moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Steadfast Jazz”: Gdynia czeka na okręty

Cztery okręty i dwa śmigłowce wystawi Marynarka Wojenna do współorganizowanych przez Polskę natowskich ćwiczeń „Steadfast Jazz 2013”. W morskiej części manewrów wezmą udział żołnierze ośmiu państw, a pokieruje nim polski oficer – kmdr Mariusz Kościelski.


Przygotowania do największych od lat manewrów NATO wkraczają w decydującą fazę. – Pod koniec przyszłego tygodnia w gdyńskim porcie wojennym zacumują pierwsze jednostki biorące udział w manewrach: włoski niszczyciel ITS „Duilio”, a także okręty natowskiego zespołu obrony przeciwminowej, którym z pokładu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” dowodzi oficer polskiej Marynarki Wojennej kmdr por. Piotr Sikora – zapowiada kmdr ppor. Czesław Cichy z Biura Prasowego Marynarki Wojennej. W sumie w skład komponentu morskiego wejdzie kilkanaście jednostek z ośmiu państw NATO. Polska Marynarka Wojenna, prócz „Czernickiego”, na „Steadfast Jazz” wyśle okręt podwodny ORP „Sokół”, niszczyciel min ORP „Flaming” oraz fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”. Siły te będą wspomagane przez dwa śmigłowce: Mi 14PŁ i maszynę pokładową SH-2G.

Dowodzenie komponentem obejmie Polak, kmdr Mariusz Kościelski, na co dzień służący w Centrum Operacji Morskich. – Polscy oficerowie będą też stanowili większość w dwudziestotrzyosobowym sztabie. Znajdzie się ich tam aż siedemnastu. Ale okrętem flagowym ćwiczeń będzie holenderska jednostka HNLMS „De Ruyter” – informuje kmdr ppor. Cichy.

Znaczenie manewrów trudno przecenić. – Podczas nich będą certyfikowane Siły Odpowiedzi NATO. Dla nas to najważniejsze ćwiczenia w trakcie rocznej misji. Prawdziwe jej zwieńczenie – podkreśla kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa-1. Na razie wchodzące w jego skład jednostki stacjonują w Helsinkach. Za niespełna dwa tygodnie utworzą jedną z dwóch grup komponentu. Na czas ćwiczeń do zespołu dołączą dwa kolejne niszczyciele min: z Polski i Wielkiej Brytanii.

Zadaniem grupy będzie oczyszczanie z min wyznaczonych akwenów Morza Bałtyckiego, zwłaszcza podejścia do portów, i torowanie drogi transportu morskiego. Druga grupa, w której skład wejdą fregata, niszczyciel oraz holenderski okręt dowodzenia, otrzyma zadanie odparcia wszelkich ataków z powietrza i spod wody. – W rolę nieprzyjacielskiego okrętu podwodnego wcieli się chociażby nasz ORP „Sokół” – tłumaczy kmdr ppor. Cichy. W manewrach weźmie też udział lotnictwo morskie. Prócz polskich śmigłowców, nad Bałtykiem pojawią się portugalski samolot patrolowy P-3C „Orion” oraz samolot wczesnego ostrzegania z Norwegii DA-20.

– Komponent będzie operował na wodach należących do Polski: na Zatoce Gdańskiej i dalej, aż do poligonu morskiego w Ustce – tłumaczy kmdr ppor. Cichy. Okręty wyjdą w morze 2 listopada. Wcześniej marynarzy czeka tak zwana faza portowa. Zanim jednak ona nastąpi, 29 i 30 października jednostki otworzą swoje pokłady dla mieszkańców Trójmiasta i turystów. – Chcielibyśmy, by mogli zwiedzać wszystkie jednostki. To jednak zależy od decyzji poszczególnych dowódców – zaznacza kmdr ppor. Cichy.

„Steadfast Jazz 2013” to największe od siedmiu lat manewry NATO. Zostaną przeprowadzone na terytorium Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Prócz sił morskich, będą ćwiczyły wojska lądowe, powietrzne oraz specjalne – łącznie sześć tysięcy żołnierzy i marynarzy z przeszło 20 krajów członkowskich i partnerskich sojuszu północnoatlantyckiego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Legia Akademicka po raz piąty
 
Duch Invictus jest, czas na formę
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Eto, pies na misje
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Czy będą podwyżki?
JWK to test siły i motywacji
Wzmocnione siły na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szef MON-u w Forcie Sill
Advantages of Efficient Organization
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Kobiety a pokój
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Dron z LAW-u
Współpraca i wspólna pamięć
Polsko-tureckie obrady
Żołnierze bez testów z WF-u
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Emerytura wypłacana w … karmie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
W jedynym słusznym kierunku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Time for Miecznik
Star Army
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Afganistan. Czas wracać do domu
Polityka nie znosi próżni
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Wybierz się na wojskowe studia
Rezerwista ochotnik też musi się starać
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Dron dla hydrografów
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Kraby dla podhalańczyków
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Test mobilności 12 Dywizji
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Ciemne strony Facebooka
AZOR – podwodny specjalista
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ogień na alpejskich szczytach
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Course on Diplomacy
Wilk na poligonie
Szef MON odwiedził USA
KFOR: wyższy stopień gotowości
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO