moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczeciński Korpus rośnie w siłę

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni będą wkrótce tworzyli żołnierze z prawie 20 państw, a samo dowództwo powiększy się dwukrotnie – zapowiedział generał Mieczysław Gocuł. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego spotkał się w Bydgoszczy z szefami sztabów armii państw nadbałtyckich.


Istniejący od piętnastu lat Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (MNC NE), którego dowództwo znajduje się w Szczecinie, był pierwszą instytucją natowską w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego głównym zadaniem jest dowodzenie operacjami kolektywnej obrony, jak również udział w misjach pokojowych, akcjach usuwania skutków klęsk żywiołowych i w organizowaniu międzynarodowych ćwiczeń. Szczecińska jednostka ma obecnie status sił niskiej gotowości. W praktyce oznacza to, że jej żołnierze muszą być gotowi do wykonywania zadań najpóźniej 180 dni po otrzymaniu rozkazów. Jednak wkrótce ma się to zmienić.

Na wrześniowym szczycie NATO w Newport szefowie obrony Polski, Niemiec i Danii zadeklarowali, że jej status szczecińskiej zostanie podwyższony do sił wyższej gotowości. Żołnierze z MNC NE będą mieli jedynie miesiąc na mobilizację. Po certyfikacji będą również mogli dowodzić Siłami Odpowiedzi NATO, w tym tzw. szpicą, która ma powstać w najbliższych miesiącach.

Zapowiedź podniesienia gotowości bojowej Korpusu już przełożyła się na wzrost jej znaczenia międzynarodowego. Generał Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który spotkał się w środę ze swoimi odpowiednimi z krajów nadbałtyckich, zdradził, że po szczycie w Walii chęć dołączenia do Korpusu zadeklarowało kolejnych kilka państw. – Z moich obliczeń wynika, że już wkrótce będzie w nim partycypowało około dwudziestu krajów – zapowiedział generał. Dodał, że w związku z nowymi zadaniami, jakie niesie ze sobą podwyższenie gotowości bojowej, znacząco zwiększy się liczebność kwatery w Szczecinie. – Ostateczna struktura będzie zależała od zadań, jakie przypiszemy Korpusowi. Ponieważ jednak niewątpliwie spektrum zadań będzie bardzo szerokie, musi się znacząco zwiększyć. Szacuję, że dwukrotnie – stwierdził szef Sztabu Generalnego.

Żołnierze ze szczecińskiego sztabu nie ukrywają zadowolenia z nowych zadań. – Po tym, jak na początku roku wysoką gotowość zadeklarował korpus grecki, tylko nasz, ze wszystkich dziewięciu funkcjonujących w wojskowej strukturze NATO, jest tym o niskiej gotowości. Miło będzie dołączyć do pozostałych kwater w ich statusie i możliwościach – komentuje ppłk Wojciech Wiśniewski, rzecznik Korpusu.

Ostateczne decyzje o nowym kształcie szczecińskiego Korpusu zapadną w najbliższych miesiącach. Zgodnie z wrześniowym porozumieniem ministrów obrony Polski, Niemiec i Danii po szczycie w Walii jego certyfikacja jako kwatery sił wysokiej gotowości musi zakończyć się do 2016 roku.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (MNC NE) w Szczecinie powstał w 1999 roku. Utworzyły go trzy państwa: Polska, Niemcy i Dania. Jako kraje założycielskie finansują jego działalność i decydują o jego funkcjonowaniu, m.in. zapraszając do niego kolejne państwa członkowskie. Obecnie taki status ma dziesięć państw: Chorwacja, Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Węgry oraz Szwecja (jedyny kraj spoza NATO).

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Karol Sito

dodaj komentarz

komentarze


Zmiana w unijnej misji we Włoszech
 
Daglezje na większe przeprawy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Symulator Orlika w Dęblinie
Nurkowie w głębinach
Żydzi od Andersa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ferie z gwiazdami sportu
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kutno w sieci LogHubs
Pustynna burza wokół Husajna
VIII zmiana PKW gotowa na misję
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Komandosi znad Garigliano
Dama odeszła do historii
155 mm dla US Army
Laserowa artyleria US Army
Trudny egzamin przed misją
Wojsko – plan na życie
Telefon dla seniora
Agenci wywiadu na bobslejach
Pandemię pokonamy szczepieniami
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Wojsko walczy z COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Ukraiński kurs na Zachód
Obrady ministrów obrony NATO
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
WBH upublicznia swoje archiwa
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Dołącz do zawodowców
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Kwalifikacja odbędzie się …
Na rozgrzewkę – zapasy
Jest Warszawa
Co musi umieć kierowca czołgu
Kuźnie oficerskich kadr
We Never Stop
Komisje sejmowe o umowie z USA
Armia Fight Night znów w akcji
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Trudny rok na misjach
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Saperzy zimą otworzą ogień
Jakie zmiany w mundurówce?
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Hartowanie spadochroniarzy
Malutka na poligonie
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Meta podsumowała komandoskie biegi
Na straży niebieskiej linii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO