moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawiszacy na polach Grunwaldu

Już niedługo, wzorem lat ubiegłych, na polach Grunwaldu staną żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, by uczcić kolejną rocznicę bitwy z Zakonem Krzyżackim.

Za kilka dni, w miejscu rozegrania jednej z najważniejszych bitew Europy, na polach Grunwaldu, pojawią się żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Są oni szczególnie związani z tym miejscem. To właśnie tam, 15 lipca 1995 roku żołnierze brygady otrzymali sztandar, to właśnie 15 lipca brygada obchodzi swoje święto i to właśnie Zawisza Czarny jest jej patronem. Rok w rok, od 1995 roku, żołnierze brygady biorą udział w obchodach kolejnych rocznic bitwy pod Grunwaldem.

13 lipca, wraz z harcerzami, w miejscu historycznej bitwy znów staną żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, która wchodzi w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Wystawią oni posterunki honorowe, kompanię honorową, poczty sztandarowe i flagowe. Tym razem uroczystością dowodził będzie dowódca 2 Batalionu Zmechanizowanego ppłk Wacław Samocik. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Wojskowa z Giżycka. 

Na obchodach 603. rocznicy bitwy pod Grunwaldem spodziewani są m.in.: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocu oraz dowódca Wojska Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka.

Oczywiście, największą atrakcją jest zawsze inscenizacja bitwy. I w tym roku do walki ruszą wojska Korony, Litwy i Zakonu Krzyżackiego. Ciekawe, kto zwycięży tym razem…

Źródło: kpt. Dariusz Guzenda

PZ

autor zdjęć: Archiwum 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Wypadek w PKW UNIFIL
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Polski sukces w Duńskim Marszu
A może studia na WAT?
Nie tylko błękitne berety
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
„Ślązak” w warsztacie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Początek wielkiej historii
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Ćwiczą, aby bronić granicy
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Ratunek na szczycie
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Historyczny triumf terytorialsa
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Polsko-estoński sojusz
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
MON pomoże uczcić ofiary UPA
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Czas nadziei, czas pokoju
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Francuski most na Odrze
Fińska armia luzuje rygory
PKW Irak ewakuowany
Testy autonomicznego Black Hawka
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Polska buduje przewagę w kosmosie
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Patrol z Syriusza
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Sztuka spadania
Debata o bezpieczeństwie
Szkoła pilotów FPV
NATO coraz silniejsze
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Borsuki wyszły w pole
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Buty żołnierzy po nowemu
Lasery dla polskiego wojska
Syndrom Karbali
Piekło „Pługa”
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Zostać pilotem Apache’a
Daglezja bez tajemnic
Program „Narew” się rozkręca
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Pierwsze K9 w Braniewie
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO