moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Open Spirit” – oczyszczanie Bałtyku

Dwanaście okrętów z kilku krajów świata, a także cztery grupy nurków będą oczyszczać litewskie wody Bałtyku z min i niewybuchów, które zalegają na dnie od czasu drugiej wojny światowej. W rozpoczętej dziś operacji „Open Spirit 2013” uczestniczą marynarze z Polski.


Operacja u wybrzeży Litwy to pierwsze zadanie, które po letniej przerwie ma do wykonania natowski zespół obrony przeciwminowej. Od początku roku na jego czele stoi polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Podczas „Open Spirit 2013” pod jego komendą będą działały niszczyciele min z Estonii, Holandii i Belgii. – Na kilka dni dołączył też do nas duński okręt HDMS „Thetis” – wyjaśnia kpt. mar. Piotr Wojtas, oficer prasowy zespołu. Jednostka do poszukiwania min wykorzysta dwa morskie drony. – To niewielkie okręciki. Mogą być zdalnie sterowane, z pokładu HDMS „Thetis”, albo przez kilkuosobową załogę – tłumaczy kpt. mar. Wojtas.

Niebezpiecznych pozostałości po ostatniej wojnie będą poszukiwać też dwa inne zespoły okrętów. Pierwszy składa się z jednostek Baltronu, czyli wspólnego dywizjonu sił morskich Litwy, Łotwy i Estonii, a także polskiego niszczyciela min ORP „Flaming”. Drugi tworzą litewski okręt M54 „Kursis” i cztery grupy nurków minerów, w tym specjaliści z Polski.

Dziś po południu okręty wyszły z portu w Kłajpedzie. W morzu pozostaną przez dziesięć dni. – Oczyszczanie akwenu ze starych min i niewybuchów to niezwykle żmudna praca – przyznaje kpt. mar. Wojtas. – Każdemu z okrętów zostaje przydzielony kwadrat o boku równym mili morskiej. Należy go przeszukać metr po metrze przy użyciu specjalistycznego sprzętu. To trochę jak odkurzanie dywanu. Jeśli załoga natknie się na niebezpieczne pozostałości, wysadza je w powietrze – tłumaczy. Sprawdzone i oczyszczone pole zostaje oznaczone na mapie kolorem zielonym, a okręt otrzymuje do przeszukania kolejny kwadrat. Jak jednak przyznaje kpt. mar. Wojtas, marynarze nie mogą mieć całkowitej pewności, że przeczesany kwadrat za kilka lat nadal będzie czysty. – Trzeba pamiętać choćby o ruchach dna albo ciągniętych pod wodą rybackich sieciach, które mogą spowodować przemieszczenie niewybuchów w sprawdzone wcześniej miejsca – zaznacza kpt. mar. Wojtas.

Operacje pod kryptonimem „Open Spirit” są organizowane co roku. Obejmują na przemian wody Litwy, Łotwy i Estonii. – Polskie okręty biorą w nich udział regularnie od 15 lat – informuje kmdr ppor. Piotr Adamczak z Biura Prasowego Marynarki Wojennej.

Na dnie Bałtyku nadal leży dużo niebezpiecznych pozostałości z czasów ostatniej wojny. Sam akwen, a także część leżących nad nim państw były areną intensywnych walk. A liczne w tym rejonie cieśniny, zatoki, przesmyki sprzyjały zakładaniu zagród minowych. – Min używały wszystkie strony konfliktu – podkreśla kmdr ppor. Adamczak. – Na Bałtyku powstawały zarówno zagrody defensywne, które miały ochronić porty, np. przed okrętami podwodnymi przeciwnika, jak i ofensywne, mające uniemożliwić wrogim jednostkom wyjście na pełne morze – tłumaczy. Według szacunków podczas ostatniej wojny na Morzu Bałtyckim rozmieszczono około 150 tysięcy min. – Szczególnie dużo niebezpiecznych obiektów zalega u wybrzeży Łotwy i Estonii, w Zatoce Fińskiej. Nadal mogą one stanowić zagrożenie dla żeglugi i rybołówstwa – podsumowuje kmdr ppor. Adamczak.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Piotr Wojtas

dodaj komentarz

komentarze


Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
 
Advantages of Efficient Organization
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Szef MON odwiedził USA
JWK to test siły i motywacji
Szef MON-u w Forcie Sill
Polsko-tureckie obrady
Polityka nie znosi próżni
Kraby dla podhalańczyków
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Duch Invictus jest, czas na formę
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Dron dla hydrografów
Emerytura wypłacana w … karmie
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Drzwi do JWK otwiera selekcja
UE o wspólnym bezpieczeństwie
AZOR – podwodny specjalista
Czy będą podwyżki?
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
KFOR: wyższy stopień gotowości
Course on Diplomacy
Dron z LAW-u
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Star Army
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Kobiety a pokój
Wzmocnione siły na granicy
Time for Miecznik
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Żołnierze bez testów z WF-u
Współpraca i wspólna pamięć
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Ogień na alpejskich szczytach
W jedynym słusznym kierunku
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Ciemne strony Facebooka
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilk na poligonie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wybierz się na wojskowe studia
Test mobilności 12 Dywizji
Eto, pies na misje
Legia Akademicka po raz piąty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO