moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
13 sierpnia 1944

„Warszawa po raz drugi w tej wojnie znalazła się na linii frontu. Po raz drugi walczy sama – bez niczyjej pomocy – przeciw tym, którzy chcą zdławić jej duch wolności [...] Stolica po raz drugi manifestuje krwawo, że chce sama rozstrzygać o swym losie i być panią u siebie”
Orzeł Biały, pismo II Korpusu Polskiego, nr 25

Wrak niemieckiego pojazdu tzw. „czołgu-pułapki” na ul. Kilińskiego. Fot. Jerzy Świderski / Wikimedia.

Niemcy kierują potężne natarcie na Stare Miasto. Z Wybrzeża Gdańskiego atakują ul. Boleść, z Dworca Gdańskiego – Bonifraterską, od strony ul. Dzikiej – Stawki i Pokorną. Z ruin getta uderzają na ul. Nalewki i Ogród Krasińskich, z Leszna – na ul. Długą, Tłomackie i Bielańską, z pl. Teatralnego na Ratusz. Mimo dużych strat po stronie powstańców, ataki zostają zatrzymane.

Na ul. Kilińskiego wybucha zdobyty przez powstańców opancerzony nosiciel ładunków wybuchowych. Ginie ok. 300 osób, w tym ok. 160 żołnierzy.

Po wyparciu polskich oddziałów z ul. Stawki zamknięty zostaje pierścień wokół Starego Miasta. Gen. von dem Bach-Zelewski nakazuje rozpoczęcie przygotowań do całkowitej likwidacji oporu w tej dzielnicy. Przeciwko ok. 5000 powstańców, w dużej części rannych i zmęczonych prawie 2-tygodniowymi walkami, kierowana jest grupa bojowa gen. Reinefartha – ok. 8 tys. żołnierzy.

W kinie „Palladium” odbywa się pierwszy pokaz powstańczej kroniki. Autorami filmu są operatorzy Referatu Filmowego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.

Wieczorem rusza powstańcze natarcie w kierunku Hal Mirowskich. Celem jest odzyskanie połączenia między Starym Miastem a Śródmieściem. Po kilku godzinach ciężkich walk natarcie załamuje się. Niepowodzeniem kończy się także próba przebicia się z Mokotowa na Śródmieście. Oddziały pułku „Baszta” bezskutecznie atakują koszary SS na Kazimierzowskiej i Narbutta oraz tzw. Dom Wedla na rogu Puławskiej i Madalińskiego.

Żołnierze stacjonującej w Wielkiej Brytanii 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na znak protestu przeciw bierności aliantów wobec Powstania Warszawskiego, odmawiają przyjmowania posiłków.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Szef MON odwiedził USA
 
AZOR – podwodny specjalista
Żołnierze bez testów z WF-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO