moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dywizjon trałowców z nowym dowódcą

Wprowadzenie do służby niszczyciela min Kormoran będzie jednym z najważniejszych zadań nowego dowódcy 13 Dywizjonu Trałowców. – Wracam tu, gdzie zaczynałem służbę. Co prawda, dywizjon stacjonował wówczas na Helu, ale to ta sama jednostka – mówi kmdr por. Piotr Sikora. Na stanowisku zastąpił kmdr. Krzysztofa Rybaka.


W skład 13 Dywizjonu wchodzą trałowce, niszczyciele min oraz grupy nurków minerów. Jego okręty na co dzień stacjonują w gdyńskim porcie wojennym, ale od początku roku jednostka wchodzi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dzisiejszy dzień jest dla niej jednym z najważniejszych w roku. A wszystko za sprawą zmiany na stanowisku dowódcy.

Kmdr por. Krzysztof Rybak żegna się ze stanowiskiem i przechodzi do Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Zostaje też awansowany na stopień komandora. Dywizjonem dowodził przez trzy lata. – Ale faktycznie jestem z nim związany od początku swojej służby, czyli od 1990 roku. Poza dywizjonem spędziłem tylko 2,5 roku – wspomina. Przez blisko ćwierć wieku między innymi dowodził trałowcem ORP „Śniardwy”, niszczycielem min ORP „Czajka”, kierował też działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1), który strzegł bezpieczeństwa na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. Na czele 13 Dywizjonu stanął po powrocie z misji.

– To były dobre trzy lata. Nasze okręty brały udział we wszystkich większych ćwiczeniach NATO, operacjach „Open Spirit”, które polegały na oczyszczaniu z min akwenów należących do państw bałtyckich, a także misjach SNMCMG-1 – wylicza kmdr por. Rybak. – Najważniejszym wydarzeniem było jednak rozpoczęcie budowy pierwszego niszczyciela min typu Kormoran II. W całym procesie bierzemy udział jako doradcy. Powstaje taki okręt, z jakiego chcielibyśmy korzystać – dodaje.

I właśnie wprowadzenie do służby nowej jednostki, które powinno nastąpić w 2015 roku, będzie jednym z najważniejszych zadań jego następcy. Został nim kmdr por. Piotr Sikora. Przez cały ubiegły rok dowodził on SNMCMG-1. Ale drogi obecnego i już byłego dowódcy 13 Dywizjonu splatały się też wcześniej. – To właśnie jemu przekazywałem dowodzenie dwoma okrętami. Teraz obejmuje po mnie kolejne stanowisko. Na pewno sobie poradzi – podkreśla kmdr Rybak.

– Wracam tu, gdzie zaczynałem służbę. Co prawda, dywizjon stacjonował wówczas na Helu, ale to ta sama jednostka – mówi kmdr por. Sikora. Przyznaje, że na najbliższy czas ma sporo planów. – Chciałbym na przykład, by nasi nurkowie zdobyli uprawnienia, które pozwoliłyby im zajmować się likwidacją improwizowanych ładunków wybuchowych. Myślę o zorganizowaniu kompleksowego szkolenia medycznego dla wszystkich marynarzy służących w dywizjonie. Ale to dopiero wstępne projekty – zaznacza i dodaje, że niezwykle ważna będzie codzienna praca dywizjonu: szkolenie załóg i ich wymiana. – Chodzi o to, by wszyscy nasi marynarze, także ci z załóg trałowców, mogli wziąć udział w misjach SNMCMG-1, w których regularnie uczestniczą nasze niszczyciele min – tłumaczy kmdr por. Sikora.

Najbliższe tygodnie, mimo okresu urlopowego, będą dla 13 Dywizjonu intensywne. Już na początku sierpnia do służby w natowskim zespole przeciwminowym wraca ORP „Flaming”. Niedługo potem na ćwiczenia „Northern Coast” wyruszy ORP „Mewa”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Rzetelna informacja w cenie!
 
Emerytura wypłacana w … karmie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Defendery w komplecie
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Do broni!
Techniki linowe dla wybranych
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Skok na głęboką wodę
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
W Tokio zgasł olimpijski znicz
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Żołnierze wrócili do Polski
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Współpraca i walka w komunikacji
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Przez sport do wojska!
Pomnik prawdy o Katyniu
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Symulator dla kierowców ciężarówek
Wybierz się na wojskowe studia
Ziemia z misji na pamiątkę
Prosty język to najważniejsza maksyma!
W walce na dwa fronty – bez szans
Kosmiczne technologie na MSPO
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Szczyt NATO już w poniedziałek
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Symulator skoków ze spadochronem
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Nowe racje dla specjalsów
NATO na tropie dezinformacji
Defendery. Innowacyjność w cenie
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Course on Diplomacy
Misja, w której stawką było życie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze bez testów z WF-u
Czołgi do ataku!
HSW ma ofertę dla armii
MSPO 2021 - serwis specjalny
Polscy żołnierze polecą na Islandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO