji dostali takie zadania, jakie mogą na nich czekać na misji. Dlatego logistycy zajmowali się naprawą i tankowaniem pojazdów, musieli je też ewakuować z pola walki. Natomiast żandarmi zostali wezwani na miejsce wypadku drogowego. Musieli je zabezpieczyć oraz przygotować dokumentację z miejsca zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi na misji procedurami – wyjaśnia mjr Sulewski.

Z powodu suszy i związanego z nią zagrożenia pożarowego, wojsko nie mogło wykonać zaplanowanych strzelań. – Nie było to jednak problemem, ponieważ pełny zakres strzelań wykonaliśmy podczas certyfikacji kompanii, która odbyła się kilka tygodni temu w Wędrzynie. Z całą pewnością mogę więc powiedzieć, że wojsko jest dobrze przygotowane do realizacji takich działań – zapewnia mjr Maciej Sulewski.

Z powodu epidemii koronawirusa nie odbyły się podczas ćwiczeń zwyczajowe odprawy i apele. – Do Orzysza nie przyjechała także komisja certyfikująca z Dowództwa Operacyjnego. Kontaktowaliśmy się z jej członkami zdalnie przez bezpieczne łącze internetowe. Także w ten sposób przekazywaliśmy im całą dokumentację dotyczącą ćwiczeń – wyjaśnia płk Rycerski. – Co prawda działania żołnierzy nie zostały jeszcze ocenione, jednak ja jestem zadowolony z przebiegu certyfikacji. Uważam, że wojsko jest gotowe do wyjazdu na misję – zapewnia dowódcza zawiszaków.

Zgodnie z planem żołnierze wyjadą na Łotwę na przełomie maja i czerwca. Jednak zanim to nastąpi, wszystkie osoby, które tworzą PKW Łotwa, będą musiały przejść obowiązkową kwarantannę. Cały kontyngent zostanie wówczas zgrupowany na terenie poligonu. Przez ten czas wojskowi będą uczestniczyli w zajęciach doszkalających, które przygotowało dla nich dowództwo jednostki.

Baza Batalionowej Grupy Bojowej na Łotwie mieści się w Adazi. Główną siłę polskiego kontyngentu tworzą na zamianę żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej i 15 Brygady Zmechanizowanej. Do tej pory za cztery zmiany odpowiadali pancerniacy z Braniewa, a za dwie zawiszacy. VII zmiana PKW będzie ich trzecią misją na Łotwie. Żołnierze spędzą poza granicami kraju pół roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Gądkowski, szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Ukraiński kurs na Zachód
 
Terytorialsi w punktach Test&Go
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Lesson on How to Overcome Difficulties
Amunicja z Meska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Jeszcze więcej OPW
NATO pyta o Tallboya
Gotowi na trzynastą zmianę
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Urodzony żołnierz
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Laserowa artyleria US Army
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Terytorialsi na okręcie
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Rozejm dla prowadzenia wojny
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Święto sportowców w mundurach
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Roczny test na Bałtyku
Step in the Right Direction
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Wilk kontra dywersanci
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
F-16 kończą misję w Estonii
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
AWL stawia na liderów
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Polsko-amerykańska współpraca
Pszczoły i weterani
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Alarm! Terroryści i rozbitkowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Miasto niezłomne składa broń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO