moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dywizjon trałowców z nowym dowódcą

Wprowadzenie do służby niszczyciela min Kormoran będzie jednym z najważniejszych zadań nowego dowódcy 13 Dywizjonu Trałowców. – Wracam tu, gdzie zaczynałem służbę. Co prawda, dywizjon stacjonował wówczas na Helu, ale to ta sama jednostka – mówi kmdr por. Piotr Sikora. Na stanowisku zastąpił kmdr. Krzysztofa Rybaka.


W skład 13 Dywizjonu wchodzą trałowce, niszczyciele min oraz grupy nurków minerów. Jego okręty na co dzień stacjonują w gdyńskim porcie wojennym, ale od początku roku jednostka wchodzi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dzisiejszy dzień jest dla niej jednym z najważniejszych w roku. A wszystko za sprawą zmiany na stanowisku dowódcy.

Kmdr por. Krzysztof Rybak żegna się ze stanowiskiem i przechodzi do Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Zostaje też awansowany na stopień komandora. Dywizjonem dowodził przez trzy lata. – Ale faktycznie jestem z nim związany od początku swojej służby, czyli od 1990 roku. Poza dywizjonem spędziłem tylko 2,5 roku – wspomina. Przez blisko ćwierć wieku między innymi dowodził trałowcem ORP „Śniardwy”, niszczycielem min ORP „Czajka”, kierował też działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1), który strzegł bezpieczeństwa na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. Na czele 13 Dywizjonu stanął po powrocie z misji.

– To były dobre trzy lata. Nasze okręty brały udział we wszystkich większych ćwiczeniach NATO, operacjach „Open Spirit”, które polegały na oczyszczaniu z min akwenów należących do państw bałtyckich, a także misjach SNMCMG-1 – wylicza kmdr por. Rybak. – Najważniejszym wydarzeniem było jednak rozpoczęcie budowy pierwszego niszczyciela min typu Kormoran II. W całym procesie bierzemy udział jako doradcy. Powstaje taki okręt, z jakiego chcielibyśmy korzystać – dodaje.

I właśnie wprowadzenie do służby nowej jednostki, które powinno nastąpić w 2015 roku, będzie jednym z najważniejszych zadań jego następcy. Został nim kmdr por. Piotr Sikora. Przez cały ubiegły rok dowodził on SNMCMG-1. Ale drogi obecnego i już byłego dowódcy 13 Dywizjonu splatały się też wcześniej. – To właśnie jemu przekazywałem dowodzenie dwoma okrętami. Teraz obejmuje po mnie kolejne stanowisko. Na pewno sobie poradzi – podkreśla kmdr Rybak.

– Wracam tu, gdzie zaczynałem służbę. Co prawda, dywizjon stacjonował wówczas na Helu, ale to ta sama jednostka – mówi kmdr por. Sikora. Przyznaje, że na najbliższy czas ma sporo planów. – Chciałbym na przykład, by nasi nurkowie zdobyli uprawnienia, które pozwoliłyby im zajmować się likwidacją improwizowanych ładunków wybuchowych. Myślę o zorganizowaniu kompleksowego szkolenia medycznego dla wszystkich marynarzy służących w dywizjonie. Ale to dopiero wstępne projekty – zaznacza i dodaje, że niezwykle ważna będzie codzienna praca dywizjonu: szkolenie załóg i ich wymiana. – Chodzi o to, by wszyscy nasi marynarze, także ci z załóg trałowców, mogli wziąć udział w misjach SNMCMG-1, w których regularnie uczestniczą nasze niszczyciele min – tłumaczy kmdr por. Sikora.

Najbliższe tygodnie, mimo okresu urlopowego, będą dla 13 Dywizjonu intensywne. Już na początku sierpnia do służby w natowskim zespole przeciwminowym wraca ORP „Flaming”. Niedługo potem na ćwiczenia „Northern Coast” wyruszy ORP „Mewa”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Wsparcie ma znaczenie
Jego ofiara – nasza pamięć
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Litwini z polskimi Gromami
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Zbrodnicza farsa
Czerwieńsze będą…
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Na granicy stratosfery
Na straży nieba
Polski wkład w operację „Overlord”
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Równanie z „Iksem”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Minister obrony RFN w Polsce
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Generał z cienia
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Uniforms Are Worn by Real People
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
DOL(a) pilota
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Koszykarskie widowisko
Kraków zaprosił weteranów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bez zmian w emeryturach
Śmierć w sercu Azji
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Ruszyły największe targi obronne
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Stała baza wojsk USA w Polsce
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Podróż w ciemność
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wielka gra na ukraińskim froncie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
W centrum uwagi
Najzdrowsi z najtwardszych
Podchorążowie w dżungli
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Łączą nas wspólne cele
Trening działań połączonych
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Od eksperymentu do elity NATO
Marsz prawdę ci powie
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Sojusz kontra drony
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Krok w stronę pokoju
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polska szykuje się do produkcji Panter
Powitanie F-35 z Polską
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO