moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Różański: szkolenie priorytetem na 2016 rok

Ponad 150 ćwiczeń z udziałem sojuszników, 12 tysięcy ochotników na kursach przygotowawczych do Narodowych Sił Rezerwowych i częstsze szkolenia rezerwistów – takie plany na 2016 rok przedstawił gen. Mirosław Różański, dowódca generalny. Według niego największym wyzwaniem będą ćwiczenia „Anakonda”, poprzedzające szczyt NATO w Warszawie.


Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych przedstawiając plany wojska na nadchodzący rok podkreślił, że pogorszenie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej wymusiło zmiany m.in. w szkoleniu armii państw należących do NATO. Żołnierze skupili się na przykład na zadaniach związanych nie tylko z obroną własnych granic, ale także tych wynikających z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, czyli obroną kolektywną. – Dlatego zwiększamy zaangażowanie wojsk w szkolenia, w tym w realizację działań połączonych oraz trening wykonywania zadań wspólnie z partnerami z NATO oraz krajami współpracującymi z Sojuszem – podkreślał gen. broni Różański.

Generał poinformował, że w 2016 roku polscy żołnierze wezmą udział w 152 ćwiczeniach z udziałem państw sojuszniczych. – To będą ćwiczenia prowadzone zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami – mówił gen. broni Mirosław Różański.


Największym przyszłorocznym wyzwaniem będą ćwiczenia „Anakonda-16”, które poprzedzą organizowany w lipcu w Warszawie szczyt NATO. – Manewry odbędą się na wszystkich poligonach w kraju. Staną się one sprawdzianem współdziałania armii i układu pozamilitarnego państw Sojuszu – dodał gen. Różański.

Wśród przyszłorocznych wyzwań gen. Różański wymienił także osiągnięcie gotowości bojowej przez dowództwo brygady litewsko-polsko-ukraińskiej LITPOLUKRBRIG. Od początku stycznia półroczny dyżur bezpieczeństwa rozpocznie też Grupa Bojowa Unii Europejskiej V4. Tworzą ją wojskowi z państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Węgier, Słowacji i Czech. Ostatnią certyfikację grupa przeszła podczas jesiennych ćwiczeń „Common Challenge-15”.

Więcej rezerwy

Generał mówił też o planach dotyczących szkolenia rezerwistów. – Mijający rok był pod tym względem przełomowy. Nie tylko zwiększyliśmy liczbę przeszkolonych żołnierzy rezerwy z 5 tys. do 10,5 tys., ale też przeprowadziliśmy z nimi ćwiczenia w nowej formule – podkreślał gen. Różański.

Podczas manewrów „Dragon-15” po raz pierwszy powołano Batalion Obrony Terytorialnej, który wspierał działania jednostek operacyjnych. Manewry pokazały, że takie ćwiczenia przynoszą najlepsze efekty. Z tego rodzaju form szkolenia zadowoleni też byli sami rezerwiści. – To ważne, ponieważ to rezerwiści będą wygrywali potencjalne konflikty – zauważył dowódca.


Dlatego jak dodał, w przyszłym roku należy częściej organizować szkolenia rezerwy w zwartych pododdziałach. – Wydałem wytyczne, aby w każdym szkoleniu organizowanym przez dowódców brygad i dywizji zaplanować udział pododdziału OT złożonego z rezerwistów – mówił generał.

W 2016 roku zwiększona zostanie też z obecnych 9 tys. do 12 tys. liczba ochotników szkolonych na 4-miesiecznych kursach w ramach służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych. Według generała wielu z tych ochotników chce potem wstąpić do służby zawodowej. – Armia stała się atrakcyjnym pracodawcą, dlatego powinniśmy zawyżać kryteria przyjęcia do służby, aby wybierać do niej najlepszych kandydatów – mówił dowódca.

Rok 2015 – czas podsumowań

W mijającym roku Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przeprowadziło na polskich poligonach 138 ćwiczeń narodowych i 27 międzynarodowych, podczas których z naszymi wojskowymi szkoliło się przeszło 16 tys. żołnierzy z innych państw.


Polscy wojskowi uczestniczyli też w 41 zagranicznych szkoleniach. – Wszystkie ćwiczenia organizowano w układzie połączonym, czyli przy współudziale różnych rodzajów sił zbrojnych – zaznaczył dowódca generalny.

Do jednych z najważniejszych sprawdzianów współdziałania sojuszu gen. Różański zaliczył ćwiczenia „Dragon-15”. Były to największe tegoroczne manewry zorganizowane przez DG RSZ. Wzięło w nich udział 7 tys. żołnierzy, w tym 1000 z państw sojuszniczych. Ważne były też ćwiczenia „Baltops 2015”, na które 17 państw NATO i krajów współpracujących z Sojuszem przysłało swoich reprezentantów. W sumie wzięło w nich udział 49 okrętów, 61 samolotów i śmigłowców oraz 5600 marynarzy i żołnierzy.

Sojusznicza obecność

Żołnierze z sojuszniczych państw byli obecni w Polsce praktycznie przez cały rok. W bazach lotniczych w Łasku i Powidzu rotacyjnie szkolili się amerykańscy lotnicy, a także obsługa naziemna samolotów F-16 i Hercules. W ramach „Mapple Detachment” Kanadyjczycy ćwiczyli między innymi w Drawsku wspólnie z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Brytyjczycy, którzy nad Wisłę zjechali przy okazji „British Detachment”, wzięli udział w ćwiczeniu „Dragon”, trenowali też z żołnierzami 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Amerykańscy czołgiści w ramach „Heavy Detachment” ćwiczyli wspólnie z pancerniakami ze Świętoszowa oraz Szczecina.

Z kolei na przełomie października i listopada w Poznaniu przebywała grupa wojskowych z Ukrainy. Podczas zajęć w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych poznawali obowiązujący w Polsce system kształcenia, wzięli też udział w zajęciach z taktyki, terenoznawstwa, strzelania i ewakuacji medycznej.


Gen. Różański zaznaczył także, że nasi żołnierze nie tylko ćwiczyli, ale też prowadzili działania wspierające społeczeństwo. Patrole saperskie wykonały blisko 8600 akcji, likwidując m.in. 3092 bomby lotnicze, 1291 min i 36 torped. Przeprowadzono także 28 akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu oraz 14 lotów z narządami do transplantologii w ramach „Akcji Serce”.

AD, ŁZ

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ, st. chor. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze

~kotek
1451833500
System będzie się korkował, ponieważ jest tak fatalnie pomyślany, że musi się korkować. Należałoby umożliwić bardziej swobodne przechodzenie z korpusu szeregowych do pdf np. podoficer, nie jako dowódca drużyny, ale jako specjalista np kierowca czołgu, działonowy. itp Wyszkolenie takich ludzi kosztuje krocie, a często zmuszeni są oni odejść, bo nie ma dla nich miejsca. Zresztą czy w Policji służą sami młodzi? Czemu nikt tam się przyjrzy tym patologiom?
EF-C8-F5-22
~krzysztof
1451749560
limit 12 lat chcą zniesc (już w sejmie) oraz dać możliwośc powrotu wyrzuconym. Ale jedno pytanie dla entuzjastów braku limitu w jaki sposób chcecie dać szanse młodym po zapchaniu miejsc? jak wam się widzą 50 letni szeregowi (zagrożenie zawałem vel gen Skrzypczak) lub ludzie wywaleni bo niespełniają norm zdrowotnych w wieku 42 lat np(wiadomo sytuacja lepsza niż 12 latków) i co najważniejsze kompletny brak rezerw. chciałbym nadmienić ze w przypadku słuzby do 50 lat po jakims czasie nie bedzie chetnych na służbe przygotowawczą bo po co (no chyba ze zapaleńcy w liczbie 30 sztuk na rok)- by być rezerwistą i ginąć
70-9E-18-10
~małpi
1451738820
Chcą podwyższać kryteria przyjmowania do zawodowej służby, a wywalają żołnierzy po 12 latach i na ich miejsce przyjmują 35 letnie kobiety. Brawo ty!
EF-C8-F5-22

W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
 
Sport nie dzieli, sport łączy
Brytyjska „pamiątka”
Gotowi na F-35?
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Obława pełna białych plam
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Moja „bazówka”
The Chariots of Jihad
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
„Dragon’19” od kuchni
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Miroslawiec Up
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kierunek: Afganistan
Tak umierał Wołyń
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Stawiamy na rozwój
Zmiany w przepisach mundurowych
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowi szturmani w JW Agat
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Air-Landing Outside Comfort Zone
Rozdarty subkontynent
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Pułaski” wrócił do kraju
Wielkie święto kawalerii!!!
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Działalność firm na rzecz obronności
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Sojusze na fali
Polsko-francuska szkoła uczuć
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Raki dla zawiszaków
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
„Mieszko” po wodowaniu
Nowe nakolanniki
Fleet of the Future
Gen. Joks na czele JFTC
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowy pułk artylerii
Karabiny od dęblińskich saperów
Początek dowódczej drogi
Dni Huty Pieniackiej były policzone
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rozpoczynamy nową erę
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Desant na czeskich spadochronach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO