moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczęśliwa trzynastka

Pod okiem mistrza uczyli się podstaw MMA i zapasów, a psychoprofilaktyk doradzał, jak sobie radzić ze stresem. W 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyła się 13. edycja „Projektu Wojownik”. Aby sprawdzić się na macie do Krzesin przyjechało ponad 50 osób. Wśród nich byli weterani misji z Iraku czy Afganistanu, a także silna reprezentacja żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

– Wielu uczestników treningu było bardzo dobrze przygotowanych do zajęć, bardzo się angażowali, część z nich zdaje się mieć na co dzień sporo wspólnego ze sztukami walki – tak o zajęciach, które w ramach „Projektu Wojownik” odbyły się w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego mówi Damian Janikowski. To zapaśnik, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Londynie, zawodnik MMA, a do niedawna żołnierz Wojska Polskiego. – Cieszę się, że mogłem podzielić się z kolegami-żołnierzami swoimi umiejętnościami. Być może część z nich wykorzysta to, czego się nauczyli podczas służby, a jeśli nie, to może chociaż powiedzą, że ciekawie spędzili ten czas – podkreślał.

REKLAMA

Aby spotkać się z mistrzem na macie, do Krzesin, gdzie stacjonuje 31 BLT przyjechało 50 osób. Wśród nich był kpr. Paweł Wachsman z 16 Batalionu Remontowego Lotnisk z Jarocina. – Każdy, bez względu na to, czy już trenuje sztuki walki, czy dopiero zaczyna tę przygodę, mógł znaleźć coś dla siebie. Ja specjalizuję się w uderzeniach, a dziś mogłem przypomnieć sobie także techniki, które są stosowane w parterze. To było fajne – mówił po treningu kpr. Paweł Wachsmanz. – Była moc. Prowadzący dał nam niezły wycisk, pot lał się z nas przez niemal całe zajęcia. Ale pewnie przyczynił się do tego fakt, że stawiliśmy się na treningu zaraz po świętach – śmiał się chor. Marcin Michalak z 1 Dywizjonu Lotniczego.

Na 13. edycję wydarzenia przyjechała też silna reprezentacja żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Płk Rafał Miernik, dowódca jednostki wyjaśnia, że wielu żołnierzy, którzy służą w brygadzie, uczestniczyło w operacjach poza granicami kraju podczas misji stabilizacyjnych i pokojowych. – Udział w „Projekcie Wojownik” to także sposób, aby zwrócić uwagę na problemy weteranów i ich rodzin. Wszystkie działania, które powodują, że się o nich mówi są bardzo dobre, dlatego tak chętnie się w nie angażujemy – wyjaśnia.

Z udziału w treningu byli zadowoleni też sami terytorialsi. – Reprezentuję sekcję sportową 12 BOT, na co dzień trenuję zapasy. Cieszę się, że mogłam sprawdzić się także w mieszanych sztukach walki i poznać nowe techniki – mówiła po zajęciach szer. Maja Lemańczyk. – To było ciekawe doświadczenie, bo na co dzień nie mamy możliwości prowadzenia tego typu treningów. Ale kto wie, mamy już sekcję judo, może czas na sekcję MMA? Muszę o tym pomówić z dowódcą – żartował ppor. Sylwester Zugaj, instruktor wychowania fizycznego w 12 BOT.

Jednak zmagania na macie, to nie było jedyne zadanie, które czekało na terytorialsów podczas „Projektu Wojownik”. Bowiem to właśnie oni najwytrwalej licytowali Buzdygana – nagrodę, którą czytelnicy „Polski Zbrojnej” przyznali płk. Szczepanowi Głuszczakowi, organizatorowi wydarzenia. Oficer postanowił przekazać swoje wyróżnienie na aukcję charytatywną. Dzięki wytrwałości żołnierzy WOT, konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” zostanie zasilone kwotą ponad 2 tys. zł. Ale to nie wszystko, bo zwycięzcy licytacji postanowili przekazać swoje trofeum na kolejną aukcję, aby pozyskać jeszcze więcej środków dla potrzebujących.– Liczymy na to, że uruchomi to łańcuszek dobra, dzięki któremu rodziny naszych przyjaciół będą zasilane kolejnymi środkami finansowymi – mówił płk Miernik. – To świadczy o tym, że trzynastka, bo jesteśmy na trzynastej edycji wydarzenia, wcale nie musi być pechowa. Aukcja rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu, odbędzie się na moim profilu na Facebooku. Zachęcam do licytacji – dodaje płk Głuszczak.

Podczas dwudniowych zajęć uczestnicy 13. edycji „Projektu Wojownik” mieli okazję zmierzyć się na macie także z zawodnikiem MMA Krzysztofem Gutowskim. Oprócz tego spotkali się z psychoprofilaktykiem, który wyjaśnił, jak sport pomaga niwelować stres, a także porozmawiali z sędzią walk MMA Piotrem Jaroszem.

„Projekt Wojownik” to cykl zajęć, podczas których weterani trenują sztuki walki pod okiem mistrzów. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem w innej jednostce wojskowej, tak aby mogli w nich uczestniczyć żołnierze z całego kraju. Za każdym razem prowadzi je też inny trener. Dotychczas żołnierze ćwiczyli m.in. pod okiem Łukasza „Jurasa” Jurkowskiego, Marcina „Polish Zombie” Wrzoska, Przemysława Salety czy Jana Błachowicza.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Projekt Wojownik, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na F-35?
 
The Chariots of Jihad
Brytyjska „pamiątka”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowe nakolanniki
Nowi szturmani w JW Agat
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Działalność firm na rzecz obronności
Od konfliktu do zgody
Bitwa o Lwów
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Polska historia w Norwegii
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rivalry on Closed Sea
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Będzie modernizacja T-72
Tak umierał Wołyń
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Kierunek: Afganistan
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Stawiamy na rozwój
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
F-35 wylądowały w Powidzu
Kolejna szabla AFN zdobyta
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
NATO silniejsze z rezerwistami
Desant na czeskich spadochronach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obława pełna białych plam
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
„Dragon’19” od kuchni
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Sojusze na fali
Ankona – samodzielna polska operacja
„Pułaski” wrócił do kraju
Rozpoczynamy nową erę
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Formowanie 19 Brygady
Wkręceni w skoki
Desant z transportowca-giganta
Rozdarty subkontynent
Kolejne drony dla WOT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO