moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczęśliwa trzynastka

Pod okiem mistrza uczyli się podstaw MMA i zapasów, a psychoprofilaktyk doradzał, jak sobie radzić ze stresem. W 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyła się 13. edycja „Projektu Wojownik”. Aby sprawdzić się na macie do Krzesin przyjechało ponad 50 osób. Wśród nich byli weterani misji z Iraku czy Afganistanu, a także silna reprezentacja żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

– Wielu uczestników treningu było bardzo dobrze przygotowanych do zajęć, bardzo się angażowali, część z nich zdaje się mieć na co dzień sporo wspólnego ze sztukami walki – tak o zajęciach, które w ramach „Projektu Wojownik” odbyły się w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego mówi Damian Janikowski. To zapaśnik, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Londynie, zawodnik MMA, a do niedawna żołnierz Wojska Polskiego. – Cieszę się, że mogłem podzielić się z kolegami-żołnierzami swoimi umiejętnościami. Być może część z nich wykorzysta to, czego się nauczyli podczas służby, a jeśli nie, to może chociaż powiedzą, że ciekawie spędzili ten czas – podkreślał.

REKLAMA

Aby spotkać się z mistrzem na macie, do Krzesin, gdzie stacjonuje 31 BLT przyjechało 50 osób. Wśród nich był kpr. Paweł Wachsman z 16 Batalionu Remontowego Lotnisk z Jarocina. – Każdy, bez względu na to, czy już trenuje sztuki walki, czy dopiero zaczyna tę przygodę, mógł znaleźć coś dla siebie. Ja specjalizuję się w uderzeniach, a dziś mogłem przypomnieć sobie także techniki, które są stosowane w parterze. To było fajne – mówił po treningu kpr. Paweł Wachsmanz. – Była moc. Prowadzący dał nam niezły wycisk, pot lał się z nas przez niemal całe zajęcia. Ale pewnie przyczynił się do tego fakt, że stawiliśmy się na treningu zaraz po świętach – śmiał się chor. Marcin Michalak z 1 Dywizjonu Lotniczego.

Na 13. edycję wydarzenia przyjechała też silna reprezentacja żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Płk Rafał Miernik, dowódca jednostki wyjaśnia, że wielu żołnierzy, którzy służą w brygadzie, uczestniczyło w operacjach poza granicami kraju podczas misji stabilizacyjnych i pokojowych. – Udział w „Projekcie Wojownik” to także sposób, aby zwrócić uwagę na problemy weteranów i ich rodzin. Wszystkie działania, które powodują, że się o nich mówi są bardzo dobre, dlatego tak chętnie się w nie angażujemy – wyjaśnia.

Z udziału w treningu byli zadowoleni też sami terytorialsi. – Reprezentuję sekcję sportową 12 BOT, na co dzień trenuję zapasy. Cieszę się, że mogłam sprawdzić się także w mieszanych sztukach walki i poznać nowe techniki – mówiła po zajęciach szer. Maja Lemańczyk. – To było ciekawe doświadczenie, bo na co dzień nie mamy możliwości prowadzenia tego typu treningów. Ale kto wie, mamy już sekcję judo, może czas na sekcję MMA? Muszę o tym pomówić z dowódcą – żartował ppor. Sylwester Zugaj, instruktor wychowania fizycznego w 12 BOT.

Jednak zmagania na macie, to nie było jedyne zadanie, które czekało na terytorialsów podczas „Projektu Wojownik”. Bowiem to właśnie oni najwytrwalej licytowali Buzdygana – nagrodę, którą czytelnicy „Polski Zbrojnej” przyznali płk. Szczepanowi Głuszczakowi, organizatorowi wydarzenia. Oficer postanowił przekazać swoje wyróżnienie na aukcję charytatywną. Dzięki wytrwałości żołnierzy WOT, konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” zostanie zasilone kwotą ponad 2 tys. zł. Ale to nie wszystko, bo zwycięzcy licytacji postanowili przekazać swoje trofeum na kolejną aukcję, aby pozyskać jeszcze więcej środków dla potrzebujących.– Liczymy na to, że uruchomi to łańcuszek dobra, dzięki któremu rodziny naszych przyjaciół będą zasilane kolejnymi środkami finansowymi – mówił płk Miernik. – To świadczy o tym, że trzynastka, bo jesteśmy na trzynastej edycji wydarzenia, wcale nie musi być pechowa. Aukcja rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu, odbędzie się na moim profilu na Facebooku. Zachęcam do licytacji – dodaje płk Głuszczak.

Podczas dwudniowych zajęć uczestnicy 13. edycji „Projektu Wojownik” mieli okazję zmierzyć się na macie także z zawodnikiem MMA Krzysztofem Gutowskim. Oprócz tego spotkali się z psychoprofilaktykiem, który wyjaśnił, jak sport pomaga niwelować stres, a także porozmawiali z sędzią walk MMA Piotrem Jaroszem.

„Projekt Wojownik” to cykl zajęć, podczas których weterani trenują sztuki walki pod okiem mistrzów. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem w innej jednostce wojskowej, tak aby mogli w nich uczestniczyć żołnierze z całego kraju. Za każdym razem prowadzi je też inny trener. Dotychczas żołnierze ćwiczyli m.in. pod okiem Łukasza „Jurasa” Jurkowskiego, Marcina „Polish Zombie” Wrzoska, Przemysława Salety czy Jana Błachowicza.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Projekt Wojownik, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Medale dla uczestników walk w Karbali
Konstytucja 3 maja – światło w tunelu ginącej ojczyzny
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wiosenna burza z polskim udziałem
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Kolejne szkoły w programie MON
Tu się zadań nie wybiera
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Kierunek: Afganistan
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
Wsparcie MON dla weteranów
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Modernizacja floty powietrznej
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Zapomniani żołnierze Niepodległej
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Decyzja najwyższej wagi
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
„Baltic Protector”
Uchylone wrota piekieł
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
F-16 wracają do Polski
„Vigorous Warrior” z polskimi medykami
I poszli! Jak zawsze się bić!
Modernizacja bombowców
Być krok przed Bielikiem
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zmiany w przepisach mundurowych
Szef NATO w Warszawie
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Noc Muzeów już w weekend!
Targi Air Fair 2019
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Jelcze dla Wisły
Zmiana warty na Mazurach
Region Without a Key
Kampania wyborcza poza armią
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Jihadist Mill
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Fabryka dżihadystów
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO