moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Polsce trwają ćwiczenia NATO „Trident Joust 16”

Naruszanie przestrzeni powietrznej, blokowanie statków na Bałtyku, cyberataki czy zamachy terrorystyczne – walkę z takimi elementami wojny hybrydowej ćwiczą żołnierze Wielonarodowego Korpusu Północno–Wschodniego. „Trident Joust 16” rozpoczyna cykl szkoleń przygotowujących Korpus do dowodzenia w 2017 roku siłami tzw. szpicy.


Ćwiczenia o kryptonimie „Trident Joust 16” to pierwsze z cyklu szkoleń sztabowych dla Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Jednostka, która ma siedzibę w Szczecinie, ma w 2017 roku dowodzić tzw. „szpicą”, czyli siłami zadaniowymi bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF). Trening z udziałem 600 wojskowych z 24 państw odbywa się od 12 kwietnia w Bydgoszczy i Szczecinie. Scenariusz „Trident Joust” 16 przygotowali eksperci z bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC). – Tłem scenariusza była wojna hybrydowa na terenie Polski oraz, w mniejszym stopniu, na Litwie, Łotwie i Estonii. Polska poczuła się zagrożona i odwołując się do artykułu czwartego Paktu, poprosiła NATO o pomoc. W odpowiedzi Sojusz wysłał do naszego kraju oddziały VJTF – mówi ppłk Piotr Kozłowski, kierujący zespołem przygotowującym ćwiczenia.

Zastępca szefa sztabu szczecińskiego Korpusu, generał brygady Frank Tate, podkreśla, że podczas manewrów żołnierze muszą mierzyć się z bardzo różnorodnymi zadaniami. – W scenariuszu znalazło się całe spektrum zagrożeń obejmujących wojnę hybrydową. Począwszy  od zamachów terrorystycznych, poprzez ataki cybernetyczne na infrastrukturę krytyczną aż po zagrożenie inwazją klasycznych wojsk. Ćwiczenia zakładały ścisłą współpracę z polskimi władzami, policją, strażą pożarną oraz instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – wylicza gen. Tate.

W czwartek ćwiczeniom sztabu Wielonarodowego Korpusu przyglądał się generał Salvatore Farina, dowódca Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum. Generał Farina bardzo wysoko ocenił pracę szczecińskiego sztabu. Podkreślił również, że jako dowództwo VJTF Korpus będzie odpowiadać w przyszłym roku nie tylko za bezpieczeństwo Polski, ale również całego regionu, w tym państw nadbałtyckich.

Ćwiczenie Trident Joust 16 zakończy się 22 kwietnia.

Siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości – Very High Readiness Joint Task Force (VJTF), utworzono zgodnie z decyzją podjętą na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2014 roku. Nowe siły, nazywane „szpicą”, mają być rotacyjnie dowodzone przez sztaby dziewięciu wielonarodowych korpusów funkcjonujących w ramach NATO. Jako pierwsi do tego zadania zostali wyznaczeni Francuzi z korpusu w Lille. W połowie 2016 roku ich zadania przejmie ulokowany w Valencji korpus hiszpański, a w 2017 roku, szefowanie siłom VJTF przypadnie Wielonarodowemu Korpusowi Północno-Wschodniemu. Z myślą o tym zadaniu szczeciński sztab został niedawno niemal dwukrotnie powiększony. Dowodzący jednostką niemiecki generał broni Manfred Hofmann podkreśla, że jednym z najważniejszych zadań stojącym przed nim jest zgranie ze sobą wszystkich komórek dowództwa. Dlatego na najbliższe tygodnie zaplanowano cykl szkoleń sztabowych. Pierwsze otrzymało kryptonim „Trident Joust 16”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1461333840
Bawią się jak dzieci w gierki komputerowe. Umiejętności w rzemiośle wojennym można posiąść tylko wówczas gdy poczuje się zapach spalin, świst kul, pot, błoto na poligonach a nie siedząc przy kompie.
57-B9-BF-B1

Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Projekt MON dla szkół
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Misje na dłużej
Obradowała Rada Gabinetowa
Beagle dla żołnierzy?
They Train Together, They Fight Together
Za wolność naszą i waszą
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Polsko-łotewska „Zima”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kajak idealny dla komandosa
Misja wojownika
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Iran uderza w USA
To nie mogło się udać, ale…
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Arsenał Iranu
Mobilne moździerze dla armii
Pomagali z narażeniem życia
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Terytorialsi za oceanem
Benemerenti 2020
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
USA nie zacznie wojny z Iranem
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Powstanie bez sukcesu
Defense Without Politics
Klasy wojskowe po nowemu
Bohaterskie Orlęta
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Ostatni samochód Marszałka
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Następcy Wstęg poszukiwani
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Strykery znów na Mazurach
We Are All Darfur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO