moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef Pentagonu ostrzega Kongres

Dalsze cięcia przyniosą bardzo negatywne skutki dla systemu obronnego USA – oświadczył Chuck Hagel podczas wystąpienia przed Kongresem. Według szefa Pentagonu zmniejszenie budżetu o ponad bilion dolarów w ciągu dziesięciu lat wymusi dalszą redukcję liczebności wojska i spowolni jego modernizację.

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel zobowiązał się do nowej redukcji wydatków Pentagonu o 40 mld dolarów. W trakcie zleconego przez niego przeglądu strategicznych wyzwań i zarządzania, w ciągu czterech miesięcy eksperci wskazali możliwe oszczędności w powiązanych z Departamentem Obrony agencjach oraz strukturach dowodzenia.

Wczorajsza wypowiedź sekretarza obrony jest związana z rozpoczynającymi się w Kongresie negocjacjami dotyczącymi budżetu państwa. Brak kompromisu w tej sprawie między republikanami i demokratami spowodował, że kilka miesięcy temu weszły w życie automatyczne cięcia wydatków państwa, tak zwana sekwestracja. Najbardziej dotknęła ona Pentagon. W ciągu 10 lat jego budżet ma się zmniejszyć o 500 mld dolarów. – Zgoda na taką redukcję oznaczałaby strategicznie błędną kalkulację, która absolutnie nie byłaby w interesie naszego kraju – stwierdził wczoraj Hagel.

W wypadku czarnego scenariusza budżet obronny USA zostanie ograniczony nawet o ponad bilion dolarów. W wersji najbardziej optymistycznej – o 150 mld. Według Hagla, to i tak oznacza, że trzeba będzie zamrozić płace i dokonywać trudnych wyborów między liczebnością sił zbrojnych a programami modernizacyjnymi.

Dotąd postanowiono zmniejszyć liczebność US Army o 80 tys. żołnierzy (do 490 tysięcy, plus 555 tysięcy rezerwistów). Dokument przygotowany w Pentagonie nie wyklucza jednak następnej redukcji – o 70 tysięcy. W wypadku najgorszego scenariusza budżetowego armia amerykańska mogłaby mieć tylko 380 tysięcy żołnierzy. Marynarka będzie zmuszona ograniczyć liczbę lotniskowców z 11 do 8 lub 9. Korpus Piechoty Morskiej zmniejszyłby się ze 182 tysięcy marines do 150–175 tysięcy. Sekretarz obrony podał, że w siłach powietrznych zostałoby zlikwidowanych pięć eskadr myśliwców, z których każda ma od 18 do 24 maszyn bojowych. Zmniejszyłaby się także flota transportowych Herculesów, których jest 358.

Źródła: Reuters, US DoD

wr

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~Rafi
1375438980
Pewnie te lotniskowce :D. Do tego pewnie w promocji "1 lotniskowiec za cenę 3!"
59-11-2A-28
~Sebo
1375401240
Może polska odkupi coś od nich
31-22-B5-D5

Pieniądze z SAFE coraz bliżej
NATO i USA o Iranie
Miecz w ręku NATO
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zbrodnia i kłamstwo
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Od cyberkursu po mundurówkę
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Polska będzie produkować Pantery
Zbrodnia bez kary
Bądź bezpieczny w sieci
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Twarde na poligonie
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Wielkie serce K9
Groźny incydent w Libanie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Początek wielkiej historii
Debata o bezpieczeństwie
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Zasiąść za sterami Apache’a
Pirania zdała egzamin
Rosomaki na lądzie i morzu
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Syndrom Karbali
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Marynarz w koreańskim tyglu
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Ochrona w gotowości
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
„Kryzys” na AWL-u
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Armia na kryzys
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Desant, konie i czołgi…
Rzeźnik w rękach GROM-u
Zaproszenie do przygody
Pasja i fart
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Wojna sześcioosobowych armii
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Chunmoo trafią do Gostynina
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Psiakrew, harmata!
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Pierwsze loty
Kadeci na start
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Dwunasty Husarz w powietrzu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Wypadek w PKW UNIFIL
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Adaptacja i realizm
Fińska armia luzuje rygory
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Wojsko testuje systemy antydronowe
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO