moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Steadfast Jazz”: Gdynia czeka na okręty

Cztery okręty i dwa śmigłowce wystawi Marynarka Wojenna do współorganizowanych przez Polskę natowskich ćwiczeń „Steadfast Jazz 2013”. W morskiej części manewrów wezmą udział żołnierze ośmiu państw, a pokieruje nim polski oficer – kmdr Mariusz Kościelski.


Przygotowania do największych od lat manewrów NATO wkraczają w decydującą fazę. – Pod koniec przyszłego tygodnia w gdyńskim porcie wojennym zacumują pierwsze jednostki biorące udział w manewrach: włoski niszczyciel ITS „Duilio”, a także okręty natowskiego zespołu obrony przeciwminowej, którym z pokładu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” dowodzi oficer polskiej Marynarki Wojennej kmdr por. Piotr Sikora – zapowiada kmdr ppor. Czesław Cichy z Biura Prasowego Marynarki Wojennej. W sumie w skład komponentu morskiego wejdzie kilkanaście jednostek z ośmiu państw NATO. Polska Marynarka Wojenna, prócz „Czernickiego”, na „Steadfast Jazz” wyśle okręt podwodny ORP „Sokół”, niszczyciel min ORP „Flaming” oraz fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”. Siły te będą wspomagane przez dwa śmigłowce: Mi 14PŁ i maszynę pokładową SH-2G.

Dowodzenie komponentem obejmie Polak, kmdr Mariusz Kościelski, na co dzień służący w Centrum Operacji Morskich. – Polscy oficerowie będą też stanowili większość w dwudziestotrzyosobowym sztabie. Znajdzie się ich tam aż siedemnastu. Ale okrętem flagowym ćwiczeń będzie holenderska jednostka HNLMS „De Ruyter” – informuje kmdr ppor. Cichy.

Znaczenie manewrów trudno przecenić. – Podczas nich będą certyfikowane Siły Odpowiedzi NATO. Dla nas to najważniejsze ćwiczenia w trakcie rocznej misji. Prawdziwe jej zwieńczenie – podkreśla kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa-1. Na razie wchodzące w jego skład jednostki stacjonują w Helsinkach. Za niespełna dwa tygodnie utworzą jedną z dwóch grup komponentu. Na czas ćwiczeń do zespołu dołączą dwa kolejne niszczyciele min: z Polski i Wielkiej Brytanii.

Zadaniem grupy będzie oczyszczanie z min wyznaczonych akwenów Morza Bałtyckiego, zwłaszcza podejścia do portów, i torowanie drogi transportu morskiego. Druga grupa, w której skład wejdą fregata, niszczyciel oraz holenderski okręt dowodzenia, otrzyma zadanie odparcia wszelkich ataków z powietrza i spod wody. – W rolę nieprzyjacielskiego okrętu podwodnego wcieli się chociażby nasz ORP „Sokół” – tłumaczy kmdr ppor. Cichy. W manewrach weźmie też udział lotnictwo morskie. Prócz polskich śmigłowców, nad Bałtykiem pojawią się portugalski samolot patrolowy P-3C „Orion” oraz samolot wczesnego ostrzegania z Norwegii DA-20.

– Komponent będzie operował na wodach należących do Polski: na Zatoce Gdańskiej i dalej, aż do poligonu morskiego w Ustce – tłumaczy kmdr ppor. Cichy. Okręty wyjdą w morze 2 listopada. Wcześniej marynarzy czeka tak zwana faza portowa. Zanim jednak ona nastąpi, 29 i 30 października jednostki otworzą swoje pokłady dla mieszkańców Trójmiasta i turystów. – Chcielibyśmy, by mogli zwiedzać wszystkie jednostki. To jednak zależy od decyzji poszczególnych dowódców – zaznacza kmdr ppor. Cichy.

„Steadfast Jazz 2013” to największe od siedmiu lat manewry NATO. Zostaną przeprowadzone na terytorium Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Prócz sił morskich, będą ćwiczyły wojska lądowe, powietrzne oraz specjalne – łącznie sześć tysięcy żołnierzy i marynarzy z przeszło 20 krajów członkowskich i partnerskich sojuszu północnoatlantyckiego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
 
Stawiamy na rozwój
Obrady Rady Unii Europejskiej
Raki dla zawiszaków
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Brytyjska „pamiątka”
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Sojusze na fali
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Kolejne drony dla WOT-u
Kierunek: Afganistan
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Desant na czeskich spadochronach
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Rozdarty subkontynent
Od konfliktu do zgody
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
The Chariots of Jihad
Polsko-francuska szkoła uczuć
NATO silniejsze z rezerwistami
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Moja „bazówka”
Rozpoczynamy nową erę
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Dni Huty Pieniackiej były policzone
„Pułaski” wrócił do kraju
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
„Dragon’19” od kuchni
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowi szturmani w JW Agat
Obława pełna białych plam
Formowanie 19 Brygady
Gotowi na F-35?
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Polska historia w Norwegii
Kolejna szabla AFN zdobyta
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Wkręceni w skoki
Sport nie dzieli, sport łączy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Ankona – samodzielna polska operacja
Zmiany w przepisach mundurowych
Tak umierał Wołyń
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowe nakolanniki
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
F-35 wylądowały w Powidzu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rivalry on Closed Sea
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Działalność firm na rzecz obronności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO