moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szpica NATO sprawdziła się

Manewry „Noble Jump” pokazały zgranie i profesjonalizm biorących w nich udział żołnierzy z dziewięciu państw Sojuszu – mówił Jens Stoltenberg, szef NATO, podczas konferencji na poligonie w Świętoszowie. Ćwiczenia Szpicy oglądał dzisiaj razem z wicepremierem Tomaszem Siemoniakiem.


Odbywające się od 10 dni w Świętoszowie i Żaganiu międzynarodowe manewry mają ocenić zdolność do działania Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), czyli tzw. Szpicy NATO.

Sojusz działa

W manewrach uczestniczy 2100 żołnierzy oraz 440 sztuk sprzętu i pojazdów z Niemiec, Holandii, Norwegii, Czech, Litwy, Węgier, USA, Belgii i Polski. – Dziś zobaczyliśmy, że NATO działa i wciela w życie postanowienia szczytu w Newport – stwierdził Tomasz Siemoniak. Minister obrony narodowej mówił także o kolejnym szczycie NATO, który odbędzie się w lipcu 2016 roku w Warszawie. – Chcemy, aby był to szczyt przełomu, który zapewni bezpieczeństwo krajom ze wschodniej flanki Sojuszu – podkreślił wicepremier.

REKLAMA


Czwartkowe ćwiczenia rozpoczęła akcja zatrzymania terrorystów przez wojska specjalne z Polski, Litwy i Holandii. Kolejnym punktem był czesko-holenderski desant śmigłowcowy. Po nim żołnierze przeprowadzili ostrzał moździerzowy wrogich pozycji i ewakuację rannych.

Swoje możliwości pokazały też niemiecko-norweskie jednostki zmechanizowane, wspierane przez polskie śmigłowce Mi-24. Ich czołgi i bojowe wozy piechoty powstrzymały natarcie przeciwnika. Na koniec do kontrataku ruszyła kompania Leopardów 2A4 z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, zmuszając napastników do wycofania się.

Gen. Philip Breedlove,  naczelny dowódca Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), zapowiedział, że wnioski z ćwiczeń „Noble Jump”, posłużą do udoskonalanie działania Szpicy. Później, w drugiej połowie tego roku oraz 2016, Sojusz przeprowadzi kolejne ćwiczenia VJTF. Generał chwalił Polskę jako państwo – gospodarza za dobrą organizację manewrów. W Świętoszowie przyglądali im się również ministrowie obrony Holandii Jeanine Hennis-Lasschaert,  Norwegii Ine Marie Eriksen-Søreide i Niemiec Ursula Von Der Leyen.

Amerykański sprzęt

Politycy mówili także o ewentualnym rozmieszczeniu sprzętu armii amerykańskiej na terytorium Polski i innych wschodnich państw NATO. Jak podawała niedawno amerykańska prasa, Pentagon rozważa rozlokowanie m.in. w Polsce składów ciężkiego uzbrojenia dla jednej brygady.

Minister Siemoniak już w maju rozmawiał na ten temat w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Ashem Carterem. – Czekamy na decyzje USA mając nadzieje, że będzie pozytywna i zapadnie w ciągu najbliższych tygodni – mówił szef MON. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dodał, że sprawa będzie omawiana w przyszłym tygodniu podczas spotkania ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli.


Ćwiczenia „Noble Jump” kończą się 21 czerwca. Są częścią serii manewrów pod kryptonimem „Allied Shiled”, które NATO prowadzi w Europie, m.in. w Polsce, krajach bałtyckich i Rumunii. Łącznie będzie ćwiczyć w nich ok. 15 tys. żołnierzy z 22 państw.

O utworzeniu VJTF Sojusz zdecydował podczas szczytu w Newport we wrześniu 2014 roku. Szpica w sile brygady liczącej ok. 5 tys. żołnierzy jest częścią Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF). Jej zadaniem jest szybkie reagowanie – nawet w 48 godziny – w razie potencjalnego zagrożenia. VJTF pełną gotowość ma osiągnąć na początku 2016 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NATO, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1434649080
Ale propaganda! Kiedy nadejdzie dzień 'W' się okaże kto stanie do walki. Chyba tylko najbardziej wysunięte kraje na wschodzie.
F8-56-C0-23

Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Szybsza droga do armii zawodowej
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Zostań studentem ASzWoj
Kabina do zadań specjalnych
Ukraiński kurs na Zachód
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Trenują, aby szkolić innych
Dekady za wcześnie
Szybciej do wojska
Sonary dla śmigłowców ZOP
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
„Kaper” przeciw terrorystom
Komisje sejmowe o umowie z USA
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kraken dla Kormoranów
Defendery 2020: Zapobiec awarii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zamek na poligonie
Ryzykowne remedium
Bohaterska obrona wzgórza 385
Defender 2020: Symulator Pioruna
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
16 Dywizja najlepsza!
Laserowa artyleria US Army
Wybuchowa edukacja
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Nowe sanitarki dla wojska
Ku czci roku 1918 i 1920
Promocja oficerska w AWL
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polsko-amerykańska współpraca
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Ochotnik do Auschwitz
Kraby kontra okręt
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Aviation Detachment” w Łasku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Październik pod znakiem Tallboya

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO