moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
25 sierpnia 1944

„Praca harcerzy w Warszawie jest ponad wszelką pochwałę. Wielu młodych chłopców oddało swe życie za ojczyznę. Są oni zdyscyplinowani i na zawołanie zjawiają się do każdej pracy. Jedni działają jako posłańcy, inni noszą amunicję na linię frontu i barykad, jeszcze inni pomagają przy gaszeniu pożaru. Słowem, godnie podtrzymują tradycję międzynarodowego harcerstwa”
Fragment audycji Johna Warda, Brytyjczyka, jeńca wojennego, który po ucieczce z niewoli wstąpił w szeregi Armii Krajowej i walczył w Powstaniu

Powstańcy z Batalionu „Kiliński” odpoczywają po zdobyciu „Cafe Clubu” na rogu Nowego Światu i Al. Jerozolimskich. Fot. Joachim Joachimczyk „Joachim”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Żołnierze Batalionu „Kiliński”, atakiem przez wyłom w podziemiach, zdobywają „Cafe Club” na rogu Alej Jerozolimskich i Nowego Światu. Ginie 18 Niemców, 14 dostaje się do niewoli. Dzięki temu zlikwidowany zostaje punkt, z którego Niemcy prowadzili ostrzał barykady osłaniającej przejście przez Aleje Jerozolimskie.

Na Starym Mieście trwa heroiczna obrona atakowanych od kilku dni pozycji. Powstańcy walczą w ruinach zakładów Fiata, szpitala Jana Bożego, Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych i klasztoru Kanoniczek.

Wieczorem rozpoczyna się ewakuacja Komendy Głównej AK do Śródmieścia. Kanałami idą także przedstawiciele władzy cywilnej – wicepremier Jan Jankowski i przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO