„Praca harcerzy w Warszawie jest ponad wszelką pochwałę. Wielu młodych chłopców oddało swe życie za ojczyznę. Są oni zdyscyplinowani i na zawołanie zjawiają się do każdej pracy. Jedni działają jako posłańcy, inni noszą amunicję na linię frontu i barykad, jeszcze inni pomagają przy gaszeniu pożaru. Słowem, godnie podtrzymują tradycję międzynarodowego harcerstwa”
Fragment audycji Johna Warda, Brytyjczyka, jeńca wojennego, który po ucieczce z niewoli wstąpił w szeregi Armii Krajowej i walczył w Powstaniu
Powstańcy z Batalionu „Kiliński” odpoczywają po zdobyciu „Cafe Clubu” na rogu Nowego Światu i Al. Jerozolimskich. Fot. Joachim Joachimczyk „Joachim”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Żołnierze Batalionu „Kiliński”, atakiem przez wyłom w podziemiach, zdobywają „Cafe Club” na rogu Alej Jerozolimskich i Nowego Światu. Ginie 18 Niemców, 14 dostaje się do niewoli. Dzięki temu zlikwidowany zostaje punkt, z którego Niemcy prowadzili ostrzał barykady osłaniającej przejście przez Aleje Jerozolimskie.
Na Starym Mieście trwa heroiczna obrona atakowanych od kilku dni pozycji. Powstańcy walczą w ruinach zakładów Fiata, szpitala Jana Bożego, Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych i klasztoru Kanoniczek.
Wieczorem rozpoczyna się ewakuacja Komendy Głównej AK do Śródmieścia. Kanałami idą także przedstawiciele władzy cywilnej – wicepremier Jan Jankowski i przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org