moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polak pokieruje natowskim centrum

Będę pierwszym polskim dowódcą JFTC. To wielki honor – mówi generał brygady Wojciech Grabowski, który objął obowiązki dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. To najważniejsza instytucja NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Polski generał zastąpił na tym stanowisku Słowaka.

Uroczystość przekazania dowodzenia JFTC. Od lewej: gen. dyw. Pavel Macko, dotychczasowy dowódca Centrum; gen. Jean-Paul Palomeros, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji NATO oraz gen. bryg. Wojciech Grabowski.

Głównym zadaniem bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) jest szkolenie dowództw NATO na potrzeby misji w Afganistanie. Przez trzy lata kierował nim słowacki generał dywizji Pavel Macko.

– Jako dowódca skupię się na czterech, kluczowych dziedzinach. Pierwszą i najważniejszą będzie szkolenie dowódców taktycznych i ich sztabów do udziału w bieżących operacjach NATO, w szczególności misji w Afganistanie – zapowiedział generał Wojciech Grabowski podczas uroczystości przekazania obowiązków dowódcy.

Bydgoskie Centrum podlega bezpośrednio naczelnemu sojuszniczemu dowódcy ds. transformacji NATO w Norfolk w Stanach Zjednoczonych. Zajmujący to stanowisko generał Jean-Paul Palomeros podkreślał, że pod kierownictwem gen. Grabowskiego Centrum czekają także zadania niezwiązane z misją ISAF. – JFTC już od kilkunastu miesięcy przygotowuje się do nowych wyzwań, m.in. do szkolenia sztabów i dowództw Sił Odpowiedzi NATO – dodawał ustępujący ze stanowiska generał Pavel Macko.

Nowy dowódca Centrum zadeklarował, że pozostanie ono jedną z najważniejszych natowskich instytucji zajmujących się szkoleniem. – Chcemy, aby właśnie tu w pierwszej kolejności kierowali się dowódcy NATO, którzy mają przejść niezbędne szkolenia do uzyskania gotowości operacyjnej – podkreślał generał Grabowski.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy istnieje od 2004 roku. Powstało jako jedna z trzech instytucji – obok Joint Warfare Center w Norwegii i Joint Analysis Lessons Learned Centre w Portugalii – zajmujących się przygotowywaniem żołnierzy NATO do wspólnych operacji militarnych. Po rozpoczęciu misji w Afganistanie, JFTC zajęło się szkoleniem dowództw NATO wysyłanych na misję w ISAF.

Przez pierwszych sześć lat istnienia, Centrum dowodzili Duńczycy. W 2010 roku Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO zdecydowało, że kierować nim będą oficerowie z państw z Europy Środkowej, czyli generałowie z Polski, Czech, Słowacji i Słowenii. Stanowisko dowódcy JFTC jest rotacyjne. Ustalono, że trzyletnie kadencje będą pełnić generałowie ze Słowacji i Polski. Stanowisko szefa sztabu z kolei będą zajmować generałowie z Czech i Słowenii.

W Centrum pracuje ponad stu żołnierzy i pracowników wojska z 17 krajów – Polski, Albanii, Bułgarii, Kanady, Czech, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Słowacji, Hiszpanii, Turcji, USA i Gruzji.

Generał brygady Wojciech Grabowski do JFTC w Bydgoszczy trafił ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie był zastępcą szefa Zarządu Planowania Operacyjnego. Przez dwa lata (2007–2009) był dowódcą 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, ma też duże doświadczenie w strukturach międzynarodowych – był m.in. zastępcą polskiego przedstawiciela wojskowego w Kwaterze Głównej Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO, a także dyrektorem Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego w Dowództwie Komponentu Sił Lądowych Północ w Heidelbergu, w Niemczech. Pełnił też funkcję zastępcy dowódcy połączonego dowództwa ds. budowania afgańskiego systemu bezpieczeństwa.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
 
Medycy WOT kontra COVID-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
PKW Orlik na półmetku
Rakiety w celu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Certyfikacja na „Tarczowni”
„Gwiezdne wojny” Reagana
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Bomby w Odrze
Sukcesy sportowców w mundurach
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Nowa misja polskich żołnierzy
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Nowy wiceminister w MON
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Obradowała Rada Gabinetowa
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Początek katyńskiej zbrodni
Poprad w kolejnej jednostce
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
USA nie zacznie wojny z Iranem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
PGZ pomaga w walce z epidemią
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Następca RPG-7
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Iran uderza w USA
Defense Without Politics
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Logistycy transportują środki ochronne
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Edukacja na platformie
Ochotnik do Polski
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Policja i wojsko kontra COVID-19
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Trzy cele na ścieżce
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Wojskowi medycy w gotowości
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Sześć dekad pod wirnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO