moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska delegacja w drodze do Brukseli

Inicjatywy, które będą omawiane na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie NATO, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski. Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30 – mówił minister Mariusz Błaszczak przed wylotem do Brukseli na obrady przywódców państw Sojuszu. Głównym tematem rozmów będzie podniesienie poziomu gotowości wojsk NATO.


Dwudniowy szczyt NATO rozpoczyna się dzisiaj w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Jak zapowiedział wczoraj Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, głównymi tematami rozmów przywódców państw oraz dowódców wojskowych będą zagadnienia związane z podniesieniem poziomu gotowości wojsk Sojuszu oraz zwiększeniem wydatków na obronność. Przed wylotem do stolicy Belgii minister Mariusz Błaszczak spotkał się z dziennikarzami.

– Te sprawy były omawiane w czerwcu podczas szczytu ministrów obrony NATO. Uważam, że to dobry kierunek. Inicjatywy, które zostaną przedłożone liderom państw, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski – powiedział szef resortu obrony. – Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, czyli 4x30. To nowy projekt Sojuszu, który zakłada, że od 2020 roku państwa członkowskie NATO będą utrzymywać 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów gotowych do podjęcia działań w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Minister spodziewa się, że kraje członkowskie przyjmą to rozwiązanie do realizacji. Uważa jednak, że na rozpoczynającym się szczycie nie zapadną jeszcze decyzje dotyczące szczegółów tego projektu, nie poznamy też deklaracji poszczególnych państw w sprawie ich ewentualnego zaangażowania. – Polska jest aktywna, jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, bo oczekujemy od NATO solidarności w sytuacji kryzysowej – zaznaczył Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Jak powiedział minister obrony, decyzje, jakie mają zapaść w Brukseli, kontynuują procesy rozpoczęte dwa lata temu na szczycie NATO w Warszawie. – Szczycie, który był decydujący, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski, i który zaowocował obecnością wojsk sojuszniczych w Polsce – podkreślił Mariusz Błaszczak. Chodzi o reformę struktury dowodzenia NATO, by dostosować ją do aktualnych potrzeb oraz zagwarantować możliwie szybką reakcję w sytuacji zagrożenia. Planowane jest odtworzenie dowództwa w Norfolk, które zostało zlikwidowane kilkanaście lat temu. Będzie ono pomocne między innymi w organizowaniu misji w rejonie północnego Atlantyku. Oprócz tego w niemieckim Ulm ma powstać dowództwo odpowiedzialne za szybki przerzut sojuszniczych wojsk na obszarze Europy. NATO zamierza wreszcie utworzyć Centrum Operacji Cybernetycznych oraz zespoły wsparcia zdolne do szybkiej reakcji na zagrożenia hybrydowe.

Szef resortu obrony ujawnił także, że poza posiedzeniami plenarnymi delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej ma zaplanowanych wiele spotkań dwustronnych. – Będą poświęcone zacieśnianiu relacji wewnątrz NATO oraz rozmowom z naszym podstawowym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone – powiedział minister. – Jestem przekonany, że to będzie owocny czas rozmów, konsultacji. Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki, jest dobry dla bezpieczeństwa Polski – dodał.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Bolko” na wodzie
Wyślij paczkę do PKW
Kpr. Mariusz Mańczak
Więcej pieniędzy dla armii!
Rząd za kluczowymi zmianami
The United States of America Have It Their Way
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Reach for More
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Zmiany w ustawie o weteranach
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Broń nie tylko dla mundurowych
Ratownicy – zawsze na służbie
Stalowa nowoczesność
Nothing Can Stop Our Tanks
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
JTAC wie najwięcej
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Optoelektronika dla Leopardów
Plut. Włodzimierz Wysocki
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Na macie z mistrzem
St. chor. sztab. Marek Stosio
Drugie życie BWR-ów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Sierż. Janusz Raczy
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Afgańska zmiana gotowa do misji
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
Nowy inspektor sił powietrznych
Plut. Krzysztof Polusik
St. szer. Łukasz Wojciechowski
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Razem dla bezpieczeństwa
Kawalerzyści na górskich trasach
Jastrzębie w Albacete
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Minister zaprasza w szeregi armii
Zmiany w dodatkach służbowych
„Patrol” walczy ze skażeniami
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Prezydent Duda w Białym Domu
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Polska Casa nad Irakiem
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Warto być żołnierzem
Our efforts passed muster
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Pole by choice
Sierż. Andrzej Skrajny
Kpr. Jakub Tynka
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO