moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dywizjon trałowców z nowym dowódcą

Wprowadzenie do służby niszczyciela min Kormoran będzie jednym z najważniejszych zadań nowego dowódcy 13 Dywizjonu Trałowców. – Wracam tu, gdzie zaczynałem służbę. Co prawda, dywizjon stacjonował wówczas na Helu, ale to ta sama jednostka – mówi kmdr por. Piotr Sikora. Na stanowisku zastąpił kmdr. Krzysztofa Rybaka.


W skład 13 Dywizjonu wchodzą trałowce, niszczyciele min oraz grupy nurków minerów. Jego okręty na co dzień stacjonują w gdyńskim porcie wojennym, ale od początku roku jednostka wchodzi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dzisiejszy dzień jest dla niej jednym z najważniejszych w roku. A wszystko za sprawą zmiany na stanowisku dowódcy.

Kmdr por. Krzysztof Rybak żegna się ze stanowiskiem i przechodzi do Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Zostaje też awansowany na stopień komandora. Dywizjonem dowodził przez trzy lata. – Ale faktycznie jestem z nim związany od początku swojej służby, czyli od 1990 roku. Poza dywizjonem spędziłem tylko 2,5 roku – wspomina. Przez blisko ćwierć wieku między innymi dowodził trałowcem ORP „Śniardwy”, niszczycielem min ORP „Czajka”, kierował też działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1), który strzegł bezpieczeństwa na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. Na czele 13 Dywizjonu stanął po powrocie z misji.

– To były dobre trzy lata. Nasze okręty brały udział we wszystkich większych ćwiczeniach NATO, operacjach „Open Spirit”, które polegały na oczyszczaniu z min akwenów należących do państw bałtyckich, a także misjach SNMCMG-1 – wylicza kmdr por. Rybak. – Najważniejszym wydarzeniem było jednak rozpoczęcie budowy pierwszego niszczyciela min typu Kormoran II. W całym procesie bierzemy udział jako doradcy. Powstaje taki okręt, z jakiego chcielibyśmy korzystać – dodaje.

I właśnie wprowadzenie do służby nowej jednostki, które powinno nastąpić w 2015 roku, będzie jednym z najważniejszych zadań jego następcy. Został nim kmdr por. Piotr Sikora. Przez cały ubiegły rok dowodził on SNMCMG-1. Ale drogi obecnego i już byłego dowódcy 13 Dywizjonu splatały się też wcześniej. – To właśnie jemu przekazywałem dowodzenie dwoma okrętami. Teraz obejmuje po mnie kolejne stanowisko. Na pewno sobie poradzi – podkreśla kmdr Rybak.

– Wracam tu, gdzie zaczynałem służbę. Co prawda, dywizjon stacjonował wówczas na Helu, ale to ta sama jednostka – mówi kmdr por. Sikora. Przyznaje, że na najbliższy czas ma sporo planów. – Chciałbym na przykład, by nasi nurkowie zdobyli uprawnienia, które pozwoliłyby im zajmować się likwidacją improwizowanych ładunków wybuchowych. Myślę o zorganizowaniu kompleksowego szkolenia medycznego dla wszystkich marynarzy służących w dywizjonie. Ale to dopiero wstępne projekty – zaznacza i dodaje, że niezwykle ważna będzie codzienna praca dywizjonu: szkolenie załóg i ich wymiana. – Chodzi o to, by wszyscy nasi marynarze, także ci z załóg trałowców, mogli wziąć udział w misjach SNMCMG-1, w których regularnie uczestniczą nasze niszczyciele min – tłumaczy kmdr por. Sikora.

Najbliższe tygodnie, mimo okresu urlopowego, będą dla 13 Dywizjonu intensywne. Już na początku sierpnia do służby w natowskim zespole przeciwminowym wraca ORP „Flaming”. Niedługo potem na ćwiczenia „Northern Coast” wyruszy ORP „Mewa”.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko ma ofertę dla cywili
 
Oficer jak biała karta...
Online z mistrzami sportu
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Krwawy Wołyń
Kolejne Groty dla wojska
Emisariusz heroiczny
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Dogrywka „Defendera”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Laserowa artyleria US Army
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda jedzie do USA
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Odznaka dla ratowników pola walki
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kraby w Bolesławcu
Rakiety z Mesko w F-35
Ułańska szarża
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Szkolenie wodne podhalańczyków
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Żołnierze w sztafecie pomocy
Weterani znów staną na macie
Mały Katyń pod Augustowem
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
PGZ będzie obecna na MSPO
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Brawurowe zagony motorowe
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ochotnicy na ratunek
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO