moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polak pokieruje natowskim centrum

Będę pierwszym polskim dowódcą JFTC. To wielki honor – mówi generał brygady Wojciech Grabowski, który objął obowiązki dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. To najważniejsza instytucja NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Polski generał zastąpił na tym stanowisku Słowaka.

Uroczystość przekazania dowodzenia JFTC. Od lewej: gen. dyw. Pavel Macko, dotychczasowy dowódca Centrum; gen. Jean-Paul Palomeros, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji NATO oraz gen. bryg. Wojciech Grabowski.

Głównym zadaniem bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) jest szkolenie dowództw NATO na potrzeby misji w Afganistanie. Przez trzy lata kierował nim słowacki generał dywizji Pavel Macko.

– Jako dowódca skupię się na czterech, kluczowych dziedzinach. Pierwszą i najważniejszą będzie szkolenie dowódców taktycznych i ich sztabów do udziału w bieżących operacjach NATO, w szczególności misji w Afganistanie – zapowiedział generał Wojciech Grabowski podczas uroczystości przekazania obowiązków dowódcy.

Bydgoskie Centrum podlega bezpośrednio naczelnemu sojuszniczemu dowódcy ds. transformacji NATO w Norfolk w Stanach Zjednoczonych. Zajmujący to stanowisko generał Jean-Paul Palomeros podkreślał, że pod kierownictwem gen. Grabowskiego Centrum czekają także zadania niezwiązane z misją ISAF. – JFTC już od kilkunastu miesięcy przygotowuje się do nowych wyzwań, m.in. do szkolenia sztabów i dowództw Sił Odpowiedzi NATO – dodawał ustępujący ze stanowiska generał Pavel Macko.

Nowy dowódca Centrum zadeklarował, że pozostanie ono jedną z najważniejszych natowskich instytucji zajmujących się szkoleniem. – Chcemy, aby właśnie tu w pierwszej kolejności kierowali się dowódcy NATO, którzy mają przejść niezbędne szkolenia do uzyskania gotowości operacyjnej – podkreślał generał Grabowski.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy istnieje od 2004 roku. Powstało jako jedna z trzech instytucji – obok Joint Warfare Center w Norwegii i Joint Analysis Lessons Learned Centre w Portugalii – zajmujących się przygotowywaniem żołnierzy NATO do wspólnych operacji militarnych. Po rozpoczęciu misji w Afganistanie, JFTC zajęło się szkoleniem dowództw NATO wysyłanych na misję w ISAF.

Przez pierwszych sześć lat istnienia, Centrum dowodzili Duńczycy. W 2010 roku Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO zdecydowało, że kierować nim będą oficerowie z państw z Europy Środkowej, czyli generałowie z Polski, Czech, Słowacji i Słowenii. Stanowisko dowódcy JFTC jest rotacyjne. Ustalono, że trzyletnie kadencje będą pełnić generałowie ze Słowacji i Polski. Stanowisko szefa sztabu z kolei będą zajmować generałowie z Czech i Słowenii.

W Centrum pracuje ponad stu żołnierzy i pracowników wojska z 17 krajów – Polski, Albanii, Bułgarii, Kanady, Czech, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Słowacji, Hiszpanii, Turcji, USA i Gruzji.

Generał brygady Wojciech Grabowski do JFTC w Bydgoszczy trafił ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie był zastępcą szefa Zarządu Planowania Operacyjnego. Przez dwa lata (2007–2009) był dowódcą 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, ma też duże doświadczenie w strukturach międzynarodowych – był m.in. zastępcą polskiego przedstawiciela wojskowego w Kwaterze Głównej Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO, a także dyrektorem Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego w Dowództwie Komponentu Sił Lądowych Północ w Heidelbergu, w Niemczech. Pełnił też funkcję zastępcy dowódcy połączonego dowództwa ds. budowania afgańskiego systemu bezpieczeństwa.
REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Kutno w sieci LogHubs
 
Kwalifikacja odbędzie się …
Co musi umieć kierowca czołgu
Daglezje na większe przeprawy
Dama odeszła do historii
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Saperzy zimą otworzą ogień
Malutka na poligonie
Amerykanie odmładzają F-16
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Komisje sejmowe o umowie z USA
Trudny egzamin przed misją
155 mm dla US Army
Agenci wywiadu na bobslejach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kuźnie oficerskich kadr
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Obrady ministrów obrony NATO
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Telefon dla seniora
Na rozgrzewkę – zapasy
Trudny rok na misjach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Nurkowie w głębinach
Ferie z gwiazdami sportu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Wojsko walczy z COVID-19
Ukraiński kurs na Zachód
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Wojsko – plan na życie
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Meta podsumowała komandoskie biegi
Symulator Orlika w Dęblinie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Żydzi od Andersa
Dołącz do zawodowców
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
WBH upublicznia swoje archiwa
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Na straży niebieskiej linii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Komandosi znad Garigliano
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Pandemię pokonamy szczepieniami
Hartowanie spadochroniarzy
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
We Never Stop
Pustynna burza wokół Husajna
Jest Warszawa
Armia Fight Night znów w akcji
Jakie zmiany w mundurówce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO