moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poligon podhalańczyków w Nowej Dębie

Dwa tysiące żołnierzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich do końca września szkolić się będzie na poligonie w Nowej Dębie. Podhalańczycy do dyspozycji będą mieli m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, samobieżne haubice Goździk. Od pogody zależy, czy wszyscy przejdą szkolenie ogniowe.

W poniedziałek jako pierwsi w Nowej Dębie zameldowali się żołnierze z 1 Batalionu Strzelców i 1 Batalionu Czołgów. Po dwóch tygodniach zmienią ich pododdziały z 5 Batalionu Strzelców oraz dywizjonów przeciwlotniczego i artylerii. W sumie do końca września poligonowy test na Podkarpaciu przejdzie 2000 żołnierzy z 21 Brygady.

– To dla nas jeden z większych poligonów. Dlatego dowództwo zdecydowało, że żołnierze szkolić się będą w Nowej Dębie w systemie rotacyjnym – wyjaśnia kpt. Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Na poligonie od tygodnia pracowało już kilkudziesięciu podhalańczyków. Ich zadaniem było przygotowanie miejsc zakwaterowania, żywienia i szkolenia żołnierzy. Transport wojskowego sprzętu trwał kilka dni. Czołgi jechały na rampach kolejowych, a bojowe wozy i inne pojazdy dojechały na poligon na przyczepach kołowych.

Jak trenować będą podhalańczycy? Przez najbliższy miesiąc ćwiczyć będą obronę, kontratak, współdziałanie w pododdziałach, wezmą udział w zajęciach taktycznych w dzień i w nocy. – Jednym z ważniejszych zajęć będzie szkolenie ogniowe i taktyczne. Wojsko będzie strzelać z broni indywidualnej, granatników, haubic, wozów i czołgów nie tylko na strzelnicach, ale i podczas kierowania ogniem. Na poligon przyjadą również saperzy i zdetonują półtonowy ładunek wybuchowy, który umożliwi pododdziałom przejście przez zapory minowe – opowiada kpt. Radzik.

O tym, czy zajęcia ogniowe odbędą się zgodnie z planem, zadecyduje ostatecznie pogoda. Obecnie na poligonie ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jeżeli nie spadnie deszcz, to zajęcia odbywać się będą bez użycia bojowej amunicji. – Jesteśmy na to przygotowani. Mamy alternatywne plany szkolenia. W przypadku suszy zwiększymy liczbę zajęć taktycznych – dodaje ppłk Wiesław Lewicki, szef szkolenia brygady.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa na szkolenie poligonowe we wrześniu wysyła swoich żołnierzy także do Drawska Pomorskiego. W ćwiczeniach „Dragon 13” weźmie udział batalion dowodzenia i dowództwo brygady. W sumie na obu poligonach szkolić się będzie przeszło trzy tysiące podhalańczyków.

MKS

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze


Piekło „Pługa”
The Beginning of Great History
Cel: Podwoić moc
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Zacięta walka o medale pod siatką
Polski sukces w Duńskim Marszu
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Zakochałam się w slalomie
PFM bez tajemnic
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Trójskok Belmy
Leopard nie stoi w kolejce
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Polska będzie zbrojna!
PKW Irak ewakuowany
Centrum wsparcia dla AH-64E
Pancerna nauka strzelania
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Rekompensaty dla weteranów
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Powaga w lekkości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polskie antydrony z Gdyni
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Zielone światło dla potwora
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Co kryje Bałtyk
Prezydenckie weto dla SAFE
AWL stawia na rozbudowę
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Buzdygany 2025 wręczone
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Kosmiczny Bałtyk
Kierunek: przyszłość
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Międzynarodowy poligon AWL
Klucz do przyszłości
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Nie pozwala spocząć na laurach
OSA wystartowała!
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Patrol z Syriusza
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Francuska tarcza dla NATO
Wodny test Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO