moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
21 sierpnia 1944

„Warszawa tęskni do swego >>Starzyńskiego<<, czeka na ucieleśniony symbol walki. [...] Warszawa za mało jeszcze orientuje się w górnej kondygnacji władz. Nie wie jeszcze wyraźnie, kto kieruje, kto odpowiada. Nie orientują się ludzie, kto się kryje pod pseudonimami”
„Kurier Stołeczny”, nr 12


Nocą rusza natarcie z Żoliborza. Oddziały powstańcze chcą przebić się do Starego Miasta. Nie udaje się jednak zaskoczyć Niemców. Polacy natrafiają na bardzo silny opór w okolicach Dworca Gdańskiego i ponoszą ogromne straty. Atak się załamuje.

Sytuacja na Starym Mieście staje się dramatyczna. Dowódcy poszczególnych odcinków obrony donoszą o braku amunicji i skrajnym wyczerpaniu żołnierzy. W dzień powstańcy odpierają ataki nieprzyjaciela, a pod osłoną nocy przeprowadzają kontrataki na utracone pozycje. Z płonącego na Długiej Arsenału wycofuje się oddział kpt. „Konara”, budynku broni już tylko jedna kompania Batalionu „Chrobry”.

Niemcy wysadzają budynek Pawiaka. Jeszcze przed wybuchem Powstania Warszawskiego podjęli decyzję o likwidacji okrytego ponurą sławą więzienia. Większość osadzonych wywieziono do obozów koncentracyjnych w Gross-Rosen i Ravensbrück. 13 i 18 sierpnia w ruinach getta wykonano ostatnie egzekucje więźniów. 20 sierpnia nastąpiła ewakuacja niemieckiej załogi więzienia.

W kinie „Palladium” drugi pokaz kroniki powstańczej. Film zawiera m.in. ujęcia z opanowania budynku PAST-y.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO