moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ustawa pragmatyczna na finiszu

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej przyjęła sprawozdanie z prac podkomisji zajmującej się nowelizacją ustawy pragmatycznej. Wśród zmian są: możliwość awansowania bez zmiany stanowiska, zniesienie kadencyjności dla podoficerów, dla oficerów – możliwość powtarzania kadencji na tym samym stanowisku.


Teraz projekt trafi do drugiego czytania. Oznacza to, że zmiany w ustawie o służbie wojskowej mogą zostać uchwalone na następnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w połowie września.

– Dla żołnierzy to najważniejsza ustawa, bo reguluje ona zasady ich pracy – mówił przewodniczący podkomisji Mariusz A. Kamiński (PiS), podkreślając, że wprowadzone zmiany są korzystne dla wojskowych, bo ułatwią służbę i poprawią jej jakość.

Podkomisja wprowadziła ponad 70 poprawek do obecnie obowiązującej ustawy o służbie wojskowej. Wśród najważniejszych zmian są: możliwość awansowania bez zmiany stanowiska, zniesienie kadencyjności dla podoficerów, a dla oficerów, z wyjątkiem najwyższych dowódców, wprowadzenie możliwości wielokrotnego powtarzania kadencji na tym samym stanowisku. Wprowadzono też przepis mówiący, że oficerem może zostać tylko magister. Żołnierze dostaną też prawo brania urlopów ojcowskich. Zmieniono również zasady dotyczące zdawania egzaminów z WF – teraz każdy wojskowy będzie musiał przystąpić do sprawdzianu raz w roku i nie będzie mógł zwolnić się z niego z powodów służbowych, np. wyjazdu na delegację.

Podczas posiedzenia komisji poseł Paweł Suski (PO) zaproponował, by wpisać do ustawy nowe zasady honorowania żołnierzy, którzy wykażą się szczególną odwagą i bohaterstwem. Dziś szef MON może awansować na wyższy stopień jedynie wojskowego, który zginął podczas służby. Zdaniem posła Suskiego, minister powinien mieć prawo awansowania także bohaterskich żołnierzy, którzy przeżyli. Propozycja została zaakceptowana zarówno przez przedstawicieli resortu obrony, jak i posłów komisji. – To bardzo dobry pomysł – ocenił wiceminister obrony Czesław Mroczek.

Posłowie pozytywnie zaopiniowali też projekt ustawy o zasiłkach chorobowych dla służb mundurowych. Nowe przepisy przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ale zmiany dotyczyć mają także wojskowych. Dziś funkcjonariusz np. policji, straży granicznej czy wojska, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, otrzymuje 100 proc. uposażenia. Tymczasem pracownicy cywilni dostają jedynie 80 proc. Zdaniem MSW zasady wypłacania chorobowego należy ujednolicić. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy choroba będzie wynikać ze służby. Wówczas żołnierzowi czy innemu funkcjonariuszowi przysługiwać będzie pełne uposażenie.

Teraz projektem ustawy zajmie się specjalna podkomisja.

JT

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Sandał
1379960940
do "~Squilo" nie płacz takie "U" a powiedz mi jeszcze jak to możliwe że ten co "zapier** rzekomo tak mocno na widok drążka krzywi się i łzami zalewa... Ja mając 25 robię normę z pierwszej grupy a Ci z pierwszej nie są w stanie zrobić mojej to o co tu chodzi jesteście młodzi zdolni ale podejście na "Bibera"
91-CD-37-E4
~tatar
1378107060
urlopu ojcowskie już aktualnie weszły w życie, tak samo rodzicielskie
6F-28-18-6F
~Squilo
1378054800
niech się zajmą ustawą która pozwoli szeregowym zostać w wojsku a nie po 12 latach wypier** ich na zbity pysk... a ten egzamin z WF-u to też pic na wodę. 90% ludzi od sierżanta w górę nawet nie idą na hale sportową. dzwonią i mają zaliczone a szeregowi muszą zapier**
B3-04-4D-2D
~polak
1377806640
Moim zdaniem za czym coś ustalą powinni zastanowić się jak to będzie funkcjonować za 10 lat, a nie ktoś coś rzucił na spotkaniu i wszyscy pod wpływem emocji podjęli decyzję, chodź sama propozycja wydaje mi się dobra
A3-A6-D5-AB

Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Okręt skrojony na Bałtyk
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Zbrodnicza farsa
Poznański gen wolności
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Musztra i marsz ubezpieczony
Elektronika dla obrony powietrznej
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Mundur, medale i duma
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Irak zostaje w Jordanii
Apetyt Smoka rośnie
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Wojna pod lupą
Cyberparasol nad wyborami
Twardy ma moc
Strzelać jak Polacy
Akcja na jeziorze
Atak w Porcie Elbląg
Szermierze i pięściarki na podium
AMW oferuje mieszkania
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Bez zmian w emeryturach
Ramię w ramię z Amerykanami
„Strzała weterana” spaja środowisko
Wsparcie ma znaczenie
Przerzut Abramsów do Lublina
Śmierć w sercu Azji
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Podróż w ciemność
Niebo bez dominacji
Ratunek z powietrza
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Zasadzka w leśnych ostępach
Ważne decyzje w Brukseli
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Sportowe jubileusze
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Orka dobiła do brzegu
Koło zamachowe gospodarki
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Równanie z „Iksem”
Priorytety na szczyt NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
Sprawdzian charakteru

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO