moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na prawo patrz!

Szeregowi to najmniej zdyscyplinowana grupa żołnierzy w armii. Na ich koncie są głównie samowolne oddalenia, naruszanie dyscypliny i fałszowanie dokumentów. Jednak coraz groźniejszym zjawiskiem w wojsku stają się przestępstwa gospodarcze. Posłowie wysłuchali w środę informacji MON na temat przestrzegania prawa przez wojskowych.


Z informacji przygotowanej przez przedstawicieli ministerstwa obrony wynika, że liczba przestępstw popełnianych przez żołnierzy systematycznie spada. Jednym z powodów jest profesjonalizacja armii. – To dla nas duża satysfakcja, jednak nie uważamy, by sytuacja była idealna. Dlatego będziemy starać się, by liczba naruszeń prawa nadal zmniejszała się – mówił Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W 2012 roku spadek liczby przestępstw i wykroczeń nastąpił we wszystkich korpusach kadry zawodowej. Oficerowie popełnili mniej przestępstw o 37 proc. (72 wobec 114 w roku poprzednim), natomiast wykroczeń było mniej o 48 proc. (14 wobec 27), a podoficerowie odpowiednio o 21 proc. (168 wobec 214) i 59 proc. (63 wobec 155).

„Najmniej zdyscyplinowanym korpusem pozostają szeregowi zawodowi, choć w stosunku do poprzednich lat nastąpiła poprawa wskaźników ich karności” – czytamy w informacji MON. O 26 proc. spadła liczba sprawców przestępstw (250 wobec 339). O 16 proc. zmniejszyła się liczba wykroczeń (129 wobec 154). Wzrosła natomiast – o 23 proc. – liczba szeregowych uznanych za winnych w postępowaniach dyscyplinarnych (z 1449 do 1786). Na sumieniu szeregowych są przede wszystkim samowolne oddalenia, przestępstwa przeciwko mieniu oraz fałszowanie dokumentów. Znacznie częściej od pozostałych szeregowi dają się złapać, gdy są pod wpływem alkoholu.

– W ostatnich latach dominującym przejawem naruszeń prawa popełnianym przez żołnierzy jest przestępczość związana z osiąganiem nieuprawnionych korzyści materialnych – mówił płk Jerzy Gutowski, dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. Chodzi tu m.in. o oszustwa, fałszerstwa dokumentów i korupcję. W 2012 roku zakończono postępowanie karne przeciwko 40 żołnierzom zawodowym, których oskarżono o korupcję.

Posłowie wysłuchali też informacji na temat przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli w jednostkach wojskowych. W sumie przeprowadzono ich 260.

JT

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~żołnierzyk;]
1380189360
Dlaczego podajecie szczegółowo do opinii publicznej liczbę przestępstw popełnionych przez korpus szeregowych a korpus zarówno oficerski jak i podoficerski podajecie jedynie w procentach?? Kolejną kwestią są postępowania dyscyplinarne. Wszcząć postępowanie w stosunku do najniższych stopniem nie jest żadnym problemem, wszczyna je się za najmniejsze nawet błachostki. Reszta żołnierzy czyt. podoficerów i oficerów jest praktycznie nietykalna. Pozdrawiam.
70-E4-D2-D8
~ted
1380186900
Powyższa informacja to wielka manipulacja.W stosunku do oficerów i podof.operuje się procentami,a w wypadku szeregowych,których a WP jest najwięcej ilościowo.Ciekawe który szeregowy ma możliwości popełnienia w wojsku korupcji?Najcięższych przestępstw dopuszczają się oficerowie starsi i generałowie ,bo mają możliwości i taka informacja byłaby objektywna.Ta powyżej to tz.mamałyga i wielka ściema.
EE-8A-6D-E2

Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
 
Legia Akademicka po raz piąty
Ciemne strony Facebooka
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Time for Miecznik
Żołnierze poszkodowani na granicy
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Będą podwyżki dla żołnierzy
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
O bezpieczeństwie państw NATO
Ogień na alpejskich szczytach
Polityka nie znosi próżni
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Duch Invictus jest, czas na formę
Wybierz się na wojskowe studia
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żołnierze bez testów z WF-u
Zbrodnia bez kary
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wilk na poligonie
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
BohaterONy 2021 wręczone!
Emerytura wypłacana w … karmie
Inwestycje Stoczni Wojennej
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Święto sportowców w mundurach
Szef MON odwiedził USA
Sportowiec roku
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szczury Torbuku
AZOR – podwodny specjalista
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Saper robi przejście
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Napięta sytuacja na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Dron dla hydrografów
W jedynym słusznym kierunku
103 lata Sztabu Generalnego
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Kobiety a pokój
Kraby dla podhalańczyków
Raki dla podhalańczyków
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Będzie ustawa o obronie
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO