moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Maple Detachment” wylądował w Glinniku

Śmigłowiec Mi-8 ląduje tuż obok wrogich ciężarówek. Z jego wnętrza desantuje się oddział kanadyjskich żołnierzy. W narastającej kanonadzie, pośród angielskich okrzyków, można usłyszeć również polską mowę. To element polsko-kanadyjskich ćwiczeń, które odbywają się na lotnisku w Glinniku.Żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej wraz z Kanadyjczykami z 3 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Pułku Królewskiej Armii dzielą się swoim doświadczeniem. Blisko 2 tygodniowy plan działania obejmuje nie tylko zajęcia w salach wykładowych, ale przede wszystkim zadania taktyczne, zarówno na placu ćwiczebnym jak i w terenie.

– To nasz standardowy plan ćwiczeń. Ale różnica polega na tym, że gościmy żołnierzy z Kanady. Poznają nasze metody działania oraz procedury obowiązujące na pokładach śmigłowców latających w brygadzie – mówi por. Łukasz Ogrodowicz, dowódca 3 Szwadronu 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej.


Film: Michał Zieliński

Kanadyjczycy muszą nauczyć się zjazdu na „szybkiej linie”, ale i używanych przez polskich kawalerzystów gestów, załadunku na pokład oraz sposobów ubezpieczania maszyny – Nasze wyszkolenie jest do siebie bardzo podobne. Jedyne istotne różnice wynikają z innych przepisów BHP oraz wąskich specjalizacji oficerów kanadyjskiej armii.

Po omówieniu oraz przećwiczeniu procedur żołnierze organizują się w polsko-kanadyjskie zespoły. Tym razem pieczę nad każdym z nich sprawują zagraniczni dowódcy. Polscy żołnierze wtapiają się w oddział. Będą wspomagać kanadyjskich kolegów w akcji, jednocześnie obserwując ich na placu boju. Celem drużyn jest przechwycenie ładunku z bronią oraz schwytanie lub eliminacja członków wrogiego oddziału. Pewne jest, że przeciwnik będzie stawiał opór.


Chwilę później żołnierze desantują się w pobliżu podejrzanych ciężarówek. Zajmujący się przeładunkiem rebelianci ostrzeliwują się zza pojazdów, jednak nie udaje im się odeprzeć ataku. Siły NATO systematycznie eliminują cele, przejmują i zabezpieczają przemycaną broń, po czym szturmują obsadzony przez wroga bunkier. Komendy wydawane przez prowadzącego natarcie dowódcę, raz za razem odbijają się echem w gardłach jego podopiecznych. Dzięki temu walczący żołnierze mają pewność, że rozumieją swoje zadania oraz znają pozycje towarzyszy broni. Po kilku minutach walka dobiega końca.

– Jesteśmy lekką piechotą, zwykle nie wykorzystujemy transporterów. Cały swój dobytek tachamy na plecach – mówi kapral Patryk Wojtyna, jeden z czterech Polaków służących w 3 Batalionie 3 Pułku Królewskiej Armii. Żołnierz chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami – Niektórzy z nas mają odznaki spadochroniarskie, co zbliża nas do kolegów z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Nasze wyszkolenie też jest porównywalne, czasem jedynie inaczej wykonujemy niektóre czynności. Pewne różnice wynikają również z innych typów śmigłowców, jakie mamy na stanie w armii (obecnie Bell CH-146 Griffon). U nas wsiada się z dwóch stron, w Mi-8 są tylko jedne drzwi. Wymaga to przestawienia, ale to drobnostki – opowiada kapral Wojtyna.


Ćwiczenia na lotnisku w Glinniku stanowią część operacji „Maple Detachment-15”. Bierze w nich udział ok. 200 kanadyjskich żołnierzy, którzy wraz z polskimi wojskami powietrznodesantowymi będą ćwiczyć także na poligonach w Drawsku Pomorskim, Nowej Dębie oraz Wędrzynie. Kanadyjczycy z 3 Pułku Królewskiej Armii pozostaną w Polsce do końca roku.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
 
Sprawdzają Brutusa
Wielofunkcyjny scyzoryk
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Wozy amunicyjne do Raków
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Od sojusznika do kata
Przysięga śląskich terytorialsów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Piknik ze smakiem
Szukamy następcy Herculesa
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
A Wave of Alliances
Spełniliśmy swój obowiązek
Jedna misja, jeden zespół
Brunatno-czerwona zmowa
Irańskie szachy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Desant z transportowca-giganta
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowa misja i nowy sprzęt
Rozpoczynamy nową erę
Preselekcja u komandosów
Zielonka dla Patriotów
Bohaterowie jadą na wakacje
Wojna wywiadów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Czarny odchodzi do cywila
Amerykańska przyszłość WZL
Przez krew zdobyty Śląsk
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Strzelać nauczyłem się sam
Wędrówka dla Dwóch Serc
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Najpierw czekanie, potem pośpiech
High Confidence Operations
A Torn Subcontinent
Wojsko wróciło do Lublina
Rivalry on Closed Sea

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO