moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dragon-15” zakończony. Ćwiczyli także rezerwiści

#ObliczaArmii – Ponad 300 wojskowych rezerwy oraz kilkudziesięciu z Narodowych Sił Rezerwowych brało udział w manewrach „Dragon-15”. Największe tegoroczne ćwiczenia zorganizowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych były dla nich sprawdzianem gotowości bojowej oraz umiejętności działania na polu walki. Sprawdzali się u boku siedmiu tysięcy żołnierzy, w tym tysiąca z sojuszniczych armii. Manewry zakończono 23 października.

– Jest takie powiedzenie, że to rezerwa wygrywa wojny. Dzisiaj wy wygraliście to ćwiczenie. Dzięki temu, że w nim uczestniczyliście, „Dragon-15” był nieszablonowy, wyszedł poza ramy dotychczas prowadzonych ćwiczeń, pokazując nam, w jakim powinniśmy iść kierunku – podkreślał gen. dyw. Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych podczas uroczystego apelu kończącego uczestnictwo żołnierzy rezerwy w manewrach.

Podczas pobytu na poligonie w Orzyszu ich zadaniem było wspieranie jednostek operacyjnych. W tym celu na czas ćwiczeń został powołany 5 Batalion Obrony Terytorialnej. W ostatnich latach był to największy jednorodny pododdział rezerwy realizujący zadania poligonowe. Część żołnierzy rezerwy wykonywała jednocześnie swe obowiązki w sztabie i jednostkach podległych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

– Pododdział obrony terytorialnej to specyficzny element zgrupowania bojowego, który jest przeznaczony między innymi do prowadzenia działań nieregularnych w rejonie zajętym przez przeciwnika. Takie właśnie zadania realizował podczas ćwiczenia „Dragon-15” batalion dowodzony przeze mnie – mówił mjr Waldemar Mazurski, dowódca 5 Batalionu Obrony Terytorialnej. Pod jego rozkazami żołnierze współpracowali również z Wielonarodową Grupą Bojową oraz poznawali najnowszy sprzęt będący w wyposażeniu Wojska Polskiego.

Film: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Szkolenie rezerw, które zapoczątkowano na „Dragonie-15”, pokazało, jak kształtować oraz utrzymywać odpowiedni poziom umiejętności jednostek obrony terytorialnej. W ocenie dowódców, zajęcia w zwartym pododdziale przynoszą najlepsze efekty, jeżeli są częścią dużych ćwiczeń i trwają od kilku do kilkudziesięciu dni. A dotychczas większość powołań rezerwistów spełniała tylko rolę administracyjną i nie przekraczała doby. – Już teraz możemy powiedzieć, że szkolenie rezerw w ramach dużego, jednolitego pododdziału podczas ćwiczeń o takim rozmachu jak tegoroczny „Dragon”, jest dobrym kierunkiem – zaznaczał gen. Mirosław Różański.

W manewrach „Dragon-15” brało udział ponad 300 wojskowych rezerwy i około 80 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Średnia wieku uczestników mieściła się w przedziale 30–40 lat. Dla części z nich był to pierwszy poważny sprawdzian umiejętności od zakończenia zasadniczej służby wojskowej. Żołnierze zauważali, że w ciągu ostatniej dekady wyposażenie i uzbrojenie Wojska Polskiego uległo dużej modernizacji. Poprawiły się również warunki służby oraz zaplecze socjalne.

Michał Zieliński

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe roboty prosto z Polski
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Morski lis na polowaniu
F-16 na straży
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Trening w tunelu aerodynamicznym
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
W hołdzie ofiarom NKWD
Zanim pojadą na wojnę
Morska ścieżka kariery
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Marynarz w koreańskim tyglu
Widok z kosmosu
Polski sukces w Duńskim Marszu
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Rezerwa na nowo
Krew, która łączy
Szkoła w mundurze
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Pasja i fart
Debata o bezpieczeństwie
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Wypadek w PKW UNIFIL
NATO i USA o Iranie
Kosmiczne bezpieczeństwo
Początek wielkiej historii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Zbrodnia bez kary
Psiakrew, harmata!
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Śmiercionośna Jarzębina
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Zabójczy team nad Anglią
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Syndrom Karbali
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Our Only One
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Fińska armia luzuje rygory
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Apache w polskich rękach
Zbrodnia i kłamstwo
Nie tylko błękitne berety
Adaptacja i realizm

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO