moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dzień z dywizjonem

Na pokładzie ORP „Flaming” gościł generał de Gaulle, a na ORP „Mewa” – papież Jan Paweł II. ORP „Mewa” był też pierwszym polskim okrętem, na którym załopotała flaga NATO. Dziś 8 trałowców służących w 13 Dywizjonie Trałowców ma swoje święto – 67. rocznicę utworzenia jednostki.

ORP „Flaming”. Fot. Arch. MW RP

Konflikt narasta. Nieprzyjaciel chce sparaliżować polską marynarkę oraz żeglugę cywilną. Stawia kolejne zagrody minowe. Wtedy do akcji wkraczają trałowce.

– Rozwijają one i ciągną za sobą trał, czyli specjalną sieć – tłumaczy kmdr ppor. Piotr Adamczak, zastępca rzecznika Marynarki Wojennej. Czasem jest ona wyposażona w ostrza podcinające liny, na których kotwiczą miny. Kiedy mina wypłynie na powierzchnię, niszczy się ją strzałem z pokładu. Innym razem trały wytwarzają pole elektromagnetyczne imitujące pracę okrętu. Jeśli mamy do czynienia z miną akustyczną bądź magnetyczną, drgania spowodują jej wybuch.

Ale zadania trałowców nie ograniczają się do niszczenia zagród minowych. W czasie pokoju okręty między innymi czyszczą dno morskie ze starej amunicji i niewybuchów, które zalegają tam głównie od czasów drugiej wojny światowej.

Pod polską banderą pływa kilkanaście tego typu okrętów. W 13 Dywizjonie jest ich osiem. Właśnie dziś jednostka świętuje 67. rocznicę utworzenia.

Tradycje dywizjonu sięgają 1921 roku. Wówczas to polska bandera została podniesiona na pierwszych trałowcach wyprodukowanych jeszcze w Niemczech. Później jednostka podlegała kilkukrotnym przekształceniom. Dziś dywizjon stacjonuje w Gdyni. W jego skład wchodzą trzy okręty typu 206 FM – ORP „Mewa”, „Czajka” i „Flaming”. Służbę zaczynały jeszcze w latach 60. jako klasyczne trałowce. Na przełomie wieków zostały poddane gruntownej modernizacji. – Dziś są to niszczyciele min, które mają do dyspozycji pojazdy podwodne. Nadal jednak mogą też zbierać i niszczyć miny za pomocą trałów – wyjaśnia kmdr ppor. Adamczak.

Gdyński dywizjon dysponuje też pięcioma trałowcami małomagnetycznymi. Marynarze nazywają je czasem „plastikami”, ponieważ zostały zbudowane ze sztucznych tworzyw. W 1989 roku w strukturę dywizjonu włączona została grupa nurków-minerów.

13 Dywizjon może się pochwalić niezwykle barwną historią. W 1967 roku na pokładzie ORP „Flaming” gościł ówczesny prezydent Francji Charles de Gaulle. W czerwcu 1987 roku krótki rejs na pokładzie ORP „Mewa” odbył Jan Paweł II. – Zanim papież wszedł na pokład, trzeba było zdemontować wszelkie uzbrojenie. Pojawił się nawet pomysł, by z okrętu usunąć pojemniki ze sprężonym powietrzem. Ówczesny dowódca w porę ukrócił te zakusy. Przypomniał, że sprężone powietrze potrzebne jest, by uruchomić silnik – opowiada kmdr ppor. Arkadiusz Kurdybelski, szef sztabu 13 Dywizjonu, a wcześniej jeden z dowódców „Mewy”. Historię papieskiej wizyty zna on tylko z opowiadań. Ale dokładnie 25 lat później, już jako dowódca, sam gościł na pokładzie wysokiego watykańskiego dostojnika – kardynała Tarcisio Bertone.

ORP „Mewa” przeszedł do historii także z innego powodu. W 2000 roku został pierwszym polskim okrętem, na którym załopotała flaga NATO. Stało się to podczas wspólnych ćwiczeń z jednostkami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Dwa lata później „Mewa” stała się pełnoprawnym członkiem grupy. Obecnie w kolejnym zespole, pod dowództwem okrętu ORP „Czernicki”, pływa inny polski niszczyciel min – ORP „Czajka”.

Współpraca z NATO to dla marynarzy z dywizjonu chleb powszedni. Okręty regularnie biorą udział we wspólnych ćwiczeniach z sojusznikami. Mają na koncie udział m.in. w manewrach „Sandy Coast”, „Baltops” czy „Blue Game”.

Dziś wczesnym rankiem, z okazji święta, na okrętach dywizjonu podniesiona została wielka gala banderowa. O dziewiątej rozpoczął się dzień otwartych koszar. Goście mogą obejrzeć m.in.: pokaz sprzętu i uzbrojenia ORP „Mewa” oraz Grupy Nurków-Minerów, pokazy ratownictwa morskiego czy gaszenia pożarów, a także spróbować grochówki prosto z kuchni polowej.

Zdjęcia trałowców dostępne są w naszej galerii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. MW RP

dodaj komentarz

komentarze

~tomson
1365203340
Wszytko super tylko kto wpadł na genialny pomysł żeby organizować dzień otwarty w piątek w godzinach od 9.00 do 13.30 kiedy każdy jest w pracy lub szkole. Nic chyba nie stało na przeszkodzie żeby przesunąć to na sobotę.
DA-82-1C-B0

Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
 
Rywalizacja na zamkniętym morzu
F-35 wylądowały w Powidzu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Raki dla zawiszaków
„Pułaski” wrócił do kraju
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Brytyjska „pamiątka”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Kolejna szabla AFN zdobyta
Polsko-francuska szkoła uczuć
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stawiamy na rozwój
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Kierunek: Afganistan
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wkręceni w skoki
Obrady Rady Unii Europejskiej
Desant na czeskich spadochronach
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Nowe nakolanniki
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Sojusze na fali
Rozdarty subkontynent
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Kolejne drony dla WOT-u
Polska historia w Norwegii
Działalność firm na rzecz obronności
Formowanie 19 Brygady
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Zmiany w przepisach mundurowych
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
NATO silniejsze z rezerwistami
Tak umierał Wołyń
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Ankona – samodzielna polska operacja
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
The Chariots of Jihad
Gotowi na F-35?
Nowi szturmani w JW Agat
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Obława pełna białych plam
Rozpoczynamy nową erę
Od konfliktu do zgody
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Rivalry on Closed Sea
Sport nie dzieli, sport łączy
„Dragon’19” od kuchni
Moja „bazówka”
Żołnierze WOT wesprą harcerzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO