moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Powstańcze kino

Kto się o tym wszystkim dowie, jeśli my tego nie pokażemy? – pyta retorycznie jeden z bohaterów filmu „Powstanie Warszawskie”, operator Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Działający w jego strukturach wydział „Rój” miał za zadanie utrwalić na taśmie filmowej przebieg walk w Warszawie. W czasie powstania z tych materiałów stworzono kronikę, którą wyświetlano w kinie Palladium.


Kino Palladium przy ulicy Złotej 7/9 uruchomiono w połowie lat 30 ubiegłego wieku. W czasie wojny władze okupacyjne zmieniły jego nazwę na Helgoland i uczyniły z niego lokal „tylko dla Niemców”. Trzykrotnie – 13 i 21 sierpnia oraz 21 września – wyświetlono w nim trzy części filmu „Warszawa walczy”, ukazującego walki w stolicy.

Biuro Informacji i Propagandy powstało już wiosną 1940 roku w strukturach Związku Walki Zbrojnej, poprzednika Armii Krajowej. Do jego zadań należało m.in. informowanie społeczeństwa o działalności rządu i Polskiego Państwa Podziemnego, o prawdziwej sytuacji na frontach oraz podtrzymywanie woli oporu i walki z okupantem. Nie mniej ważne było dokumentowanie zbrodni popełnianych na Polakach, które po wojnie będą świadectwem bestialstwa najeźdźców. W 1942 roku w ramach BIP zaczyna działać wydział o kryptonimie „Rój”, który zajmuje się szkoleniem filmowców, fotoreporterów, radiowców, dziennikarzy, pisarzy, a także artystów.

Filmowcy dokumentują Powstanie Warszawskie na 30 tys. metrów taśmy filmowej, z których Wacław Kaźmierczak wraz z dwoma reżyserami – Antonim Bohdziewiczem „Wiktorem” i Jerzym Zarzyckim „Pikiem” – zmontował kilka kronik. 13 sierpnia wieczorem w kinie Palladium odbył się pierwszy publiczny pokaz filmowy. Na ekranie można było obejrzeć walki przy placu Narutowicza, placu Napoleona, w ulicach Jasnej i Marszałkowskiej, pożar domów w Alejach Jerozolimskich, oddziały powstańcze w czasie przygotowań do akcji, pracę sanitariuszek. Sala była wypełniona po brzegi. Na widowni, obok przedstawicieli powstańczej prasy i żołnierzy, zasiedli także mieszkańcy okolicznych domów. Projekcje dwóch pozostałych kronik odbyły się 21 sierpnia i 2 września.

„Wyświetlany film jest świadectwem ofiarnej pracy fotooperatorów filmowych AK, docierających pod kulami na najbardziej zagrożone odcinki. Praca i wysiłek fotooperatorów i personelu technicznego stanowi istotny wkład w wysiłek powstańczy” – pisał na swoich łamach „Robotnik”, jedno z pism wydawanych w czasie Powstania Warszawskiego.


Film: Muzeum Powstania Warszawskiego

Materiały nakręcone przez operatorów Wydziału Propagandy Armii Krajowej zostały wykorzystane w filmie „Powstanie Warszawskie”. Obraz ten, którego producentem jest Muzeum Powstania Warszawskiego, miał swoją premierę 9 maja 2014 roku. To unikatowy film fabularny, który powstał w całości ze zmontowanych materiałów archiwalnych.

W Muzeum Powstania Warszawskiego działa sala kinowa, która swą nazwę wzięła od historycznego kina powstańczego. Na ekranie wyświetlana jest krótka kronika walk, zmontowana z materiałów archiwalnych.


Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
 
Oczy na wschodnią flankę
Reforma administracji wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO