moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Mieszko” po wodowaniu

Trzeci z serii sześciu holowników dla marynarki wojennej został dziś zwodowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Jednostka otrzymała imię „Mieszko”. Po wejściu do służby będzie m.in. ubezpieczała większe jednostki podczas manewrowania w porcie, holowała tarcze podczas strzelań artyleryjskich i wspierał akcje ratownicze.

„Mieszko” będzie się znacząco różnił od leciwych holowników, które obecnie pełnią służbę w marynarce wojennej. Przede wszystkim został wyposażony w pędniki azymutalne dające zdecydowanie większą manewrowość. Jednostka będzie mogła wykonać zwrot niemal w miejscu, a także utrzymać określoną pozycję bez rzucania kotwicy. Podczas pracy w porcie ma to niebagatelne znaczenie. A właśnie to stanie się jednym z głównych zadań „Mieszka”. Holownik ma asystować okrętom podczas manewrowania, posłuży do transportu ludzi i towarów, ale też holowania tarcz, które staną się celem podczas strzelań artyleryjskich. „Mieszko” będzie też musiał zmierzyć się z podejmowaniem z wody ćwiczebnych torped czy wspieraniem akcji ratowniczych. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi będzie mógł neutralizować unoszące się na morzu plamy ropy oraz oleju. Pokład otwarty pomieści ładunki o masie czterech ton, z kolei uciąg jednostki został obliczony na 35 ton.

Autonomiczność „Mieszka”, czyli zdolność operowania na morzu bez konieczności zawijania do portu wynosi pięć dób. Załogę utworzy dziesięciu podoficerów i marynarzy.

REKLAMA

– Współpraca stoczni Remontowa z Inspektoratem Uzbrojenia i marynarką wojenną ma długą tradycję. W ostatnim czasie firma budowała dla nas i nadal buduje w sumie osiem jednostek. To imponująca liczba – podkreśla kadm. Krzysztof Zdonek, zastępca Inspektora Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Pierwsza z nich – niszczyciel min ORP „Kormoran” – została zwodowana cztery lata temu. Do służby w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża weszła w listopadzie 2017 roku. Obecnie stocznia buduje dwa kolejne okręty tego typu. Trwają też prace przy pięciu holownikach. Budowa szóstego rozpocznie się 9 lipca. – Jesteśmy pewni, że również ten kontrakt dla marynarki wojennej zostanie zrealizowany, i że już w tym roku pierwsze trzy holowniki trafią do służby – zaznacza kadm. Zdonek. Takie właśnie zapewnienie podczas dzisiejszej uroczystości zwodowania „Mieszka” padło z ust prezesa stoczni Marcina Ryngwelskiego. – Spotykamy się na piątym wodowaniu w tym roku. W sumie stocznię zdążyło już opuścić 1020 różnego typu jednostek pływających dla armatorów z całego świata. Bardzo się cieszę, że klient tak ważny, jak marynarka wojenna wrócił do nas. Tym bardziej, że w swojej historii przez nasze hale przewinęło się już 600 okrętów – podkreślał Ryngwelski.

Remontowa Shipbuilding przez dziesięciolecia budowała swoją markę jako Stocznia Północna. W tym czasie wykonała między innymi pięć – służących do dziś w marynarce – okrętów transportowo-minowych typu Lublin, korwetę zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, okręt szkolny ORP „Wodnik”, czy jednostki ratownicze ORP „Piast” i ORP „Lech”. Przed 1989 rokiem przedsiębiorstwo konstruowało także okręty dla ZSRR i NRD. Wkrótce do długiej listy jednostek, dołączą kolejne. – Już dziś mogę zaprosić na wodowanie ORP „Albatros”, czyli drugiego niszczyciela min typu „Kormoran”. Odbędzie się ono w pierwszym tygodniu października – zapowiada prezes Ryngwelski.

Zwodowany dziś „Mieszko” będzie służył w 3 Flotylli Okrętów. Jego macierzystym portem stanie się Gdynia. Matką chrzestną holownika została Magdalena Śniadecka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
 
Głos (z) płonącej Warszawy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Torn Subcontinent
Nowa misja i nowy sprzęt
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Selekcja w pigułce
Terytorialsi na wysokościach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Rozpoczynamy nową erę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Modernizacja Sokołów
Sprawdzają Brutusa
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Górale” zdobywają miasto
Cztery lata LITPOLUKBRIG
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Agresja sowieckiego kolosa
GROM Challenge
Walka i dyplomacja
Dead to the World
Zapal lampkę bohaterom Września’39
W Indiach mieli swój drugi dom
Modernizacja starów 266
Umowa na Feniksy
Moje serce należy też do Indii
Irańskie szachy
Jedna misja, jeden zespół
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowy wiceminister w MON
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Groźny jak Tallboy
Pamięć o tragedii
Oko na Europę
Wojsko wraca do Łomży
Skok na lotnisko
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cienka niebieska linia
Iranian Chess Game
Brawurowa ucieczka „Orła”
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Z maratonu programowania do wojska
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy weterani i książę Harry
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Stalin czekał i kalkulował
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Samochód do desantowania
Chorwacki test polskich kadetów
Polscy nurkowie na Islandii
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO