moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
22 sierpnia 1944

„Pierwszym na dziś obowiązkiem każdego Polaka jest okazanie pomocy bezdomnym, dziś, zaraz, natychmiast! Nie śmią istnieć domy całe, a nie mające miejsca i strawy dla bezdomnych. Dzielmy się z nimi wszystkim, co posiadamy, szczęśliwi, że się jeszcze dzielić możemy”
Apel Zofii Kossak-Szczuckiej na łamach „Biuletynu Informacyjnego”

Kolejna próba przebicia się powstańców z Żoliborza do Starego Miasta. Podobnie jak dzień wcześniej, Niemcy są dobrze przygotowani do odparcia ataku. Znów szwankuje koordynacja działań po obu stronach linii wroga i łączność między poszczególnymi oddziałami. W ciągu dwudniowych walk straty powstańców wynoszą około 500 zabitych i rannych żołnierzy. Był to najkrwawszy bój Powstania Warszawskiego, niestety zakończony całkowitą klęską.

Batalion „Ruczaj” przeprowadza ostateczny szturm na tzw. małą PAST-ę przy ulicy Piusa XI. Siedzibę podstacji telefonów próbowano odbić od 1 sierpnia. Nad ranem niemiecka załoga poddaje się. Do niewoli trafia kilkudziesięciu Niemców, powstańcy zdobywają też broń i amunicję.

Zacięte walki na Starym Mieście. Powstańcy wycofują się z Arsenału i przechodzą do pobliskiego Pasażu Simonsa na rogu Długiej i Nalewek.

Ze Śródmieścia przechodzi kanałami na Mokotów ppłk Józef Rokicki „Karol”, nowy dowódca Obwodu V. Dzieli podległy mu teren na Mokotów Dolny, obejmujący Sielce, Czerniaków i Sadybę, i Mokotów Górny, na zachód od ulicy Puławskiej.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO