moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
14 sierpnia 1944

„Walka o Warszawę przeciąga się. Prowadzona jest przeciw wielkiej przewadze nieprzyjaciela. Położenie wymaga niezwłocznego marszu na pomoc stolicy. Nakazuję skierować natychmiast najbardziej pospiesznymi marszami wszystkie rozporządzalne, dobrze uzbrojone jednostki, z zadaniem bicia nieprzyjaciela, znajdujących się na peryferiach i przedmieściach Warszawy, i wkroczenia do walki wewnątrz miasta”
Rozkaz dowódcy AK do komendantów okręgów sąsiadujących z Warszawą

„Szary Wilk” – niemiecki transporter opancerzony SdKfz 251 zdobyty przez powstańców. Fot. Sylwester Braun / Wikimedia.

Podczas walk o Uniwersytet Warszawski powstańcy zdobyli niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz 251/1. Zostaje on przekazany Kolumnie Motorowej por. „Aspiry” i włączony do plutonu samochodów pancernych por. „Wydry”. Dostaje imię „Jaś”. 23 sierpnia, na cześć poległego plut. pchor. Adama Dewicza, powstańcy zmieniają je na „Szary Wilk” – pseudonim dowódcy.

Ewakuacja Szpitala Maltańskiego przy ul. Senatorskiej. Szpital unika masakry, jaka spotkała inne tego rodzaju placówki powstańcze, głównie z powodu opieki, jaką otacza także rannych niemieckich żołnierzy. Jego dyrektor, płk. dr. Leon Strehl „Feliks” organizuje grupę cywilów i personelu, która wynosi obłożnie chorych i rannych. 200-osobowa kolumna przechodzi przez Park Saski w kierunku pozycji powstańczych.

Oddziały Armii Krajowej stacjonujące w Kampinosie otrzymują rozkaz przygotowania się do natarcia w kierunku Powązek i Cmentarza Żydowskiego. Celem tego manewru jest połączenie sił z Kampinosu z oddziałami walczącymi na Muranowie.

Niemcy wyłączają wodę w mieście. W prasie powstańczej pojawiają się komunikaty o konieczności oszczędzania wody, a dowództwo wydaje rozkaz budowania studni.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO