moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana warty na Mazurach

Żołnierze z amerykańskiej Gwardii Narodowej, którzy stacjonowali na Mazurach przez ostatnie dziewięć miesięcy, zakończyli swoją misję. Ich obowiązki przejęli dziś wojskowi z 278 Pułku Kawalerii Pancernej z Pensylwanii. „Dzięki waszej obecności w naszym kraju z sukcesem kontynuujemy proces zabezpieczania wschodniej flanki NATO” – napisał do żołnierzy minister Mariusz Błaszczak.

Uroczystość przekazania dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO odbyła się w Bemowie Piskim, gdzie stacjonują żołnierze Sojuszu. Uczestniczyli w niej najważniejsi polscy dowódcy, na czele z gen. broni Jarosławem Miką, dowódcą generalnym RSZ.

Za służbę sojusznikom podziękował minister obrony Mariusz Błaszczak. „Przybywacie do nas, by podkreślić znaczenie naszych wspólnych interesów i by utrwalić poczucie bezpieczeństwa tej części Europy. Wasza obecność wśród nas jest ważna ze względu na udzielone nam wsparcie militarne, ale także na wyznawane wspólne wartości” – napisał szef MON w liście do żołnierzy. „W Polsce jesteście witani jako niezwodni Sojusznicy, tacy, na których można liczyć w każdej sytuacji. Dziękuję wszystkim żołnierzom z Batalionowej Grupy Bojowej NATO za wasz żołnierski trud i wysiłek szkoleniowy skierowany na trwałe wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu” – dodał.

REKLAMA

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie sztandaru Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Od ppłk. Donny’ego Hebla, dowódcy 2 szwadronu 278 Pułku Kawalerii Pancernej przejął go ppłk Mark O’Neill, dowódca 3 szwadronu 278 Pułku. To on będzie od dziś stał na czele Batalionowej Grupy.

– Pobyt w Polsce i wzmacnianie sojuszniczej współpracy były dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Wspólnie udowodniliśmy, że razem możemy więcej – mówił ppłk Hebel, który za swoją służbę otrzymał Brązowy Medal Wojska Polskiego. Z kolei ppłk O’Neill podkreślał, że jego żołnierze są gotowi do misji. – Przygotowywaliśmy się do przyjazdu do Europy przez cztery lata – zaznaczył.

Żołnierze z 2 szwadronu 278 Pułku Kawalerii Pancernej z Tennessee, którzy właśnie zakończyli swoją misję, służyli w Polsce dziewięć miesięcy. Brali udział m.in. w ćwiczeniu „Anakonda”, „Łasica”, kilkukrotnie opuszczali też koszary, aby w ramach „Bull Runa” ćwiczyć mobilność w terenie zurbanizowanym. Uczestniczyli także w uroczystościach związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia członkostwa Polski w NATO i 15-lecia w Unii Europejskiej.

Wojskowi, którzy od dziś będą współtworzyć Batalionową Grupę Bojową NATO to także gwardziści. Wywodzą się 3 szwadronu 278 Pułku, który stacjonuje w Pensylwanii. Oprócz zadań przejęli od swoich poprzedników także sprzęt – czołgi Abrams, bojowe wozy opancerzone Bradley, a także haubice Paladin.

Zmiana w Batalionowej Grupie Bojowej NATO dotyczy nie tylko wojsk US Army, które stanowią jej główną siłę. W Polsce stacjonują także żołnierze z Chorwacji, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Ich rotacja odbyła się kilka tygodni temu. Teraz z gwardzistami będą służyć chorwaccy artylerzyści, tzw. „Blaze Battery”, rumuńscy przeciwlotnicy nazywani „Blue Scorpions”, a także pododdział rozpoznawczy z Wielkiej Brytanii „Dragoon Troop”. W sumie 1200 żołnierzy.

Piąta zmiana Batalionowej Grupy Bojowej NATO będzie współdziała ramię w ramię z Batalionową Grupą Zadaniową z 15 Brygady Zmechanizowanej. Pierwsze wspólne ćwiczenia odbędą się w czerwcu. Najpierw sojusznicy będą razem szkolić się podczas „Pumy”, a następnie wezmą udział w „Dragonie’19” – największych manewrach Wojska Polskiego w tym roku.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance żołnierzy Sojuszu zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie. Postanowiono wówczas, że na wschodniej i południowej flance Sojuszu zostaną utworzone batalionowe grupy bojowe. To właśnie na mocy ustaleń sprzed trzech lat w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Podobne grupy utworzono na Litwie, Łotwie, w Estonii i Rumunii. Do dwóch z nich skierowano polskie kontyngenty wojskowe. W ramach batalionowych grup bojowych nasi żołnierze służą na Łotwie i w Rumunii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Dawid Sofiński, st. kpr. Bartosz Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze


Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Decyzja najwyższej wagi
Zmiana warty na Mazurach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Modernizacja floty powietrznej
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Konstytucja 3 maja – światło w tunelu ginącej ojczyzny
I poszli! Jak zawsze się bić!
„Vigorous Warrior” z polskimi medykami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Być krok przed Bielikiem
Medale dla uczestników walk w Karbali
„Baltic Protector”
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Zmiany w przepisach mundurowych
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jihadist Mill
Targi Air Fair 2019
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Kolejne szkoły w programie MON
Noc Muzeów już w weekend!
Modernizacja bombowców
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Region Without a Key
Uchylone wrota piekieł
Jelcze dla Wisły
Tu się zadań nie wybiera
Kierunek: Afganistan
Wiosenna burza z polskim udziałem
F-16 wracają do Polski
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Kampania wyborcza poza armią
Szef NATO w Warszawie
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zapomniani żołnierze Niepodległej
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Fabryka dżihadystów
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Wsparcie MON dla weteranów
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO