moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
26 sierpnia 1944

„Oskarżano Armię Krajową o niewalczenie przeciwko Niemcom. Obecnie oskarża się o walczenie przeciw Niemcom. Chcemy zaznaczyć, że Londyn, Waszyngton i Moskwa, każdy na swój sposób, nawoływały Polaków do walki przeciwko Niemcom”
Komunikat radiostacji „Świat”, Wielka Brytania

Trwa coraz bardziej rozpaczliwa obrona pozycji na Starym Mieście. Broni się załoga Banku Polskiego, Pasażu Simonsa, Pałacu Blanka i Ratusza. Pod naporem nieprzyjaciela Budynek Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, bez wiedzy i zgody dowództwa, opuszczają oddziały pod dowództwem Mieczysława Chyżyńskiego „Pełki”. Dowódca zostanie potem skazany przez Wojskowy Sąd Specjalny na karę śmierci (wyrok pozostał w zawieszeniu). Niemcy przejmują kontrolę nad PWPW. Wieczorem rusza kontratak Batalionu „Zośka”. Udaje się odzyskać główne wejście i południowo-zachodni narożnik wytwórni.

Komenda Główna AK instaluje się w gmachu PKO przy ulicy Jasnej.

Na Mokotowie grupa ppłk. „Gryfa” bezskutecznie próbuje przebić się w rejonie Łazienek, by uzyskać kontakt ze Zgrupowaniem „Kryska” na Czerniakowie.

W nocy żołnierze Pułku „Baszta” opanowują klasztor Nazaretanek przy Czerniakowskiej. Z budynków udaje się ewakuować zakonnice i będących pod ich opieką rannych oraz ludność cywilną.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO