moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozstrzygnięcie świątecznego konkursu

Wspomnienia świąt Bożego Narodzenia podczas mroźnych nocy stanu wojennego oraz w gorącej Namibii czy historia (złego) Mikołaja w Afganistanie – te opowieści nasi czytelnicy uznali za najlepsze. W konkursie wyróżniliśmy również prace, które nam podobały się najbardziej. Swoich faworytów wskazał także dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Nadesłane przez Was wspomnienia na temat świąt Bożego Narodzenia spędzonych na służbie utwierdziły nas w przekonaniu, że jest to czas wyjątkowy, choć często jesteście zmuszeni do wyrzeczeń. Z wielkim wzruszeniem czytaliśmy o tym, jak spędzaliście święta z dala od domu i jak wirtualnie staraliście się przekazać bliskim najlepsze życzenia. Byliśmy też mile zaskoczeni Waszym kunsztem literackim! Musicie pisać do nas częściej.

Wiele prac nadesłanych do redakcji to relacje z misji wojskowych poza granicami kraju. Irak, Afganistan, Namibia – miejsca tak bardzo odległe od nas nie tylko geograficznie, lecz także kulturowo. Mimo wszystko nawet tam potrafiliście stworzyć namiastkę wieczerzy wigilijnej. Opowieści o tym – właśnie dzięki egzotycznemu zabarwieniu – czytaliśmy z wielkim zaciekawieniem. Na udział w konkursie zdecydowali się także rezerwiści. Choć często od dawna już nie pełnią służby, nadal żyją w nich wspomnienia. Cieszy nas, że się nimi podzielili.

Z otrzymanych prac wybraliśmy najlepsze i opublikowaliśmy je na naszym portalu. Mogliście je przeczytać w czasie świąt, a później zagłosować na te, które podobały się Wam najbardziej.

Bezkonkurencyjna – Waszym zdaniem – okazała się praca „Wigilia w towarzystwie kałasznikowa”. Jej autor, chor. Piotr Lubiński, kierownik Zespołu Humanistycznego w Sekcji Szkolenia Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu, został zwycięzcą Konkursu „Święta Bożego Narodzenia na służbie” i otrzyma Złote Pióro Dyrektora WIW!
Zdobywcą drugiego miejsca i Srebrnego Pióra Dyrektora WIW jest ppor. Daniel Orłowski z 1 Dywizjonu Lotniczego za opowieść „O złym Mikołaju w Afganistanie”. Trzecie miejsce oraz Brązowe Pióro Dyrektora WIW przyznaliście ppłk. rez. Ryszardowi Miernikowi za wspomnienia „Wigilia pod Krzyżem Południa”.

Ze względu na wysoki poziom konkursu nasza redakcja postanowiła wyróżnić jeszcze trzech autorów, których prace szczególnie przypadły nam do gustu. Upominki od Wojskowego Instytutu Wydawniczego otrzymają: Michał Walczak za „Misyjną opowieść wigilijną”, mjr Mirosław Tołodziecki z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej za „Spędzamy wspólnie święta – online” oraz kpt. lekarz Grzegorz Lewandowski z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, który opisał „Cichą noc”.

Nadesłane opowiadania z uwagą przeczytał też dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał broni Mirosław Różański. Jego zdaniem, najlepsza praca to opowieść „O złym Mikołaju w Afganistanie”. Jej autor, ppor. Daniel Orłowski z 1 Dywizjonu Lotniczego, otrzyma od dowódcy 700 zł! Kolejna nagroda – 500 zł powędruje z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych do kpt. lekarza Grzegorza Lewandowskiego z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi za „Cichą noc”, a trzecia – w wysokości 300 zł – do mjr. Mirosława Tołodzieckiego z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej za pracę „Spędzamy wspólnie święta – online”.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w nasz konkurs, a laureatom serdecznie gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas Gali Buzdyganów, która odbędzie się 11 marca 2015 roku w Warszawie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


They Train Together, They Fight Together
 
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Podziemna potęga
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żyj zdrowiej
Czerwoni w odwrocie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Defense Without Politics
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Iran uderza w USA
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
O Patriotach na WAT
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Umowa na Harpie podpisana!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
We Are All Darfur
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Iskra – dama polskiego lotnictwa
F-35 – polska Harpia
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Klasy wojskowe po nowemu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Noc deportacji
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Chciałem walczyć z Niemcami
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Nowy wiceminister w MON
Własne interesy Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Double Eagle po nowemu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Szturmani na Lipie
Krwawe walki o Monte Cassino
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Obradowała Rada Gabinetowa
Sowieci w lodowej pułapce
Arsenał Iranu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO