moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu

Można nauczyć się podstaw boksu, a także przybić piątkę z Przemysławem Saletą. Dziś we Wrocławiu odbył się kolejny trening sztuk walki w ramach „Projektu Wojownik”. Akcja ma jednoczyć środowisko weteranów i promować w wojsku sport. W zajęciach wzięło udział ponad 50 żołnierzy i podchorążych.

Piąta edycja „Projektu Wojownik” odbyła się dziś w Akademii Wojsk Lądowych. Tym razem żołnierze trenowali sztuki walki pod okiem Przemysława Salety, mistrza świata w kick boxingu i mistrza Europy w boksie. – Nigdy nie byłem w wojsku, ale miałem okazję poznać weteranów. Odnoszę wrażenie, że ich służba jest niedoceniana – mówił Saleta podczas spotkania. – Sporty walki nie tylko kształtują ciało, ale przede wszystkim charakter, dlatego warto je uprawiać. Będę do tego zachęcał żołnierzy – podkreślił.

We Wrocławiu zawodnicy trenowali podstawy boksu oraz Muay Thai – sztuki walki wywodzącej się z Tajlandii. – Boks jest sportem nastawionym na skuteczność. Ta technika walki ciągle ewoluuje, ale zasady są uniwersalne i można je stosować w każdej ze sztuk walki – mówił Saleta. – Poza tym pomaga w kontroli emocji – zaznaczył.

Na udział w zajęciach prowadzonych przez boksera zdecydowało się ponad 50 osób. Najwięcej było weteranów, ale organizator spotkania – Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej – zaprosiło do udziału także wojskowych instruktorów WF-u i podchorążych z AWL-u. – Zależy nam na tym, aby wiedza, którą przekazują nasi trenerzy, znalazła szerokie grono odbiorców, dlatego w zajęciach uczestniczyły osoby, które na co dzień dbają o kondycję żołnierzy – mówił płk Szczepan Głuszczak z WCEO, pomysłodawca projektu. – Bardzo ważna jest też obecność przyszłych oficerów. To oni będą kiedyś tworzyć siły zbrojne,  być może będą generałami i dowódcami jednostek – podkreślał.

A jak zajęcia oceniają sami uczestnicy? – Przemysław Saleta pokazał nam kilka nowych technik, wywodzących się nie tylko z boksu, ale także z tajskich sztuk walki. Można się było trochę zmęczyć – mówi szer. Katarzyna Borowska z Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych, która trenuje K-1 (odmiana kick boxingu) i MMA. – Od razu widać, że Przemysław Saleta jest profesjonalistą, fajnie, że zdecydował się podzielić z nami swoim doświadczeniem – dodaje szer. Monika Opak z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Dziś uczestnicy treningu mieli także okazję spotkać się z Waldemarem Kastą, raperem, który prowadzi gale MMA i K-1. Poza tym dietetyk opowiedział żołnierzom o tym, co należy jeść, aby trening był jak najbardziej efektywny. Jutro natomiast odbędą się kolejne zajęcia ze sztuk walki. Poprowadzi je dżudoka i zawodnik MMA – st. kpr. Mariusz Janicki z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Trening we Wrocławiu był piąty w ramach cyklu „Projekt Wojownik”. Dotychczas zajęcia odbyły się w Zegrzu, Giżycku, Gdyni i Szczecinie, a prowadzili je między innymi zawodnicy mieszanych sztuk walki – Marcin Tybura, Piotr „Płetwal” Hallmann, Marcin „Polish Zombie” Wrzosek i Łukasz „Juras” Jurkowski. Kolejny trening – za miesiąc w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Kto go poprowadzi? Tej informacji organizator nie zdradza. Ujawnia za to, że na zajęcia pod okiem mistrza mogą się szykować także żołnierze, którzy służą w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami kraju.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Logistyka dla Leopardów
 
Jak zginął „Ponury”
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Ekonowinki na poligonie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Fleet of the Future
Chemicy w akcji
„Puma” naciera
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
F-16 wracają do Polski
„Air Force One” na Cytadeli
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Miroslawiec Up
Kontroler na bojowo
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Trudny sojusz partyzantów
Pierwszy krok do „Mewy”
Likwidacja komendanta Junka
Kierunek: Afganistan
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Obrady Rady Unii Europejskiej
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Tu się zadań nie wybiera
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Rusza cyberkomponent WOT-u
SEAD pierwszy raz z Polakami
Marynarze pomogli prokuraturze
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Mapa z głębin morza
A Half-Open Gate to Hell
Flota przyszłości
Curious about Poland
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Działalność firm na rzecz obronności
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
„Dragon” na Bałtyku
Memory Gives Us Wings
Medale dla uczestników walk w Karbali
Zmiany w przepisach mundurowych
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Kolejna szabla AFN zdobyta
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rydwany dżihadu
Polski wkład w operację „Overlord”
The Chariots of Jihad

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO