moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozstrzygnięcie świątecznego konkursu

Wspomnienia świąt Bożego Narodzenia podczas mroźnych nocy stanu wojennego oraz w gorącej Namibii czy historia (złego) Mikołaja w Afganistanie – te opowieści nasi czytelnicy uznali za najlepsze. W konkursie wyróżniliśmy również prace, które nam podobały się najbardziej. Swoich faworytów wskazał także dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Nadesłane przez Was wspomnienia na temat świąt Bożego Narodzenia spędzonych na służbie utwierdziły nas w przekonaniu, że jest to czas wyjątkowy, choć często jesteście zmuszeni do wyrzeczeń. Z wielkim wzruszeniem czytaliśmy o tym, jak spędzaliście święta z dala od domu i jak wirtualnie staraliście się przekazać bliskim najlepsze życzenia. Byliśmy też mile zaskoczeni Waszym kunsztem literackim! Musicie pisać do nas częściej.

Wiele prac nadesłanych do redakcji to relacje z misji wojskowych poza granicami kraju. Irak, Afganistan, Namibia – miejsca tak bardzo odległe od nas nie tylko geograficznie, lecz także kulturowo. Mimo wszystko nawet tam potrafiliście stworzyć namiastkę wieczerzy wigilijnej. Opowieści o tym – właśnie dzięki egzotycznemu zabarwieniu – czytaliśmy z wielkim zaciekawieniem. Na udział w konkursie zdecydowali się także rezerwiści. Choć często od dawna już nie pełnią służby, nadal żyją w nich wspomnienia. Cieszy nas, że się nimi podzielili.

Z otrzymanych prac wybraliśmy najlepsze i opublikowaliśmy je na naszym portalu. Mogliście je przeczytać w czasie świąt, a później zagłosować na te, które podobały się Wam najbardziej.

Bezkonkurencyjna – Waszym zdaniem – okazała się praca „Wigilia w towarzystwie kałasznikowa”. Jej autor, chor. Piotr Lubiński, kierownik Zespołu Humanistycznego w Sekcji Szkolenia Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu, został zwycięzcą Konkursu „Święta Bożego Narodzenia na służbie” i otrzyma Złote Pióro Dyrektora WIW!
Zdobywcą drugiego miejsca i Srebrnego Pióra Dyrektora WIW jest ppor. Daniel Orłowski z 1 Dywizjonu Lotniczego za opowieść „O złym Mikołaju w Afganistanie”. Trzecie miejsce oraz Brązowe Pióro Dyrektora WIW przyznaliście ppłk. rez. Ryszardowi Miernikowi za wspomnienia „Wigilia pod Krzyżem Południa”.

Ze względu na wysoki poziom konkursu nasza redakcja postanowiła wyróżnić jeszcze trzech autorów, których prace szczególnie przypadły nam do gustu. Upominki od Wojskowego Instytutu Wydawniczego otrzymają: Michał Walczak za „Misyjną opowieść wigilijną”, mjr Mirosław Tołodziecki z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej za „Spędzamy wspólnie święta – online” oraz kpt. lekarz Grzegorz Lewandowski z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, który opisał „Cichą noc”.

Nadesłane opowiadania z uwagą przeczytał też dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał broni Mirosław Różański. Jego zdaniem, najlepsza praca to opowieść „O złym Mikołaju w Afganistanie”. Jej autor, ppor. Daniel Orłowski z 1 Dywizjonu Lotniczego, otrzyma od dowódcy 700 zł! Kolejna nagroda – 500 zł powędruje z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych do kpt. lekarza Grzegorza Lewandowskiego z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi za „Cichą noc”, a trzecia – w wysokości 300 zł – do mjr. Mirosława Tołodzieckiego z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej za pracę „Spędzamy wspólnie święta – online”.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w nasz konkurs, a laureatom serdecznie gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas Gali Buzdyganów, która odbędzie się 11 marca 2015 roku w Warszawie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Świętuj z wojskiem na piknikach!
 
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Amerykańska przyszłość WZL
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wojna wywiadów
Obrady Rady Unii Europejskiej
A Torn Subcontinent
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Irańskie szachy
Spełniliśmy swój obowiązek
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
Strzelać nauczyłem się sam
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowa misja i nowy sprzęt
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Pułaski” wrócił do kraju
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Rivalry on Closed Sea
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Przez krew zdobyty Śląsk
Wozy amunicyjne do Raków
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Czarny odchodzi do cywila
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przysięga śląskich terytorialsów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojsko wróciło do Lublina
A Wave of Alliances
Cienka niebieska linia
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
High Confidence Operations
Piknik ze smakiem
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zielonka dla Patriotów
Preselekcja u komandosów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Szukamy następcy Herculesa
Brunatno-czerwona zmowa
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wędrówka dla Dwóch Serc
Bohaterowie jadą na wakacje
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Desant z transportowca-giganta
Od sojusznika do kata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO