moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Integracja mazurskich pododdziałów

16 Dywizja Zmechanizowana skierowała pododdziały z podległych jednostek na poligon w Orzyszu. Żołnierze będą współdziałali z wojskowymi z 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Celem jest doskonalenie współpracy w środowisku międzynarodowym, a także przygotowanie do organizowanych przez US Army manewrów „Defender Europe 20”.

Na Mazurach stacjonuje prawie 1200 żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Na co dzień współpracują z wojskowymi z 15 Brygady Zmechanizowanej. Na potrzeby sojuszniczych ćwiczeń w jednostce została utworzona Batalionowa Grupa Zadaniowa. Jej trzon stanowią rotacyjnie – 1 i 2 Batalion Zmechanizowany, wspierają ją także przeciwlotnicy, saperzy, logistycy, wysunięci obserwatorzy, a także kompania czołgów Leopard z 1 Brygady Pancernej. – Szkolenie to nasz priorytet. Jeżeli mamy taką możliwość, przeprowadzamy je także w środowisku międzynarodowym, stąd nasza współpraca z żołnierzami z eFP. Mamy różny sprzęt, jesteśmy różnej narodowości, ale łączy nas NATO. To właśnie podczas takiego współdziałania jak to w Orzyszu wykuwają się najlepsze zdolności żołnierskie  i indywidualne, i zespołowe – mówi ppor. Artur Wróbel, oficer prasowy 1 BPanc.

REKLAMA

Teraz skład Grupy się powiększy, bowiem w dowództwie 16 Dywizji Zmechanizowanej zapadła decyzja, aby na Mazury skierować kolejne pododdziały. – Chodzi o integrację pododdziałów podległych dywizji, a także o to, aby jak najwięcej żołnierzy miało możliwość doskonalenia współpracy w środowisku międzynarodowym – mówi por. Karol Frankowski z 16 DZ.

W Orzyszu zameldowali się już żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej wyposażeni w bojowe wozy piechoty. Później ich miejsce zajmie kompania zmechanizowana z 20 Brygady Zmechanizowanej. Pododdziały będą służyć na Mazurach rotacyjnie. Każda zmiana ma trwać trzy miesiące. – Każda kompania, po odpowiednim szkoleniu, zostanie włączona w struktury Batalionowej Grupy Zadaniowej i będzie realizowała zadania jako jej pełnoprawny pododdział – mówi ppłk Adam Krysiak, dowódca Grupy.

Na Mazury skierowano także baterię przeciwlotniczą z 15 Pułku Przeciwlotniczego, a także baterię artylerii samobieżnej z 11 Pułku Artylerii. Pododdziały te zostały podporządkowane dowódcy 15 Brygady. Jeśli zaistnieje taka konieczność, zostaną one skierowane do działania z wojskami NATO. – Dla mnie, jako dowódcy grupy zadaniowej, to bardzo komfortowa sytuacja, bo mam w swoim zasięgu takie siły i środki, które w pełni zabezpieczają nasze działania – mówi ppłk Krysiak. – Oczywiście zsynchronizowanie działań tylu pododdziałów wymaga odpowiedniego planowania, bo tam, gdzie działa wojsko, nie może być mowy o chaosie – zaznacza.

Żołnierze mają już za sobą pierwsze ćwiczenia zintegrowane. Ich zadaniem było zajęcie wyznaczonego rejonu i marsz na dużą odległość. W przyszłym tygodniu wezmą natomiast udział w ćwiczeniu taktycznym „Puma” oraz „Bull Run”, podczas którego żołnierze działają poza terenem poligonu. Ostatecznym sprawdzianem integracji będzie udział w organizowanych przez US Army manewrach „Defender Europe 20”.

– Dbanie o bezpieczeństwo wschodniej flanki to zadanie nie tylko Batalionowej Grupy Bojowej NATO, ale przede wszystkim 16 Dywizji Zmechanizowanej, która stacjonuje na Mazurach – mówi ppłk Krysiak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Certyfikacja na „Tarczowni”
 
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
We Are All Darfur
Nowy wiceminister w MON
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Sukcesy sportowców w mundurach
Nissany zastąpią Honkery
Rakiety w celu
Wojskowi medycy w gotowości
Nabór na wojskowe studia trwa
Saperzy w walce z Covid-19
Terytorialsi nie stracą dodatku
Iran uderza w USA
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Koronawirus na wojskowej uczelni
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Testy radarów dla Wisły
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ochotnik do Polski
Studia on-line w Szkole Orląt
Zryw kościuszkowski
Dowodzę najlepszymi
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Medycy WOT kontra COVID-19
Trzy cele na ścieżce
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Arsenał Iranu
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Proobronni na froncie walki z COVID-19
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Gwiezdne wojny” Reagana
Defense Without Politics
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Dwa oblicza agenta wywiadu
Poprad w kolejnej jednostce
Sześć dekad pod wirnikiem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Logistycy transportują środki ochronne
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Bezpłatne turnusy dla weteranów
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
USA nie zacznie wojny z Iranem
Następca RPG-7
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO