moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty

Załoga korwety ORP „Kaszub” zdała praktyczny egzamin z obsługi 35-milimetrowej armaty morskiej Tryton. Na Bałtyku marynarze przeprowadzili pierwsze strzelanie pod okiem ekspertów z polskiego konsorcjum naukowo-przemysłowego.  Marynarka wojenna stała się pełnoprawnym użytkownikiem nowej broni.

OSU-35 Tryton (skrót od okrętowego systemu uzbrojenia) został zamontowany na pokładzie korwety w miejsce 23-milimetrowego zestawu artyleryjskiego Wróbel. – Obie armaty trudno nawet porównywać. Jeśli chodzi o technologię, reprezentują dwa różne światy. Z Trytona jesteśmy bardzo zadowoleni – przyznaje kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca ORP „Kaszub”. O zaletach nowego uzbrojenia marynarze mogli się przekonać po raz kolejny, gdy zdawali sprawdzian z jego obsługi. Zwieńczył on bowiem dwutygodniowe szkolenie przeprowadzone pod okiem specjalistów, którzy reprezentowali producenta. Tryton to konstrukcja polska, stworzona przez konsorcjum, w którego skład wchodzą: Wojskowa Akademia Techniczna, firmy PIT-RADWAR S.A. i ZM „Tarnów" S.A. oraz Akademia Marynarki Wojennej.

REKLAMA

Szkolenie składało się z dwóch części: portowej i morskiej. Marynarze z działu rakietowo-artyleryjskiego poznawali budowę i obsługę urządzenia. Na morzu testowano z kolei systemy, współpracując między innymi z myśliwcem F-16, samolotem rozpoznawczym Bryza oraz dronem. – Podczas sprawdzianu strzelaliśmy do celu nawodnego. Była to holowana po morzu tarcza – tłumaczy kmdr ppor. Zaręba. Strzelanie prowadzone było zarówno z głównego, jak i rezerwowego stanowiska kierowania ogniem. Marynarze przetrenowali także zwalczanie celów powietrznych, które imitował dron. Egzamin wypadł pomyślnie, co potwierdzone zostało stosownym certyfikatem. Tym samym marynarka wojenna stała się pełnoprawnym użytkownikiem nowego urządzenia.

– W planach jest zamontowanie 35-milimetrowej armaty na kolejnych niszczycielach min z serii Kormoran II – informuje kmdr por. Piotr Sikora z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Okręty zbuduje gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding. W grudniu ubiegłego roku została położona stępka pod jednostkę, która będzie nosiła nazwę ORP „Albatros”. Zgodnie z planem prace powinny dobiec końca w styczniu 2020 roku. Ostatniego z Kormoranów – ORP „Mewa” marynarka ma otrzymać jesienią 2021 roku. Tymczasem w służbie jest już prototypowy okręt serii, czyli ORP „Kormoran”. Na jego pokładzie została zamontowana armata Wróbel. Ale po uzbrojeniu drugiego i trzeciego niszczyciela min z nowej serii również ona ma być wymieniona na Trytona.

Jak przyznaje kmdr por. Sikora, rozwiązania zastosowane w nowej armacie mają wiele zalet. – Przede wszystkim, w odróżnieniu od Wróbla, Tryton to armata automatyczna. Obsługiwana jest z wnętrza okrętu za pomocą konsoli – wyjaśnia. Większy kaliber sprawia, że skuteczny ogień marynarze mogą prowadzić na dalszą odległość. Armata jest też wyposażona w głowicę optoelektroniczną, która pozwala śledzić cel. – W tej chwili trwają prace nad stworzeniem dla niej programowalnej amunicji. Pocisk tego typu rozpada się w pewnej odległości od celu i razi go 150 elementami – tłumaczy kmdr por. Sikora. Dodaje: – Tryton to broń nowej generacji. Będzie ona dobrze współgrała z nowoczesną konstrukcją, jaką są niszczyciele min Kormoran.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1555260540
Jedna armata wiosny nie czyni .... .
EC-B4-95-43
~padalec
1555098120
scooby - przecież tryton strzela "komputerem" kanonier pełni tam rolę : dekoracyjną" nadzorująco-pomocniczą" tryb obsługi pilotem czy z zapasowego stanowiska to ostateczność - jak się mylę to mnie poprawcie?
77-12-CF-0C
~Scooby
1554955740
~ja -słuszne to ale do obrony lotnisk i ważniejszych obiektów militarnych to raczej C_RAM . Komputer strzela celniej i szybciej, szczególnie amunicja programowalną
EC-B4-95-43
~ja
1554564360
Wszystkie okręty MW gdzie zainstalowano archaicznego Wróbla powinny zostać przezbrojone w TRYTONa. Widzę go również do obrony lotnisk i ważniejszych obiektów wojskowych... i nie tylko.
80-AB-16-01

Remont „Piasta” na finiszu
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Zwiadowcy wkroczyli do miast
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Bliski Wschód. Region bez klucza
Panie bez taryfy ulgowej
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Cel – bezpieczna Europa
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Wilno w polskich rękach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Błękitna Armia przybywa do Polski
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Sukcesy biegających żołnierzy
Szef NATO w Warszawie
Więcej wojska w Łomży
Life Enchanted in Museum Display Case
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Alarm dla Jastrzębi
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Leopards in a Trap
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Irackie zapiski gen. Bieńka
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
„Sophia” z nową zmianą
Życie zaklęte w gablotach
Kampania wyborcza poza armią
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Odliczanie do majowej defilady
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Święto stołecznego garnizonu
Wodowanie „Artemisa”
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Katyńskie pamiątki
Leopardy w pułapce
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
NATO i kosowska łamigłówka
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Kolejka dostawców niszczycieli
Tarcza przeciwko agresji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO