moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu

Można nauczyć się podstaw boksu, a także przybić piątkę z Przemysławem Saletą. Dziś we Wrocławiu odbył się kolejny trening sztuk walki w ramach „Projektu Wojownik”. Akcja ma jednoczyć środowisko weteranów i promować w wojsku sport. W zajęciach wzięło udział ponad 50 żołnierzy i podchorążych.

Piąta edycja „Projektu Wojownik” odbyła się dziś w Akademii Wojsk Lądowych. Tym razem żołnierze trenowali sztuki walki pod okiem Przemysława Salety, mistrza świata w kick boxingu i mistrza Europy w boksie. – Nigdy nie byłem w wojsku, ale miałem okazję poznać weteranów. Odnoszę wrażenie, że ich służba jest niedoceniana – mówił Saleta podczas spotkania. – Sporty walki nie tylko kształtują ciało, ale przede wszystkim charakter, dlatego warto je uprawiać. Będę do tego zachęcał żołnierzy – podkreślił.

We Wrocławiu zawodnicy trenowali podstawy boksu oraz Muay Thai – sztuki walki wywodzącej się z Tajlandii. – Boks jest sportem nastawionym na skuteczność. Ta technika walki ciągle ewoluuje, ale zasady są uniwersalne i można je stosować w każdej ze sztuk walki – mówił Saleta. – Poza tym pomaga w kontroli emocji – zaznaczył.

Na udział w zajęciach prowadzonych przez boksera zdecydowało się ponad 50 osób. Najwięcej było weteranów, ale organizator spotkania – Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej – zaprosiło do udziału także wojskowych instruktorów WF-u i podchorążych z AWL-u. – Zależy nam na tym, aby wiedza, którą przekazują nasi trenerzy, znalazła szerokie grono odbiorców, dlatego w zajęciach uczestniczyły osoby, które na co dzień dbają o kondycję żołnierzy – mówił płk Szczepan Głuszczak z WCEO, pomysłodawca projektu. – Bardzo ważna jest też obecność przyszłych oficerów. To oni będą kiedyś tworzyć siły zbrojne,  być może będą generałami i dowódcami jednostek – podkreślał.

A jak zajęcia oceniają sami uczestnicy? – Przemysław Saleta pokazał nam kilka nowych technik, wywodzących się nie tylko z boksu, ale także z tajskich sztuk walki. Można się było trochę zmęczyć – mówi szer. Katarzyna Borowska z Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych, która trenuje K-1 (odmiana kick boxingu) i MMA. – Od razu widać, że Przemysław Saleta jest profesjonalistą, fajnie, że zdecydował się podzielić z nami swoim doświadczeniem – dodaje szer. Monika Opak z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Dziś uczestnicy treningu mieli także okazję spotkać się z Waldemarem Kastą, raperem, który prowadzi gale MMA i K-1. Poza tym dietetyk opowiedział żołnierzom o tym, co należy jeść, aby trening był jak najbardziej efektywny. Jutro natomiast odbędą się kolejne zajęcia ze sztuk walki. Poprowadzi je dżudoka i zawodnik MMA – st. kpr. Mariusz Janicki z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Trening we Wrocławiu był piąty w ramach cyklu „Projekt Wojownik”. Dotychczas zajęcia odbyły się w Zegrzu, Giżycku, Gdyni i Szczecinie, a prowadzili je między innymi zawodnicy mieszanych sztuk walki – Marcin Tybura, Piotr „Płetwal” Hallmann, Marcin „Polish Zombie” Wrzosek i Łukasz „Juras” Jurkowski. Kolejny trening – za miesiąc w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Kto go poprowadzi? Tej informacji organizator nie zdradza. Ujawnia za to, że na zajęcia pod okiem mistrza mogą się szykować także żołnierze, którzy służą w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami kraju.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Szturmani na Lipie
 
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Własne interesy Europy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
They Train Together, They Fight Together
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Double Eagle po nowemu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
O Patriotach na WAT
Krwawe walki o Monte Cassino
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Nauka zimowego pływania
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chciałem walczyć z Niemcami
Czerwoni w odwrocie
Darłowo czeka na śmigłowce
Żyj zdrowiej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rywalizacja strzelców wyborowych
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Klasy wojskowe po nowemu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Stulatka hydrografia
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Podziemna potęga
For the Right Cause
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Iran uderza w USA
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Ważka bliżej
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO