moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Bursztynowa dywizja” ma nowego dowódcę

26 sierpnia 2013 roku na terenie 16 Batalionu Dowodzenia im. Ziemi Elbląskiej odbyła się uroczystość zdania i objęcia dowodzenia 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną im. Króla Kazimierza Jagiellończyka.


Uroczystość zdania przez generała dywizji Janusza Bronowicza i objęcia przez generała dywizji Leszka Surawskiego obowiązków dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbyła się z udziałem pododdziałów wszystkich podległych jednostek wojskowych wchodzących w skład 16 PDZ. Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości złożył dowódcy Wojsk Lądowych, generałowi broni Zbigniewowi Głowience, dowódca uroczystości – podpułkownik Andrzej Duda.

Przybyłych na uroczystą zbiórkę gości powitał zdający obowiązki dowódcy 16 PDZ gen. dyw. Janusz Bronowicz. Po odczytaniu decyzji Ministra Obrony Narodowej o zmianie na stanowisku dowódcy 16 Dywizji, generał Głowienka podziękował gen. Bronowiczowi za dowodzenie 16 Dywizją oraz przedstawił sylwetkę nowego dowódcy, gen. dyw. Leszka Surawskiego.

Po wystąpieniu dowódcy Wojsk Lądowych nowy dowódca 16 Dywizji przyjął z rąk zdającego obowiązki dowódcy sztandar, podpisano protokoły, a następnie złożony został meldunek o zdaniu i objęciu dowodzenia 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną.

W czasie uroczystego apelu, dotychczasowy dowódca Dywizji, generał Bronowicz, odstąpił od ceremoniału i zadedykował swoim żołnierzom i pracownikom wojska utwór, który wykonała orkiestra Wojsk Lądowych z Elbląga. „…Żegnajcie przyjaciele, nasze ścieżki pokrył kurz… Nie było kłótni, ani żalu, ani spięć” − zabrzmiały słowa, które wywołały wzruszenie.

Uroczystości na placu 16 Batalionu Dowodzenia zakończyła defilada pododdziałów 16 Dywizji, biorących udział w uroczystości.

Zgodnie z tradycją 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej generał Bronowicz przekazał nowemu dowódcy buławę 16 PDZ – symbol dowodzenia dywizją.

Źródło: mjr Zbigniew Tuszyński

PZ

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Tessar

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla polskich FA-50
 
Specjalsi pod nowym dowództwem
Nowa dostawa Homarów-K
Wyższe stawki dla niezawodowych
Strażnicy polskiego nieba
NATO przechodzi do działania
Wypadek Rosomaka
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Pionierski dron
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Planowano zamach na Zełenskiego
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Ratownik w akcji
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Flyer, zdobywca przestworzy
GROM’s DNA
Inwestycja w żołnierzy
Święto sportów walki w Warendorfie
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Podróż w ciemność
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Podejrzane manewry na Bałtyku
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Ewakuacja Polaków z Izraela
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Kajakami po medale
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Świat F-35
Policjanci w koszarach WOT
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Śmierć gorsza niż wszystkie
The Power of Infrastructure
K2. Azjatycka pantera
Dzień, który zmienił bieg wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO