moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicy z NATO ćwiczą na polskich poligonach

Na poligonach ruszają jesienne ćwiczenia z sojusznikami z NATO. Wezmą w nich udział wojska z USA, Wielkiej Brytanii, RFN i Kanady. Najważniejszym przedsięwzięciem będą rozpoczynające się za kilka dni manewry „Dragon-15”. Do Orzysza przyjedzie 900 żołnierzy z zagranicy.

„Dragon-15” to największe tegoroczne ćwiczenia taktyczne polskiego wojska. Scenariusz zakłada obronę terytorium jednego z krajów NATO przez siły z różnych państw członkowskich. Odwołuje się on do artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego.

Łącznie w manewrach weźmie udział siedem tysięcy żołnierzy i 750 sztuk sprzętu. Główną siłą z Polski będą wojskowi z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. – Na ćwiczenia wysyłamy 2,5 tysiąca żołnierzy oraz sprzęt, między innymi transportery opancerzone Rosomak i czołgi Leopard – mówi mjr Artur Pinkowski z 11 Dywizji. Przerzucanie sił właściwie już się zakończyło. – Teraz koncentrujemy się na pobieraniu zapasów i wcielaniu rezerwistów. Jednocześnie trwają ostatnie przygotowania do działań, które rozpoczną się 16 października – dodaje mjr Pinkowski.

Oprócz Polaków wezmą w nich udział żołnierze z czterech krajów NATO. – Najliczniej reprezentowani będą Brytyjczycy i Niemcy. W Orzyszu pojawią się też Amerykanie i Kanadyjczycy. W sumie z naszymi żołnierzami będzie ćwiczyło 900 sojuszników – zapowiada ppłk Artur Goławski, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Sojusznicze wojska przebywają w Polsce już od dłuższego czasu. Brytyjczycy w ramach „British Detachment 15” ćwiczyli ostatnio na poligonie w Drawsku Pomorskim. Mieli tam okazję współdziałać z nimi między innymi żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. – W trzydniowym szkoleniu udział wziął 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany. Żołnierze pokonywali pole minowe, korzystając z przejścia przygotowanego przez brytyjskich saperów. Trenowali też zajęcie rejonu i wyprowadzenie kontrataku – opowiada kpt. Karolina Krzewina-Hyc, oficer prasowy 7 Brygady. Brytyjczycy podczas ćwiczeń wykorzystywali m.in. wozy bojowe MCV Warrior oraz czołgi Challenger.

Kanadyjczycy od kilku miesięcy ćwiczą w różnych rejonach Polski w ramach „Maple Detachment 15”. Na drawskim poligonie wspólnie z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej ćwiczyli na przykład desant z pokładu śmigłowca oraz szturm na budynek. Tam też trenowali polscy i kanadyjscy strzelcy wyborowi.

Amerykańskie oddziały pancerne już w ubiegłym roku w ramach „Heavy Detachment” ćwiczyły w Drawsku z pododdziałami 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Żołnierze z USA mieli ze sobą czołgi Abrams oraz transportery opancerzone Bradley. Teraz główne siły Amerykanów aż do 20 grudnia będą szkolić się na poligonie w Żaganiu.

Z kolei Niemcy przyjechali do Polski na ćwiczenia „Panzer Detachment”. W planach poza manewrami „Dragon”, mają jeszcze listopadowe szkolenie z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, również na poligonie w Orzyszu.

Zgodnie z planem w tym roku na terytorium Polski ma się szkolić w sumie 14 tysięcy żołnierzy z kilkunastu krajów NATO. Wzmożona aktywność Sojuszu ma związek z tak zwanym wzmacnianiem wschodniej flaki. Takie uzgodnienia zapadły podczas ostatniego szczytu NATO w Newport.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marcin Lasoń

dodaj komentarz

komentarze

~Stefan
1444814700
A co to za wybuchy na lotnisku w Białej Podlaskiej ?!?!?!?
53-68-48-23

Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
 
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Nowa misja i nowy sprzęt
Preselekcja u komandosów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Bohaterowie jadą na wakacje
Rozpoczynamy nową erę
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Spełniliśmy swój obowiązek
Cienka niebieska linia
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Sprawdzają Brutusa
Wojna wywiadów
Wojsko wróciło do Lublina
Rivalry on Closed Sea
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Amerykańska przyszłość WZL
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Wozy amunicyjne do Raków
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Strzelać nauczyłem się sam
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szukamy następcy Herculesa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Od sojusznika do kata
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
High Confidence Operations
Zielonka dla Patriotów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wędrówka dla Dwóch Serc
Czarny odchodzi do cywila
„Pułaski” wrócił do kraju
Przysięga śląskich terytorialsów
A Torn Subcontinent
Jedna misja, jeden zespół
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Irańskie szachy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Przez krew zdobyty Śląsk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Wave of Alliances
Desant z transportowca-giganta
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wielofunkcyjny scyzoryk
Brunatno-czerwona zmowa
Śladami Pierwszej Pancernej
Najpierw „Sonda”, później promocja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO