moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
12 sierpnia 1944

„W związku z nieporozumieniami na temat udziału kobiet w służbie wojskowej wyjaśnia się, iż kobiety, które w okresie konspiracji złożyły przysięgę i zostały zaliczone w stan formacji AK, są żołnierzami AK”
Fragment rozkazu nr 15 komendanta Okręgu Warszawa AK płk. Antoniego Chruściela „Montera”

Niemcy i Ukraincy ostrzeliwują Ratusz, Pałacu Blanka i kościół Panien Kanoniczek zza kolumnady Teatru Wielkiego na Plac Teatralnym. Fot. Wikimedia.

Oddziały SS RONA atakują pozycje powstańcze wokół placu Starynkiewicza. Odbijają budynki Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji, Dom Turystyczny, Miejski Instytut Higieny, Wojskowy Instytut Geograficzny i zabudowania Starostwa Grodzkiego przy Nowogrodzkiej róg Chałubińskiego. Zgrupowanie „Chrobry II” utrzymuje północną stronę Al. Jerozolimskich, z Domem Kolejowym i Dworcem Pocztowym. Dzięki temu Al. Jerozolimskie nadal pozostają zablokowane.

Nieustanny atak na Stare Miasto. Oddziały zgrupowania mjr. Stanisława Błaszczaka „Roga” odpierają niemieckie natarcia na Podwale i barykady na Kanonii, Świętojańskiej, Miodowej i Piwnej oraz na Ratusz i Pałac Blanka.

Po południu Niemcy przeprowadzają silny atak na ul. Leszno. Pada barykada na Lesznie, oddziały nieprzyjaciela wkraczają na ulice Przejazd i Rymarską. Kontratak powstańców odrzuca Niemców na pozycje wyjściowe.

Komenda Główna AK przenosi się ze szkoły na Barokowej (budynek jest często ostrzeliwany) do gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości, ul Długiej 7.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Drzwi do JWK otwiera selekcja
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
AZOR – podwodny specjalista

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO