moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Maple Detachment” wylądował w Glinniku

Śmigłowiec Mi-8 ląduje tuż obok wrogich ciężarówek. Z jego wnętrza desantuje się oddział kanadyjskich żołnierzy. W narastającej kanonadzie, pośród angielskich okrzyków, można usłyszeć również polską mowę. To element polsko-kanadyjskich ćwiczeń, które odbywają się na lotnisku w Glinniku.Żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej wraz z Kanadyjczykami z 3 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Pułku Królewskiej Armii dzielą się swoim doświadczeniem. Blisko 2 tygodniowy plan działania obejmuje nie tylko zajęcia w salach wykładowych, ale przede wszystkim zadania taktyczne, zarówno na placu ćwiczebnym jak i w terenie.

– To nasz standardowy plan ćwiczeń. Ale różnica polega na tym, że gościmy żołnierzy z Kanady. Poznają nasze metody działania oraz procedury obowiązujące na pokładach śmigłowców latających w brygadzie – mówi por. Łukasz Ogrodowicz, dowódca 3 Szwadronu 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej.


Film: Michał Zieliński

Kanadyjczycy muszą nauczyć się zjazdu na „szybkiej linie”, ale i używanych przez polskich kawalerzystów gestów, załadunku na pokład oraz sposobów ubezpieczania maszyny – Nasze wyszkolenie jest do siebie bardzo podobne. Jedyne istotne różnice wynikają z innych przepisów BHP oraz wąskich specjalizacji oficerów kanadyjskiej armii.

Po omówieniu oraz przećwiczeniu procedur żołnierze organizują się w polsko-kanadyjskie zespoły. Tym razem pieczę nad każdym z nich sprawują zagraniczni dowódcy. Polscy żołnierze wtapiają się w oddział. Będą wspomagać kanadyjskich kolegów w akcji, jednocześnie obserwując ich na placu boju. Celem drużyn jest przechwycenie ładunku z bronią oraz schwytanie lub eliminacja członków wrogiego oddziału. Pewne jest, że przeciwnik będzie stawiał opór.


Chwilę później żołnierze desantują się w pobliżu podejrzanych ciężarówek. Zajmujący się przeładunkiem rebelianci ostrzeliwują się zza pojazdów, jednak nie udaje im się odeprzeć ataku. Siły NATO systematycznie eliminują cele, przejmują i zabezpieczają przemycaną broń, po czym szturmują obsadzony przez wroga bunkier. Komendy wydawane przez prowadzącego natarcie dowódcę, raz za razem odbijają się echem w gardłach jego podopiecznych. Dzięki temu walczący żołnierze mają pewność, że rozumieją swoje zadania oraz znają pozycje towarzyszy broni. Po kilku minutach walka dobiega końca.

– Jesteśmy lekką piechotą, zwykle nie wykorzystujemy transporterów. Cały swój dobytek tachamy na plecach – mówi kapral Patryk Wojtyna, jeden z czterech Polaków służących w 3 Batalionie 3 Pułku Królewskiej Armii. Żołnierz chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami – Niektórzy z nas mają odznaki spadochroniarskie, co zbliża nas do kolegów z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Nasze wyszkolenie też jest porównywalne, czasem jedynie inaczej wykonujemy niektóre czynności. Pewne różnice wynikają również z innych typów śmigłowców, jakie mamy na stanie w armii (obecnie Bell CH-146 Griffon). U nas wsiada się z dwóch stron, w Mi-8 są tylko jedne drzwi. Wymaga to przestawienia, ale to drobnostki – opowiada kapral Wojtyna.


Ćwiczenia na lotnisku w Glinniku stanowią część operacji „Maple Detachment-15”. Bierze w nich udział ok. 200 kanadyjskich żołnierzy, którzy wraz z polskimi wojskami powietrznodesantowymi będą ćwiczyć także na poligonach w Drawsku Pomorskim, Nowej Dębie oraz Wędrzynie. Kanadyjczycy z 3 Pułku Królewskiej Armii pozostaną w Polsce do końca roku.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Codziennie składamy legunom raport
 
Cybersec’19
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Obrona bez polityki
GROM na kursie działań specjalnych
Wojny wygrywa rezerwa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Polacy świętowali niepodległość
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Jani, Miraculously Saved
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Tyraliera terytorialsów
PESCO z polskim projektem
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Podaruj upominek kombatantowi
68W Means Lifesaver
101 lat Niepodległej!
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Plan modernizacji marynarki wojennej
Logistycy w akcji
Nowa spółka lotnicza PGZ
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
O służbach specjalnych na ASzWoj
Symbol zaklęty w dacie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Mroczne serce okupowanej Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wołyńskie lwie serca
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Awanse na 11 listopada
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Wojsko na Biegu Niepodległości
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Thin Blue Line
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Black Jack ściąga do Polski
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowy wiceminister w MON
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Najwyższy skok w tandemie
Razem się szkolą, razem walczą
Niechciany traktat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO