moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
20 sierpnia 1944

„Jak wiadomo, w szeregach powstańczej Warszawy walczą w ramach AK grupy Słowaków, lotnik angielski, grupa wolnych Francuzów, grupy żydowskich bojowców. Jeszcze przed 1 sierpnia szukali dróg do AK robotnicy holenderscy, którzy niestety nie zdążyli, gdyż zostali wywiezieni do Rzeszy. Członkowie innych narodów, porwani polskim porywem, chwytają za broń, by wziąć udział w porachunkach z wrogami całej Europy”
„Za naszą i waszą...”, „Demokrata”

Powstańcy na barykadzie na ulicy Zielnej obserwują płonącą PAST-ę. Fot. Eugeniusz Lokajski „Brok”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nieustanny atak, poprzedzony bombardowaniem, na pozycje na Starym Mieście. Niemcy zdobywają Bielańską. Dostają się także do jednego skrzydła Banku Polskiego. Za pomocą transportera min Goliath burzą ścianę Pałacu Mostowskich. Po wielogodzinnych walkach powstańcy muszą wycofać się z zajmowanych pozycji.

Według zapisów Felicjana Majorkiewicza „Irona” na Starym Mieście broni się 1357 żołnierzy uzbrojonych w 249 pistoletów maszynowych, 52 ręczne karabiny maszynowe, 4 ciężkie karabiny maszynowe, 6 piatów, 35 miotaczy ognia, działko, moździerz oraz broń lekką. Niemal bez przerwy stawiają czoła trzem pułkom niemieckim.

Powstańcy zdobywają siedzibę Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przy ulicy Zielnej. Walki o drugi pod względem wysokości budynek Warszawy trwały od pierwszego dnia Powstania. Do niewoli trafia 110–120 niemieckich żołnierzy. W polskie ręce trafia sporo broni i amunicji.

Upadek Muranowa. Oddziały Zgrupowania „Leśnik” wycofują się na Stare Miasto, gdzie wzmacniają obronę Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO