moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejni Polacy jadą do Afganistanu

Kilkudziesięciu żołnierzy z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego wyruszy za kilka dni na misję. Polscy oficerowie i podoficerowie zajmą stanowiska w Połączonym Dowództwie ISAF w Afganistanie. – To będzie kluczowy rok dla ISAF. Zakończymy misję bojową, a rozpoczniemy szkoleniową – mówi ppłk Wojciech Wiśniewski, rzecznik szczecińskiej jednostki.


Dzisiaj w Szczecinie odbyło się oficjalne pożegnanie wyjeżdżających do Afganistanu żołnierzy. Wojskowi wylecą na misję jeszcze w tym tygodniu. Dla Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego to będzie już trzecia misja w Afganistanie. Żołnierze służyli już pod Hindukuszem w 2007 i 2010 roku.

Tym razem oficerowie i podoficerowie z korpusu będą służyć w dowództwie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Współpracować będą z wojskowymi z Korpusu Szybkiego Reagowania NATO z Turcji. W pierwszej połowie roku większość stanowisk (90 proc.) zajmą Turcy, wojskowi ze Szczecina  będą ich wspierać. W drugim półroczu role się odwrócą. Wtedy do Afganistanu poleci blisko 100 polskich żołnierzy korpusu. – Od lipca do grudnia, czyli w kluczowym momencie misji, żołnierze korpusu stanowić będą trzon dowództwa. Zakończymy misję bojową, a otworzymy nową misję szkoleniową – mówi ppłk Wojciech Wiśniewski, rzecznik Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Dowództwo będzie też musiało zadbać o spokój podczas kwietniowych wyborów prezydenckich oraz bezpieczne wycofywanie ludzi i sprzętu z rejonu misji. Oficerowie ze Szczecina podkreślają, że będzie to trudny rok dla ISAF ze względu na planowaną zmianę charakteru misji – z bojowej na doradczo-szkoleniową. Zgodnie z planem, do końca 2014 roku siły afgańskie mają przejąć całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo w swoim kraju.

– Przygotowywaliśmy się do tych zadań przez ostatni rok. Szkoliliśmy się zespołowo w składzie narodowym i podczas treningów wielonarodowych organizowanych pod egidą NATO. Każdy z żołnierzy wyjeżdżających na misję brał też udział w kursach indywidualnych – mówi rzecznik jednostki. Jednym z najważniejszych treningów przed misją było ćwiczenie „Crystal Eagle”, które odbyło się w Wildflecken w Niemczech.

REKLAMA

*****

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 roku. Utworzyły go trzy państwa: Dania, Niemcy i Polska. Obecnie służą w nim żołnierze z 13 krajów. Do korpusu przystępowały kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja i Czechy (2005), USA (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012) i Węgry (2013). Jako część struktury wojskowej NATO korpus może działać w obronie krajów należących do Sojuszu, w operacjach reagowania kryzysowego i usuwania skutków klęsk żywiołowych. W czasie pokoju działa tylko Kwatera Główna Korpusu w Szczecinie. Działania korpusu finansują solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii. Od grudnia 2012 roku korpusem dowodzi gen. broni Bogusław Samol.

MKS

autor zdjęć: PFC Piotr Kmieć

dodaj komentarz

komentarze

~Wacha
1389713400
Te zdięcie idealnie pokazuje stan munturów Polskiej armii.Każdy inny. Powinno być jednakowo może nawet brzydko ale jednakowo.
1A-50-B7-6E
~And
1389643500
A miał być już koniec misji w Afganistanie
B3-CC-C7-26

Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
 
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Pustynna burza wokół Husajna
Kutno w sieci LogHubs
Na straży niebieskiej linii
Nurkowie w głębinach
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Malutka na poligonie
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komandosi znad Garigliano
Saperzy zimą otworzą ogień
Jakie zmiany w mundurówce?
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Żydzi od Andersa
Ferie z gwiazdami sportu
Obrady ministrów obrony NATO
Hartowanie spadochroniarzy
WBH upublicznia swoje archiwa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Telefon dla seniora
Jest Warszawa
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
We Never Stop
Dołącz do zawodowców
Armia Fight Night znów w akcji
Amerykanie odmładzają F-16
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Dama odeszła do historii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kuźnie oficerskich kadr
Jakie zmiany w umundurowaniu?
155 mm dla US Army
Wojsko – plan na życie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pandemię pokonamy szczepieniami
Kwalifikacja odbędzie się …
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Meta podsumowała komandoskie biegi
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Co musi umieć kierowca czołgu
Agenci wywiadu na bobslejach
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Daglezje na większe przeprawy
Trudny rok na misjach
Wojsko walczy z COVID-19
Trudny egzamin przed misją
Symulator Orlika w Dęblinie
Na rozgrzewkę – zapasy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO